Konkurenci Pentium

Polski rynek procesorów jest zdominowany przez intelowskie układy klasy Pentium. Jednak coraz bardziej zauważalna staje się obecność innych producentów, oferujących układy konkurencyjne pod względem wydajności i ceny.

Polski rynek procesorów jest zdominowany przez intelowskie układy klasy Pentium. Jednak coraz bardziej zauważalna staje się obecność innych producentów, oferujących układy konkurencyjne pod względem wydajności i ceny.

Potężna ofensywa marketingowa, wprowadzanie kolejnych, szybszych wersji układów Pentium i konsekwentna strategia obniżania cen starszych układów, zaowocowały silną penetracją polskiego rynku przez produkty Intela. Tym niemniej procesory konkurencyjnych firm - montowane m.in. w komputerach Optimusa (NexGen), a pojawiające się w notebookach NEC-a (Cyrix) - są z powodzeniem sprzedawane przez dystrybutorów komponentów i w dużej ilości dystrybuowane w komputerowej "szarej strefie". Jak twierdzą dystrybutorzy, na polskim rynku wciąż jeszcze sprzedaje się w dużych ilościach procesory klasy 486, taktowane szybkimi zegarami (DX4/100, DX4/120) produkowane przez konkurentów Intela.

W roku 1995 ok. 1% ubiegłorocznej sprzedaży komputerów PC w nowosądeckiej spółce stanowiły komputery Optiums S.A. Plus z procesorami oraz płytami głównymi NexGen. Na początku roku 1995 wartość sprzedaży komputerów Harvard wyposażonych w układy NexGen stanowiła ok. 8% ogólnego obrotu spółki. W wyniku kolejnych obniżek Intela i po przejęciu firmy NexGen przez Advanced Micro Devices (AMD), Optimus zrezygnował z montowania nieintelowskich układów. Według Marka Maciasia, rzecznika Optimus S.A., spółka nie wyklucza jednak wykorzystywania w przyszłości procesorów AMD, zwłaszcza, że są one tańsze o ok. 20% od porównywalnych układów Intela.

Według Renaty Tukalskiej z Escom Computer Poland, w pierwszej połowie br., polska firma, należąca jeszcze wówczas do niemieckiego holdingu, obok zestawów opartych na układach Intela, sporadycznie oferowała komputery z procesorem AMD klasy 486. ESCOM traktował tę sprzedaż jako wzbogacenie swojej oferty dla mniej wymagających użytkowników. W drugiej połowie roku firma planuje sprzedaż komputerów wyłącznie z procesorami Intel Pentium.

Choć ze sprzedaży procesorów AMD wycofali się dwaj czołowi polscy producenci komputerów PC, polski oddział firmy nie skarży się na spadek sprzedaży na polskim rynku. Przedstawiciele AMD twierdzą, że znacznie wzrosła sprzedaż układów klasy 5x86 133 MHz, które nie wymagają korzystania ze specjalnych płyt głównych i mogą być montowane w podstawkach dla procesorów klasy 486 z 4 MB RAM. Firma uzyskuje także znaczne dochody ze sprzedaży wciąż popularnych układów DX4/100 MHz, przeznaczonych dla niewielkich składaczy produkujących komputery w małych seriach. Tylko w czerwcu br., firma Eltrade, główny dystrybutor AMD w Polsce, sprzedała ok. 9 tys. procesorów. Po premierach procesorów AMD PR 75, PR 90 i PR 100, AMD zapowiada wprowadzenie na rynek nowych modeli układów AMD PR 120, PR 133 i PR 150. Układy klasy AMD PR montowane są w typowych podstawkach dla procesorów Pentium.

Według Joahima Hofmanna z AMD Europa, koncern po przejęciu NexGen, w ciągu trzech ostatnich miesięcy zrezygnował ze sprzedaży procesorów NexGen. Doświadczenie projektantów NexGen wykorzystuje się obecnie przy projektowaniu nowych procesorów rodziny K6, mających stanowić konkurencję dla intelowskiego Pentium Pro. Według Joahima Hofmanna, AMD kontroluje ok. 14% światowego rynku procesorów.miałem dostęp do takiej samej skrzynki pocztowej jak na serwerze, a moja baza adresowa została zduplikowana na dysk twardy mojego komputera. Novell dodał na początku roku możliwość dostępu przez Internet, dlatego też mogłem obejrzeć swoją pocztę elektroniczną za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200