Uodporniający na wirusy

Norton AntiVirus 2003 współpracuje z komunikatorami internetowymi.

Norton AntiVirus 2003 współpracuje z komunikatorami internetowymi.

W połowie września Symantec wprowadzi na rynek kolejną wersję oprogramowania Norton AntiVirus. Nowy pakiet, oznaczony symbolem 2003, potrafi usuwać robaki pocztowe, konie trojańskie, a także wykrywać i unieszkodliwiać wirusy przekazywane podczas rozmów przez komunikatory internetowe (IM). Producent zapewnia, że znacznie ułatwił obsługę aplikacji, która w standardowym trybie ograni- cza się do informowania użytkownika o wykryciu i usunięciu wirusa. Pozostałe operacje są dokonywane w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Robaki pocztowe

Uodporniający na wirusy

Jedną z najważniejszych nowości <b>Norton Antyvirus 2003</b> jest integracja z komunikatorami internetowymi. Aplikacja może też powiadamiać obu rozmówców o odkryciu wirusa w przesłanym pliku.

Chociaż Norton AntiVirus 2002 dość dobrze radził sobie z wykrywaniem robaków pocztowych, to wprowadzenie przez Microsoft dodatkowych mechanizmów zabezpieczeń do aplikacji Outlook spowodowało, że autorzy robaków zaczęli wyposażać je w mechanizmy umożliwiające dal-sze rozprzestrzenianie bez wykorzystania klientów pocztowych. Najnowsze wersje robaków mogą same automatycznie rozsyłać się pocztą (nawiązują połączenia z serwerami), a także korzystać z luk w systemach zabezpieczeń (np. Code Red).

AntiVirus 2003 wyposażono w nowy mechanizm o nazwie Worm Blocking. Służy on do monitorowania sesji SMTP (pocztowych) wykonywanych ze stacji roboczej. Worm Blocking w razie wykrycia transmisji, która przypuszczalnie została zainicjowana przez robaka, powstrzymuje wiadomość pocztową i powiadamia użytkownika.

Najważniejszą nowością zastosowaną w mechanizmie Worm Blocking jest algorytm wykrywania robaków. Według Symanteca wykorzystuje on zaawansowane techniki heurystyczne, dzięki którym może wykrywać nawet te robaki, których definicje nie są jeszcze zamieszczone w bazie aplikacji antywirusowej. Mechanizm identyfikuje te aplikacje, których efekt działania jest zbliżony do specyfiki pracy szkodliwych robaków. Symantec stara się o opatentowanie technologii Worm Blocking.

Niepożądany komunikat

Nowością jest integracja z komunikatorami internetowymi (instant messangers): Yahoo!, AOL, MSN i Windows Messenger. AntiVirus 2003 monitoruje rozmowy użytkowników i weryfikuje pod kątem występowania wirusów wszystkie pliki przesyłane przez komunikatory. Chociaż dotychczas zagrożenie tego typu atakami było marginalne (mechanizmy wbudowane w AntiVirus 2002 umożliwiały już weryfikowanie plików podczas ich zapisu i odczytu z dysków), to inżynierowie Symanteca są przekonani, iż liczba ataków poprzez komunikatory IM wkrótce się zwiększy. Niewykluczone również, że wkrótce twórcy wirusów i robaków znajdą sposób, by bezpośrednio infekować inne komputery nie za pośrednictwem plików przesyłanych przy użyciu komunika- torów, ale poprzez odpowiednie preparowanie treści wiadomości i luki w zabezpieczeniach.

Aplikacja nie zapewnia jednak integracji z najpopularniejszym komunikatorem ICQ ani z żadnym z polskich komunikatorów, np. Gadu- -Gadu, WP Kontakt czy Tlen. Inżynierowie Symantec Polska w chwili publikacji artykułu nie potrafili odpowiedzieć na pytanie, czy komunikatory te będzie chronić polska wersja AntiVirus 2003, której premierę zapowiedziano na połowę listopada br.đ

Norton AntiVirus 2003

  • Producent: Symantec,http://www.symantec.com

  • Wymagania: Windows 98, Me, 2000 lub XP, 64 MB pamięci (w przypadku Windows 2000) lub 128 MB pamięci (Windows XP)

  • Cena: podstawowa wersja aplikacji - ok. 50 USD; wersja Professional (umożliwiająca m.in. wykorzystanie oprogramowania na dwóch komputerach) - 70 USD; aktualizacja wersji standardowej - 30 USD

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200