Szkicownik dla projektantów

Intergraph wprowadził do sprzedaży nowy program do przygotowywania 2-wymiarowych projektów.

Intergraph wprowadził do sprzedaży nowy program do przygotowywania 2-wymiarowych projektów.

Intergraph wprowadził na rynek Imagineer Technical, nowe narzędzie do płaskiego szkicowania oraz projektowania wstępnego przeznaczone dla konstruktorów, projektantów oraz inżynierów różnych branż. Obecnie dostępna jest wersja angielska tego pakietu, ale już na jesieni br. ma się pojawić w pełni zlokalizowana polska wersja Imagineer Technical.

Imagineer Technical jest programem w pełni 32-bitowym, który uzyskał certyfikat Microsoft Office Compatibile 95 i może pracować w środowiskach Windows 95 i Windows NT. Aby ułatwić nowym użytkownikom rozpoczęcie pracy z programem, Intergraph wyposażył go w programy Quick Preview oraz Demos dostępne w menu pomocy. Pełna kontekstowa pomoc zawiera także przykłady Show Me oraz podpowiedzi ToolTips.

Imagineer Technical oferuje wiele przyjaznych, ułatwiających pracę narzędzi. Funkcja PinPoint umożliwia przesuwanie oraz precyzyjne umieszczenie istniejących obiektów o zadany dystans od danego elementu. Wystarczy przeciągnąć linię do nowej pozycji, a w tym czasie przy kursorze wyświetlana jest aktualna odległość pionowa i pozioma od punktu startowego. Opcja PickQuick pozwala, zamiast rysować elementy, wybierać dowolny obiekt z dostępnej palety predefiniowanych kształtów. FreeSketch automatycznie zmienia szkicowanie "z wolnej ręki" na geometrię wektorową. Swobodnie naszkicowany czworobok będzie automatycznie przekształcony w regularny prostokąt, który można nadal modyfikować przez "rozciąganie" wierzchołków lub zmianę wymiarów. Odręczne szkicowanie można także zastępować płynnymi krzywymi. Imagineer korzysta z fontów TrueType dostępnych w Windows i umożliwia pełną edycję tekstów.

Tak zwany inteligentny kursor Imagineera odgaduje zamiary użytkownika, bazując na wykonywanych posunięciach, np. uwzględnia wahania użytkownika, oferuje interaktywne graficzne podpowiedzi wskazując kąty, długości oraz relacje do już utworzonej geometrii. Dostępna jest także stała pomoc wizualna w formie niewielkich symboli umieszczonych obok kursora, co pozwala na szybkie weryfikowanie czynności. Na przykład, przy rysowaniu linii, przesunięcie kursora nad istniejącą linię spowoduje prezentację zależności zachodzących między nową a starą linią (przy tworzeniu prostopadłej pojawi się symbol prostopadłości, przy równoległej - symbol równoległości). Punkty charakterystyczne rysunków są łatwe do zlokalizowania bez konieczności chwytania i selekcjonowania obiektów. Wykonane rysunki przechowywane są w osobnych arkuszach. Podczas rysowania na aktywnej karcie można przeglądać wiele innych arkuszy.

W trakcie rysowania Imagineer automatycznie analizuje oraz wychwytuje projektowe współzależności występujące między elementami graficznymi. Podczas uaktualniania wprowadzonych zmian następuje równoczesne, inteligentne dostosowanie powiązanych geometrycznie obiektów. Użytkownik ma pełną kontrolę nad właściwościami każdego elementu. Dzięki oknom dialogowym można modyfikować właściwości pojedynczych obiektów i całych grup.

Imagineer Technical umożliwia łączenie rysunków z notatkami, raportami oraz wszelkimi aplikacjami obsługującymi mechanizm łączenia i osadzania obiektów (OLE). Narzędzie korzysta z techniki Visual Editing, która pozwala na aktywowanie aplikacji powiązanej z osadzonymi lub złączonymi wewnątrz rysunku danymi. Mechanizm OLE oferuje tryb łączenia plików utworzonych w MS Excel, Lotus 1-2-3 i innych aplikacjach. Zbiory odniesienia obsługiwane są przez mechanizm OLE for Design & Modeling. Większość funkcji korzysta z techniki przenieś-i-upuść (drag and drop).

Producent wyposażył Imagineer Technical w możliwość odczytu i zapisu rysunków w formatach .dgn, .dxf, .dwg, .ems i własnym. Rysunki można przenieść do takich programów CAD, jak AutoCAD, EMS czy MicroStation, a następnie przystąpić do dalszej ich obróbki. Możliwe jest także używanie dołączanych rysunków w ich oryginalnym formacie (.dgn, .dwn, .ems) bez potrzeby translacji do własnego formatu Imagineer Technical.

Jednym z ważnych elementów technologii OLE jest możliwość wyświetlania przestrzennych modeli CAD-owskich w postaci płaskiej. Imagineer korzysta z biblioteki adaptowanych symboli dla architektury i mechaniki. Można też definiować własne symbole oraz wykorzystywać symbole AutoCAD, MicroStation oraz inne.

Wykonane rysunki mogą być przesyłane pocztą elektroniczną za pomocą standardowych funkcji Send i Routing systemu Windows. W drukowaniu pomocny jest system InterPlot Intergraphu, który obsługuje urządzenia nie akceptowane przez Windows NT/95. Imagineer Technical obsługuje otwartą architekturę sieciową Novell NetWare i MS Networks, a także wiele protokołów transmisji. Program można łatwo przystosować do specyficznych potrzeb użytkownika, używając dowolnego systemu do programowania aplikacji, takiego jak Visual Basic, PowerBuilder, obsługującego OLE Automation.

Wymagania sprzętowe programu to komputer z procesorem minimum 486 DX, 16 MB pamięci RAM, ok. 70 MB pamięci dyskowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200