Równouprawnienie Windows NT

IBM zapowiada równoprawne traktowanie systemów operacyjnych MS Windows i OS/2.

IBM zapowiada równoprawne traktowanie systemów operacyjnych MS Windows i OS/2.

IBM, który przez wiele lat "nie zauważał" Windows, ogłasza nową strategię rynkową, polegającą na tworzeniu oprogramowania dla systemów operacyjnych Microsoftu. Dotychczas IBM tworzył przede wszystkim oprogramowanie pracujące w środowiskach OS/2 i Unix. Tylko w niektórych wypadkach dostępne były wersje oprogramowania dla Windows. Według przedstawicieli IBM, obecnie firma będzie tworzyć oprogramowanie, przeznaczone specjalnie dla biurkowej wersji Windows i sieciowego Windows NT. Największy koncern informatyczny świata pozostanie jednak lojalny wobec własnego systemu operacyjnego OS/2. Przedstawiciele firmy zapewniają, że ich system będzie nadal rozwijany, a wszyscy użytkownicy otrzymają wsparcie techniczne.

Według analityków rynku, nowa strategia będzie korzystna zwłaszcza dla użytkowników w przedsiębiorstwach, bowiem IBM ma doświadczenie w tworzeniu złożonych i stabilnych aplikacji przeznaczonych dla dużych firm. Pozwoli to klientom połączyć doświadczenie IBM w zakresie rozwiązań korporacyjnych z zaletami oprogramowania Microsoftu, które zdominowało już rynek komputerów biurkowych.

Według Andrzeja Golonko z polskiego przedstawicielstwa Microsoftu, w Polsce rynek korporacyjny jest nadal w niewielkim stopniu zinformatyzowany - na 15 pracowników dużej firmy przypada jeden komputer (w Czechach ten wskaźnik wynosi 3 do 1). Wynika stąd, iż walka o uzyskanie udziałów w tym segmencie rynku rozpocznie się już niebawem. Nowa strategia IBM może zaowocować w Polsce przede wszystkim nawiązaniem konkurencji z Microsoftem na rynku oprogramowania biurowego i do pracy grupowej. Dzięki przejęciu Lotus Development, IBM "odziedziczył" wielu użytkowników Windows 3.x i Windows NT.

"Dostarczenie na rynek aplikacji przystosowanych do pracy w systemie operacyjnym Microsoftu da użytkownikom szersze możliwości wyboru" - twierdzi Marcin Czajkowski z IBM Polska. Firma zapowiada stopniową penetrację w Polsce rynku korporacyjnego. Jednocześnie Marcin Czajkowski uważa, iż wprowadzenie na rynek OS/2 Warp Servera w wersji polskiej zapewni użytkownikom alternatywne rozwiązanie do Windows NT. Spolonizowana wersja systemu IBM zapowiadana początkowo na maj br., prawdopodobnie będzie dostępna na rynku w lipcu.

Zdaniem obserwatorów krajowego rynku, w Polsce dominują rozwiązania dostarczane przez Novella, a rynkowy udział Windows NT Server i OS/2 Warp Server jest - jak dotąd - bardzo mały.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200