Jaka przyszłość HP 3000

Hewlet-Packard zapewnia, że linia komputerów będzie rozwijana

Hewlet-Packard zapewnia, że linia komputerów będzie rozwijana

Jak informowaliśmy przed kilkoma tygodniami, H-P od pewnego czasu nie podaje informacji dotyczących przyszłości serwerów z rodziny HP 3000, a wielu zachodnioeuropejskich użytkowników tych maszyn jest

zaniepokojonych tym że producent nie potwierdza wcześniejszych zapowiedzi dotyczących wyposażenia HP 3000 w procesor Merced i unowocześnienia systemu operacyjnego MPE / IX. W Polsce, zdaniem producenta, pracuje około 100 serwerów HP 3000, z czego większość to maszyny z procesorem PA 7100.

Spotkanie 3000 z 9000

"Obecna konfiguracja HP 3000 wystarczy na obsłużenie 10 takich firm, jak nasza" - twierdzi Andrzej Wypych, główny informatyk zakładów International Paper w Kwidzynie. W ostatnim czasie Hewlett-Packard dostarczył kwidzyńskim zakładom ulepszoną wersję systemu MPE / IX 5.0, wzbogaconą o tzw. ekspresy, a jeszcze w tym roku pojawią się nowe narzędzia do archiwizacji. "Zdajemy sobie sprawę, że HP nie będzie w nieskończoność utrzymywał rodziny 3000" - twierdzi informatyk z Kwidzyna, jednak - jego zdaniem - producent w dalszej perspektywie dąży do spotkania linii HP 3000 i maszyn unixowych 9000.

"Dzięki narzędziom dostarczonym przez HP, przejście z poprzedniej wersji systemu operacyjnego HP 3000, MPE V na obecną MPE / IX zajęło nam dwa tygodnie" - mówi Andrzej Wypych. "Być może wkrótce będą opracowane takie narzędzia ułatwiające migrację z MPE do Unixa".

"Serwery HP 3000 są sprzętowo zgodne z serwerami 9000. W HP 3000 będzie można z pewnością instalować nie tylko procesory PA RISC 8000, ale również zapowiadane na 1997 rok, opracowywane wspólnie z Intelem, procesory Merced" - twierdzi Lech Musiałek, prezes gliwickiej firmy PMS Labs, współpracującej z Hewlett-Packard Polska przy wdrażaniu systemów MRP głównie na platformie HP 3000. "W pewnym momencie, dzięki temu, że MPE / IX jeszcze w większym stopniu zbliży się do HP UX, migracja do HP 9000 okaże się bardzo prosta" - mówi Lech Musiałek. - "Już w tej chwili spora część aplikacji dostępna jest jednocześnie na platformie 3000 i 9000".

Im starzej, tym gorzej

"W Polsce komputery HP 3000 były kupowane w różnym czasie po zniesieniu ograniczeń CoCom. Obok najnowszych, działa jeszcze pewna liczba maszyn, pracujących z procesorami CISC pod kontrolą systemu MPE V" - twierdzi Andrzej Orłowski z HP Polska.

W opiniach przedstawicieli polskich przedsiębiorstw korzystających z HP 3000 rzadko przejawia się niepokój związany z tym, że producent nie zamierza wyposażyć maszyn w 64-bitowy system operacyjny czy nowe procesory. Część użytkowników jest zaniepokojona przyszłością HP 3000 ze względów finansowych, przejście bowiem na nowego typu rozwiązania okazuje się kosztowne. "Dwa lata temu HP zaproponował użytkownikom systemów MPE V przejście do MPE / IX. Mimo dwukrotnego podwyższania upustów cenowych, wielu użytkowników nie zdecydowało się na upgrade" - mówi Lech Musiałek.

"Koszty migracji sprzętowej i systemowej są ogromne" - twierdzi Ewa Piętosa, informatyk z Telimeny, gdzie pracują serwery z systemem MPE IV. Informatycy z łódzkiej fabryki zastanawiają się nad migracją do MPE V bądź zmianą platformy. Podobnego zdania jest Jerzy Brzozewski, informatyk z gdyńskiej Baltony. "Oferowany nam upust na

maszyny z MPE / IX wciąż jest mały" - twierdzi. W firmie od kilku lat pracuje osiem serwerów HP 3000. "Odczuwam, że producent coraz mniej dba o użytkowników HP 3000" - mówi Jerzy Brzozewski.

"Nie czuję niepokoju o przyszłość i wsparcie dla eksploatowanych przez nas serwerów. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się migrować z MPE / XL do MPE / IX" - zapewnia Małgorzata Kruk z gdańskiego Centromoru.

Program dla Polski

Po 7 miesiącach roku rozliczeniowego HP Polska przekroczył o prawie 50% roczne plany sprzedaży serwerów 3000. "Przede wszystkim była to wymiana starych maszyn na nowe" - mówi Andrzej Orłowski.

Na tegorocznej konferencji Interrex mają być ujawnione plany dotyczące rozwoju HP 3000 po 1998 roku. "Światowy program dla użytkowników staramy się przystosować do polskich warunków.

Prawdopodobnie tegoroczna strategia będzie dotyczyć ułatwiania migracji do tych maszyn, w których możliwy będzie upgrade do PA 8000" - dodaje Andrzej Orłowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200