Konkurencja dla Telekomunikacji

Netia Telekom S.A. chce być drugim na polskim rynku operatorem telekomunikacyjnym.

Netia Telekom S.A. chce być drugim na polskim rynku operatorem telekomunikacyjnym.

Pod koniec czerwca br. Netia Telekom S.A. podpisała umowę o udzieleniu przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) kredytu inwestycyjnego w wysokości 180 mln USD. Jest to największa, jak do tej pory, umowa kredytowa EBOiR-u w dziedzinie telekomunikacji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Ma być on przeznaczony na sfinansowanie budowy 350 tys. nowych linii telefonicznych w ciągu trzech lat. Całość inwestycji, której koszty w pozostałej części firma pokryje z własnych środków i kredytów od dostawców sprzętu, wyniesie 350 mln USD. Dostawcą sprzętu dla Netii jest firma Alcatel.

"Zamierzamy we wszystkich naszych sieciach oferować najnowocześniejsze usługi telekomunikacyjne i szeroką gamę tzw. usług dodanych, takich jak: poczta głosowa, przekierowywanie rozmów czy sygnalizacja rozmowy oczekującej. Będziemy także oferować ISDN. Na początek w województwie toruńskim, a w najbliższym czasie także w pozostałych, działających już sieciach" - oświadczył Jacek Szostak, dyrektor działu marketingu i sprzedaży.

Inwestycja będzie realizowana na terenach, na których otrzymały licencje firmy podległe Netia Telekom. Działają one w województwach: toruńskim, włocławskim, pilskim, kaliskim, lubelskim, chełmskim, zamojskim, kieleckim, warszawskim, radomskim i siedleckim. Są to spółki założone przez R.P. Telekom z lokalnymi samorządami miast i gmin.

Działają już sieci firm Lublin Telekom (7,5 tys. abonentów), Telekom Puchaczów (3,5 tys.), Tel-Star (2,5 tys.) oraz Telekom Modlin (0,5 tys.), a wkrótce ma być oddana do użytku centrala w województwie toruńskim. W tym roku firma zamierza przyłączyć 100-150 tys. nowych abonentów.

Netia zamierza także wziąć udział w rozpisanym niedawno przez Ministerstwo Łączności przetargu na lokalne sieci telefoniczne w województwach: lubelskim i bydgoskim. Ministerstwo podzieliło terytorium Polski na 50 stref lokalnych, które pokrywają się z granicami województw. Na działalność w każdej z tych stref rozpisane będą przetargi. W ten sposób oprócz Telekomunikacji Polskiej S.A. działać ma tam przynajmniej jeden operator niezależny.

Netię utworzono w marcu br., początkowo jako joint venture między R.P. Telekom i szwedzkim państwowym operatorem Telia AB. Obecnie trzecim akcjonariuszem został Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który ma 10% udziałów. Obecnie R.P. Telekom posiada 65%, a Telia 25% akcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200