Analizy statystyczne pod Windows

Manugistics Inc. wprowadza na rynek nową, usprawnioną wersję 2.0 pakietu Statgraphics.

Manugistics Inc. wprowadza na rynek nową, usprawnioną wersję 2.0 pakietu Statgraphics.

Pakiet Statgraphics był pionierem w dziedzinie aplikacji statystycznych uruchamianych na komputerach PC. Wersja programu dla DOS zdobyła duże uznanie w oczach użytkowników. Produkt charakteryzował się doskonałą grafiką i pozwalał prowadzić analizy statystyczne danych przy użyciu różnych metod. Znalazł on zastosowanie w takich dziedzinach, jak inżynieria, wytwarzanie oraz przy sterowaniu procesami przemysłowymi.

Pierwszy pakiet Statgraphics przystosowany do pracy pod systemem Windows pozostawiał wiele do życzenia - nie oferował wielu narzędzi do statystycznego analizowania danych i pracował mało elastycznie, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie raportami i ich drukowanie. Manugistics Inc. postanowił więc produkt ulepszyć i wprowadza na rynek pakiet Statgraphics Plus for Windows 2.0, który zawiera wiele narzędzi nieobecnych w poprzedniej wersji (choć wiele z nich dostępnych jest oddzielnie, co zwiększa cenę pakietu), udoskonalone narzędzia do budowania raportów oraz umożliwia wymianę obiektów zgodnie ze standardem OLE 2.0.

Podobnie jak znany pakiet statystyczny SPSS7.0 (SPPS Inc.), również Statgraphics Plus zawiera podstawowy moduł o nazwie Base System - narzędzie do statystycznej analizy danych i prognozowania. Należy podkreślić, że Base System powinien spełnić większość, jeśli nie wszystkie oczekiwania, jakie przeciętny użytkownik wiąże ze standardowym oprogramowaniem statystycznym. Program zawiera funkcje ułatwiające zadanie zarządzania danymi, w tym edytor arkusza kalkulacyjnego, opcje importowania i eksportowania plików oraz wiele funkcji matematycznych i programów transformujących dane do różnych postaci.

Statgraphics oferuje solidnie pracujące programy graficzne i wszystkie podstawowe funkcje statystyczne. Mając do dyspozycji tyle różnych narzędzi, użytkownik może być jednocześnie pewien, że pracują one równie efektywnie i dokładnie, jak wbudowane w poprzednią wersję pakietu Statgraphics. Niestety, producent nieznacznie tylko

usprawnił pracę niektórych starszych programów. Opcje pozwalające na manipulację plikami oraz danymi pracują słabo i w dalszym ciągu (był to też słaby punkt wersji 1.0) nie można ich zaliczyć do najmocniejszych stron tego pakietu. Tworzenie podzbiorów nie jest zadaniem łatwym, a operacja scalania plików wiąże się z koniecznością korzystania ze schowka (Clipboard) i technologii wytnij-i-wklej.

Nowością w Statgraphics 2.0 jest program StatAdvisor, ale proszę się nie sugerować zbytnio jego nazwą (advisor - doradca). StatAdvisor nie próbuje wcale doradzać, jaki rodzaj operacji statystycznego przetwarzania danych użytkownik powinien przeprowadzić. Jest to raczej rodzaj interpretatora, który wspomaga użytkownika już po wykonaniu całego procesu przetwarzania danych, objaśniając, jak dane statystyczne powinny być zinterpretowane.

Jedną z szeroko reklamowanych przez Manugistics Inc. zmian jest wprowadzenie do Base System dodatkowego programu StatGallery. Wyświetla on okienko, do którego użytkownik może wklejać dowolny zestaw wykresów czy danych tekstowych. Wykonując tę operację, można jednocześnie korzystać z usług StatAdvisor, który pomaga we właściwym zinterpretowaniu przetworzonych na histogramy i wyświetlonych danych.

Sporządzony raport można wydrukować, ale funkcja ta pracuje niezadowalająco. Podczas drukowania z okienka StatGallery okazało się, że słowa umieszczone w panelach tekstowych kolidowały z sąsiadującymi wykresami, przykrywając je. System OLE radzi sobie z tym problemem dużo lepiej.

Wykresy i dane tekstowe mają postać bloków umieszczonych na siatce współrzędnych, którą wyświetla okienko StatGallery. Użytkownik nie może, niestety, manipulować tymi blokami (np. przesuwać je w różne miejsca) przy użyciu techniki przeciągnij-i-upuść. Aby to wykonać, trzeba przywołać wiele okienek dialogowych, co jest zadaniem trudnym. Kolejną wadą pakietu jest to, że wykresów umieszczonych w StatGallery nie można edytować. Jeśli jest to konieczne, należy wrócić do oryginalnego okna, zmodyfikować wykres i następnie powtórnie wkleić go do StatGallery.

Statgraphics Plus znajdzie zastosowanie w takich obszarach rynku, jak biznes czy pewne gałęzie przemysłu. Potwierdzają to właściwości prezentowane przez cztery dodatkowe narzędzia, jakie użytkownik może dokupić do tego pakietu. Najważniejszym z nich, i chyba najlepiej dopracowanym, jest Quality Control. Narzędzie to pozwala nie tylko kontrolować jakość wykresów budowanych przez pakiet Statgraphics, ale oferuje też wiele zaawansowanych opcji. Z kolei moduł Time Series wykonuje zadania autokorelacji, korelacji skrośnej i prognozowania. Moduł Experimental Design pomaga projektować i uruchamiać pracujące efektywnie eksperymenty statystyczne, a Miltivariate Methods - wykonywać skomplikowane badania statystyczne, takich jak analiza dyskryminacyjna, analiza współczynników czy analiza grupowa (statystyczna metoda wydzielania klastrów).

Testując Statgraphics Plus, napotkaliśmy pewne niedoróbki. Po zainstalowaniu programu w napędzie D:, okazało się, że przykładowe pliki przygotowano do przesłania na napęd C:. Pewne problemy, chociaż sporadyczne, wystąpiły też z systemem wideo.

Reasumując można powiedzieć, że dzięki nowym opcjom oferowanym przez Statgraphics Plus 2.0 - takim jak wsparcie dla standardu OLE, rozpoznawanie długich nazw plików czy program StatAdvisor - warto się tym produktem zainteresować. Jest to szczególne cenne narzędzie pracy dla osób, zajmujących się profesjonalnie projektowaniem aplikacji inżynierskich, programów sterujących procesami produkcyjnymi, czy naukowców. Osobom zainteresowanym uniwersalnym i mniej rozbudowanym narzędziem, pracującym pod systemem Windows i wykonującym podstawowe operacje w zakresie prowadzenia analiz statystycznych, należałoby jednak polecić raczej pakiet SPSS 7.0 firmy SPSS Inc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200