Statystyki tylko wspomagające

W ciągu ostatnich dwóch lat polski rynek stał się atrakcyjny dla firm oferujących zintegrowane systemy do wspomagania zarządzania.

W ciągu ostatnich dwóch lat polski rynek stał się atrakcyjny dla firm oferujących zintegrowane systemy do wspomagania zarządzania.

Przedsiębiorstwa, przyciśnięte konkurencją i wymaganiami stawianymi przez europejskie normy, rozglądają się za odpowiednimi dla nich pakietami usprawniającymi pracę. Ich wiedza i doświadczenie są jednak skromne, natomiast presja marketingowa i budżet na promocję zagranicznych potentatów softwere'owych niewspółmiernie większe. Efekt marketingowy potęgują dodatkowo międzynarodowe powiązania firm z dostawcami sprzętu i wielkimi firmami konsultingowymi, przenoszone automatycznie na grunt polski.

Tymczasem sukces wdrożenia i następnie funkcjonowania systemu niewiele zależy od międzynarodowej pozycji dostawcy, natomiast w dużym stopniu od tego, czy oprogramowanie zostało dobrze spolonizowane (jeśli w ogóle!) i czy dostawca ma w Polsce (!) wykwalifikowaną kadrę do wdrożeń w przemyśle (o którą bardzo trudno).

Są w Polsce przypadki zakupu nie spolonizowanego pakietu firmy z pierwszej trójki rankingu światowych dostawców, następnie totalnej klęski podczas wdrożenia i wielomilionowych strat.

Z wymienionych w rankingu firm, w całości lub częściowo, spolonizowane są pakiety: Baan, D&B, Platinium, Oracle, SAP.

Polskie przedsiębiorstwa podczas wyboru systemu powinny kierować się referencjami, jakie dostawca może przedstawić z pracy na polskim rynku, a międzynarodowe rankingi traktować jako uzupełnienie argumentacji obranego systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200