Partnerzy Microsofta - inaczej

Od września br. zaczynają obowiązywać nowe warunki programu Solution Provider Microsoftu.

Od września br. zaczynają obowiązywać nowe warunki programu Solution Provider Microsoftu.

"Osoba z tytułem Microsoft Certified Professional zaraz po podjęciu pracy może zarobić miesięcznie 3 tys. zł i otrzymać np. samochód służbowy, telefon komórkowy i laptop" - twierdzi Dariusz Jaworski z lubelskiej firmy Potronics, uczestniczącej w programie Microsoft Solution Provider. W myśl nowych zasad wprowadzonych przez Microsoft, 54 polskie firmy, które mają tytuł Solution Provider, będą musiały zdobyć wystarczającą liczbę licencjonowanych specjalistów, by ten tytuł utrzymać.

Wprowadzony w Polsce półtora roku temu program Microsoft Solution Provider przeznaczony jest dla tych firm, które zamierzają oferować rozwiązania oparte na produktach Microsoftu. "Współpracujemy z firmami, które zajmują się zarówno szkoleniami, integracją, jak i prowadzeniem konsultacji" - twierdzi Jacek Myrcha, odpowiedzialny za

program w polskim przedstawicielstwie Microsoftu. W ramach programu Microsoft Solution Provider jedynie 5 polskich firm: ComputerLand, Digital Equipment Polska, Optimus, Intergraph i 2SI ma status Partner. Otrzymują one bezpłatne licencje na produkty amerykańskiej firmy i wspólnie z Microsoftem promują własne rozwiązania.

Pozostałych 49 firm, mających niższy status - Member - na bieżąco dostaje od Microsoftu dokumentację techniczną i fachową pomoc w serwisowaniu i implementacji produktów.

Od września br. zamiast dotychczasowych czterech pracowników z certyfikatem MCP (Microsoft Certified Professional) lub dwóch inżynierów (Microsoft Certified Engineer), firma mająca status Partner będzie musiała zatrudniać ośmiu MCP lub dwóch inżynierów. Firmy, które w ramach programu mają status Member, od września br. zmuszone będą mieć przynajmniej dwóch MCP lub jednego inżyniera. zmianie warunków utrzymywania i przyznawania tytułów Microsoft Solution Provider zaczęło być głośno już w listopadzie ub.r. Przedstawiciele Microsoftu wielokrotnie zmieniali terminy ich wprowadzenia.

Jak twierdzi Dariusz Jaworski, od listopada ub.r. wiele firm straciło pracowników z tytułem MCP na korzyść konkurencji. Jerzy Mondała z krakowskiej spółki Consoft dodaje, że kupowaniem specjalistów przede wszystkim zainteresowane są duże firmy informatyczne, które dopiero ubiegają się o uzyskanie tytułu Solution Provider. Na spotkaniu z partnerami przedstawiciele Microsoftu wyraźnie sugerowali, że "do wzięcia" pozostaje 54% polskich specjalistów z tytułem MCP, którzy pracują poza firmami partnerskimi. Według przedstawicieli Microsoftu, w Polsce jest 200 osób z tytułem MCP i zaledwie kilkunastu inżynierów MCE.

Przedstawiciele firm partnerskich raczej nie skarżą się na zmianę warunków programu. Jednak zdaniem niektórych, Microsoft nie do końca rozwiązał problem uzyskiwania tytułu Solution Provider przez firmy. "Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że obecnie łatwiej jest uzyskać tytuł niż go utrzymać" - twierdzi przedstawiciel firmy, mającej status Member. Jego zdaniem, partnerom handlowym, którzy dopiero zamierzają dołączyć do grona Solution Provider, wystarczy mieć jednego MCP.

Na styczeń 1997 r. Microsoft przygotowuje kolejną zmianę w programie Solution Provider. Zdaniem przedstawicieli firm partnerskich, wprowadzone będą kolejne ograniczenia, a uzyskanie tego statusu będzie trudniejsze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200