MapInfo po polsku

MapInfo Professional v.4 oferuje nowe funkcje do praktycznych zastosowań.

MapInfo Professional v.4 oferuje nowe funkcje do praktycznych zastosowań.

Opracowanie polskojęzycznego MapInfo 4 jest ważnym wydarzeniem na krajowym rynku zastosowań komputerowych - wersja ta ma wiele niedostępnych do tej pory właściwości. Pod koniec ub.r. na rynku ukazała się nowa wersja pakietu klasy desktop GIS - MapInfo Professional v.4 firmy MapInfo Co. W kwietniu br. warszawska firma Imagis rozpoczęła sprzedaż spolonizowanej wersji tego programu.

MapInfo Professional v.4 dla Windows współpracuje z całą rodziną Windows - Windows 3.1, Windows for Workgroup, Windows 95 i Windows NT 3.51. Jest zgodna z pakietem MS Office 95, co pozwala na powiązanie danych zawartych w arkuszach kalkulacyjnych Excel z możliwością ich prezentacji w formie mapy.

Komentując wprowadzenie wersji dla systemu Windows, przedstawiciel firmy MapInfo powiedział: "Obecnie jest ok. 400 tys. użytkowników systemów GIS. Po dołączeniu tej technologii do produktów Microsoft, liczba ta w ciągu jednego roku może się zwiększyć do kilkunastu mln. Przed producentami systemów GIS otwierają się nowe możliwości".

Zalety nowej wersji MapInfo widoczne są szczególnie przy pracy w środowisku 32-bitowym. Niektóre z nich to np. duża szybkość przerysowywania złożonych map, ich edycji, wykonywania graficznych analiz czy dołączania rastrowych podkładów oraz możliwość korzystania z MapInfo w połączeniach typu klient/serwer. Ta właśnie cecha MapInfo może zwrócić uwagę fabryk czy zakładów przemysłowych, gdzie można będzie prezentować (a wcześniej za pośrednictwem "Asystenta SQL" odszukać) dane z zakładowych baz w formie mapy. Dotyczyć to może np. informacji związanych z marketingiem, przestrzennym rozkładem klientów, oferty itp. Warto dodać, że biznesowe zastosowania pakietów GIS zajmują ważne miejsce w USA, gdy w Europie pakiety tego typu są wykorzystywane przede wszystkim przez różne urzędy i agencje administracyjne.

Ważną właściwością MapInfo jest możliwość wielowarstwowego budowania map, przy czym jedna z warstw może zawierać dane klientów pochodzące z arkusza Excel, druga - punkty usługowe zawarte w bazie Access, a trzecia - informacje o nieruchomościach pochodzące z zewnętrznej i odległej relacyjnej bazy danych Oracle (czy innych baz korzystających z mechanizmów ODBC). Jednocześnie mapa taka powiązana z przestrzenną bazą danych może być (przy zastosowaniu techniki drag & drop) przeciągnięta i wstawiona np. do arkusza kalkulacyjnego, edytowanego dokumentu, pliku z prezentacją graficzną. Korzystając z technologii OLE, można scalić własne aplikacje wykonane w Visual Basic, PowerBuilder, C, C++, przez co użytkownik końcowy mapy będzie miał dostęp wyłącznie do uprzednio opracowanej aplikacji i interfejsu.

O "otwartości" MapInfo świadczy to, że do pakietu można bez problemów importować rysunki CAD (*.DXF) czy mapy wykonane za pomocą innych programów GIS, jak MGE firmy Intergraph, ARC/INFO czy Atlas GIS.

Kolejna nowość w MapInfo to oprogramowanie umożliwiające korzystanie z technologii GPS (Global Positioning Systems). Pozwala ono na odczyt na mapie współrzędnych, nawet tam gdzie nie istnieje żaden budynek czy ulica, przez co możliwe się staje zbieranie danych bezpośrednio w terenie. Jedna z warstw na mapie (Animation Layer) może np. wyświetlać aktualne i zmieniające się w czasie rzeczywistym położenie pojazdów.

Produkt: MapInfo Professional v.4 for Windows

Producent: MapInfo Co.

Dystrybucja: Imagis, Warszawa, tel. fax

Cena wersji spolonizowanej: 4300 zł + VAT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200