Komunikacja według Microsoftu

Firma wprowadziła na rynek MS Exchange Server

Firma wprowadziła na rynek MS Exchange Server

Na początku kwietnia odbyła się oficjalna premiera Microsoft Exchange - platformy komunikacyjnej dla systemu Windows NT. Produkt ten zastąpi, dołączany do pakietu BackOffice, MS Mail Server. Exchange oprócz funkcji przesyłania poczty elektronicznej służy także jako platforma do realizacji mechanizmów pracy grupowej i konstruowania systemów obiegu informacji.

Serwer dostarczany jest w dwóch konfiguracjach. Podstawowa, kosztująca 529 USD, to wersja umożliwiająca stworzenie prostej sieci korporacyjnej Intranet w oparciu o jeden serwer Exchange. Zakup takiego rozwiązania nie pozwala jednak wysyłać poczty elektronicznej do Internetu, sieci X.400 czy nawet używanych dotąd serwerów MS Mail. Aby zrealizować to zadanie, należy dokupić odpowiednie bramki realizujące translację komunikatów pocztowych na inny standard. Bramki te, nazywane przez Microsoft konektorami, dostępne są w cenach: Internet Mail Connector - 377 USD, Mail/Exchange Connector - 377 USD oraz X.400 Connector - 757 USD. Można zakupić także serwer w wersji Exchange Enterprise wyposażony we wszystkie konektory, w cenie 1970 USD. Cena licencji klienckej wynosi 54 USD.

Na pakiet Microsoft Exchange składa się kilka elementów: oprogramowanie serwera, oprogramowanie uniwersalnego klienta pocztowego Exchange oraz ulepszona wersja programu Schedule+ umożliwiająca organizowanie czasu zarówno indywidualnych osób, jak i grup użytkowników.

Zarządzanie

Microsoft położył duży nacisk na to by instalacja i zarządzanie systemem Microsoft Exchange były jak najprostsze. Zadanie to udało się znakomicie zrealizować. Wraz z oprogramowaniem serwera użytkownik otrzymuje aplikację odpowiedzialną za optymalizację pracy serwera w zależności od liczby użytkowników, przesyłających przez niego komunikaty, oraz ilości generowanych przez nich informacji.

Ponadto w skład pakietu wchodzi dodatkowo oprogramowanie odpowiedzialne za monitoring wszelkich newralgicznych wydarzeń. Monitorowane może być działanie samego serwera (kolejki komunikatów oczekujących na wysłanie, statystyka połączeń z klientami), wszystkie połączenia do/z innych serwerów i komputerów, wydajność i obciążenie serwera, a także inne wybrane, "podejrzane" zachowania. Każde wydarzenie może być w dowolny sposób interpretowane w zależności od tego jak zdefiniuje to administrator. Dzięki temu można nakłonić Exchange'a by w pewnych sytuacjach wszczynał alarm i informował o ich zaistnieniu administratora (w określonym czasie i okolicznościach).

Zaletą systemu jest możliwość administrowania całą infrastrukturą komunikacyjną zbudowaną z nieograniczonej ilości serwerów Exchange z jednego miejsca. Administrator rozbudowanej organizacji ma dostęp do wszystkich serwerów komunikacyjnych z poziomu konsoli dowolnie wybranego serwera, oczywiście pod warunkiem, że nałożone środki bezpieczeństwa mu na to pozwalają. Zarządzać wtedy może wszystkimi składnikami systemu: kontami użytkowników, serwerami i aplikacjami zintegrowanymi z Exchange.

Znakomita jest integracja serwera Exchange z samym systemem operacyjnym Windows NT - przy zakładaniu każdego konta administrator jednocześnie definiuje parametry skrzynki pocztowej użytkownika (każda ma 22 standardowe atrybuty i 10 dowolnych nadawanych przez administratora), a każde wydarzenie odnotowywane jest w systemowym notatniku (Event Log).

Możliwości Microsoft Exchange najlepiej ocenić w przypadku stosowania w jednej organizacji wielu serwerów wzajemnie wymieniających informacje. System posiada technologię inteligentnego reroutingu, która w przypadku zerwania łączności z jednym z serwerów, potrafi automatycznie skierować komunikaty inną drogą po najmniejszym koszcie (w definicji każdego połączenia w Exchange'u określamy jego koszt).

Exchange według określonych kryteriów wykonuje także synchronizację całej organizacji, czyli replikację danych między poszczególnymi serwerami.

Klient

Oprogramowanie klienckie systemu Exchange dostarczane jest w wersjach na kilka platform systemowych: Windows 3.1, Windows for Workgroups, Apple Macintosh System 7, MS-DOS, Windows NT i Windows 95. Każda z nich ma inne wymagania sprzętowe. W przypadku Windows 95 minimalna ilość pamięci RAM, pozwalająca na bezproblemową współpracę z klientem Exchange, to 12 MB. Zalecane jest jednak 16 MB RAM.

Komunikaty wysyłane i otrzymywane przez użytkowników przechowywane mogą być w skrzynce na serwerze lub na dysku lokalnym klienta. Dzięki możliwości tworzenia wielopoziomowych folderów, nie ma problemu z zaszeregowaniem i przechowywaniem listów.

Co więcej, część z tych czynności może być wykonywana automatycznie - wystarczy, że użytkownik zdefiniuje własne zasady dystrybucji listów. Wtedy każdy list spełniający te zasady może trafić do odpowiedniego foldera, być skasowany, wysłany do kogoś innego lub system może wygenerować odpowiedź do nadawcy. Możliwe jest także tworzenie własnych, niestandardowych procedur - obróbka listu o określonej zawartości przez jakąś aplikację, np. Microsoft Excel i jego automatyczne wydrukowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200