Zawirusowana poczta

Pakiet wyszukujący wirusy w systemie pocztowym Internetu.

Pakiet wyszukujący wirusy w systemie pocztowym Internetu.

Wzrastająca liczba połączeń międzysieciowych i rozwój Internetu powodują, że firmy eksploatujące sieci LAN czują się coraz bardziej zagrożone. Sprawę tę uwzględniła firma Central House Technlogies Inc., która wykupiła od Integralis Ltd. (Berkshire, England) prawo do stosowania pakietu antywirusowego MimeSweeper (wyszukującego wirusy w systemie pocztowym sieci Internet) na terenie USA.

MimeSweeper jest dostępny w dwóch wersjach: dla bramek pocztowych Internet i cc:Mail. Pracuje korzystając ze wsparcia programów antywirusowych, oferowanych przez niezależnych producentów oprogramowania. Przegląda pliki na poziomie bram pocztowych, zanim dotrą one do konkretnej sieci czy stanowiska pracy, wyszukując wirusy zagnieżdżane w przyłączanych do plików programach.

Aplikacja jest uruchamiana na serwerach systemu Windows NT i pracuje w ten sposób, że rozpakowuje pliki pocztowe rezydujące w pamięci bramy pocztowej, przywracając im oryginalny format. Dopiero wtedy MimeSweeper przywołuje do pracy właściwy program antywirusowy zainstalowany przez użytkownika, który poddaje kontroli przyłączone do poczty programy. Po wykryciu wirusa produkt powiadamia administratora, który może podjąć odpowiednie działanie (plik taki jest oczywiście zatrzymywany do dyspozycji administratora).

Inaczej niż inne produkty antywirusowe, które identyfikują zarażone pliki i próbują usunąć wirusa, MimeSweeper stara się nie dopuścić to tego, aby zarażony plik dotarł do miejsca przeznaczenia. Kolejne wersje produktu będzie można instalować na bramach pocztowych systemów Microsoft Mail i GroupWise (Novel Inc.). W przyszłości Integralis zamierza wyposażyć pakiet w rozwiązania pozwalające na skanowanie wysyłanych dokumentów w poszukiwaniu poufnych informacji i uzupełnianie opuszczających most pakietów pocztowych specjalnymi znacznikami.

Integralis pracuje też nad wbudowaniem w produkt publicznego klucza wielodostępu, co pozwoli wysyłać szyfrowane dokumenty do prywatnych sieci komputerowych bez potrzeby poddawania ich kwarantannie w celu przejrzenia i identyfikacji wirusów. Szyfrowanie plików nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione, ale coraz więcej użytkowników sięga po tego rodzaju narzędzia i MimeSweeper będzie też w przyszłości wspierał ten sposób przetwarzania plików pocztowych.

MimeSweeper jest już dostępny i kosztuje 2875 USD (w wersji obsługującej 100 użytkowników). Firma Central House osiągalna jest pod amerykańskim numerem telefonu (209) 245-5900. Dodatkowe informacje o MimeSweeper uzyskać można także pod internetowym adresem http://www.align.com/mime/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200