Centralne archiwum poczty

MSARCH archiwizuje listy w dużych systemach poczty elektronicznej.

MSARCH archiwizuje listy w dużych systemach poczty elektronicznej.

Firma CC Otwarte Systemy Komputerowe opracowała aplikację MSARCH do archiwizacji i przeszukiwania listów elektronicznych przesyłanych przez serwery pocztowe. Aplikacja tworzy kopie wszystkich przesyłanych wiadomości pocztowych oraz ich załączników (zarówno odbieranych, jak i wysyłanych), umieszcza je w oddzielnym, indeksowanym repozytorium i umożliwia ich przeszukiwanie. W aktualnie dostępnej wersji współpracuje z systemem MAILsweeper for SMTP firmy Clearswift, ale producent jest go w stanie przystosować do współpracy z dowolnym serwerem pocztowym z możliwością archiwizowania poczty.

Centralne archiwum

MSARCH wymaga do pracy Windows 2000 z serwerem IIS i usługami indeksującymi Microsoft Indexing Services. Archiwalna baza informacji jest przechowywana na centralnym serwerze pracującym pod kontrolą Windows 2000, który za pośrednictwem programów agenckich może zbierać dane z wielu serwerów pocztowych pracujących w firmie. Agenci dostępni są dla systemów pocztowych pracujących pod kontrolą Linuxa i Solarisa. MSARCH indeksuje całe nagłówki listów, treść listów oraz załączniki w formatach tekstowym, HTML, Word, Excel oraz Adobe Acrobat (PDF). Według zapewnień producenta obsługuje repozytoria o pojemności do 200 GB i jest zdolna odebrać 2000 przesyłek pocztowych w ciągu godziny.

Wyszukiwanie przesyłek w archiwum odbywa się za pośrednictwem interfejsu webowego. Pozwala stosować jako kryteria adresy nadawcy i odbiorcy, temat, datę nadania oraz zawartość wielu innych pól nagłówka wiadomości (nawet nazwę programu pocztowego zastosowanego do przesłania listu). Dodatkowo aplikacja pozwala administratorowi na tworzenie raportów i statystyk, np. określających czas reakcji/odpowiedzi pracownika firmy na nadsyłane wiadomości.

Bez filtrowania

MSARCH nie oferuje administratorowi żadnej możliwości definiowania kryteriów filtrowania wiadomości przed ich zapisaniem w bazie danych, co byłoby np. przydatne do automatycznego usuwania załączników przekraczających określoną objętość lub też selektywnego zapisywania listów w archiwum (np. z pominięciem korespondencji zarządu). Można to osiągnąć, ustawiając takie filtrowanie na serwerach pocztowych (o ile dysponują taką możliwością). Administrator może określić jedynie czas przechowywania listów w archiwum.

Koszt implementacji MSARCH jest uzależniony od wielkości systemu pocztowego. Według przedstawicieli firmy nie przekracza on jednak 10% wartości wdrożenia systemu poczty elektronicznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200