Walka średnich pamięci

EMC, znana przede wszystkim dzięki wydajnym pamięciom masowym Symmetrix, zamierza zdobyć większy udział w segmencie rynku rozwiązań średniej wielkości.

EMC, znana przede wszystkim dzięki wydajnym pamięciom masowym Symmetrix, zamierza zdobyć większy udział w segmencie rynku rozwiązań średniej wielkości.

Przełomem w walce o rynek macierzy średniej wielkości ma być nowa, szósta już generacja produktów Fiber Channel z serii Clariion. Macierz dyskowa CX600 właśnie weszła na rynek. Ma ona zastąpić w ofercie EMC najwydajniejszy dotychczas model z serii Clariion FC4700. Według przedstawicieli firmy CX600 oferuje wprawdzie nieco mniejszą pojemność niż model FC4700, ale ma jednak trzykrotnie większą szybkość przetwarzania danych i czterokrotnie większy bufor. Jej większa wydajność będzie przydatna zwłaszcza dla aplikacji wykorzystujących strumieniową transmisję dźwięku i obrazu, mirrorowanie danych oraz aplikacji typu ERP i CRM. Seria produktów Clariion trafiła do EMC po przejęciu w 1999 r. firmy DataGeneral. CX600 to pierwszy od trzech lat nowy produkt wchodzący w skład serii Clariion.

Mniej, ale szybciej

Podobnie jak w poprzednich modelach, w najnowszej macierzy zastosowano procesory Intela. Tym razem są to cztery układy taktowane zegarem o częstotliwości 2 GHz. Dla porównania w FC4700 działały procesory z zegarem 733 MHz. Zastosowanie wydajniejszych procesorów umożliwia wykonanie do 150 tys. operacji wejścia/wyjścia na sekundę i osiągnięcie przepustowości na poziomie 1300 MB/s. To trzykrotnie więcej niż w przypadku FC4700. Najnowszy model macierzy Clariion ma również czterokrotnie większy rozmiar bufora (jego pojemność to 8 GB) oraz większą liczbę portów Fibre Channel do łączności zewnętrznej (jest ich aż osiem i każdy oferuje przepustowość 2 Gb/s).

W pojedynczej obudowie CX600 mieści 165 napędów, jednak czteroprocesorowa jednostka może dodatkowo obsłużyć 75 napędów umieszczonych w oddzielnej obudowie. Użytkownicy mogą wykorzystywać dyski o pojemności 36 i 73 GB. Maksymalna pojemność wynosi 17,5 TB. Dla porównania FC4700 wykorzystuje dyski 181 GB, co daje maksymalną pojemność 21,7 TB. Kompletne systemy obejmujące moduł procesora, zasilacz awaryjny oraz moduł macierzy dyskowej zajmują od 8 do pełnych 42 jednostek wysokości U w ramach szafy przemysłowej.

Nie tylko sprzęt

Wraz z nową architekturą EMC przygotowała jednocześnie dla użytkowników macierzy Clariion nowe oprogramowanie. Będą oni teraz mogli korzystać z wprowadzonego w 1998 r. i przeznaczonego dla systemów Symmetrix oprogramowania PowerPath - systemu współpracującego z siecią SAN i wyposażonego w funkcje automatycznego przełączania ścieżek i równoważenia obciążenia. PowerPath automatycznie i dynamicznie przydziela większą ilość pasma dla aplikacji o wyższym priorytecie. Pozwala to na optymalizowanie operacji wejścia/wyjścia i zwiększa szybkość aplikacji o największych wymaganiach pod względem wydajności sprzętu.

PowerPath to kolejna aplikacja po EMC ControlCenter/Open Edition, StorageScope, Resource Availability, ESN Manager oraz Database Tuner, która obsługuje systemy Symmetrix i Clariion. Ponadto CX600 może wykorzystywać wszystkie aplikacje zbudowane w środowisku operacyjnym Flare przygotowane dla poprzednich modeli macierzy serii Clariion.

Wzbogacono również możliwości komunikacyjne pakietu MirrorView służącego do synchronicznej replikacji danych między oddalonymi systemami Clariion. Oprogramowanie to w najnowszej wersji współpracuje z routerem CNT UltraNet Edge Storage Router, dzięki czemu dane mogą być replikowane na większe odległości za pośrednictwem łączy IP.

Królestwo średnich systemów

Według analityków nowe produkty w serii Clariion mają wypełniać luki w ofercie EMC. Dotychczas firma koncentrowała się na opracowywaniu najwydajniejszych rozwiązań. CX600 ma stanowić produkt pośredni między innymi macierzami serii Clariion a wydajnymi systemami Symmetrix. Strategia EMC ma polegać na przesunięciu linii produktów Clariion na jak największy obszar rynku obejmujący różne nisze.

Firma ma obecnie jedynie 6-proc. udział w segmencie średnich systemów rynku pamięci masowych. Dla porównania w segmencie najwydajniejszych systemów EMC ma 45-proc. udział. Tymczasem, zdaniem analityków, segment średnich systemów charakteryzuje się największym potencjałem wzrostowym. Jest również większy niż rynek, na którym EMC dominuje wraz z macierzami Symmetrix. Analitycy oceniają, że segment rozwiązań midrange stanowi obecnie ok. 60% całego rynku zewnętrznych pamięci masowych. Według niektórych szacunków jego wartość wynosi blisko 16 mld USD.

CX600 ma konkurować z produktami Hewlett-Packard, IBM i Sun Microsystems. EMC pozycjonuje CX600 bezpośrednio jako konkurencję dla HP Enterprise Virtual Array, którego pojemność wynosi od 2 do 17 TB. Produkt będzie także rywalizował z tańszymi modelami systemów IBM Shark. Zdaniem analityków, porównując parametry produktów tych firm "na papierze", EMC powinno mieć duże szanse na powodzenie.

Siła partnerów

Podstawową rolę w strategii popularyzacji systemów pamięci masowych EMC mają odegrać porozumienia partnerskie z producentami komputerów mającymi rozbudowane kanały dystrybucyjne. Szczególne znaczenie ma dla EMC partnerstwo z Dell Computer. Pięcioletnie porozumienie o współpracy podpisano w ub.r. Na jego mocy Dell został dystrybutorem macierzy Clariion. Stanowią one podstawową ofertę systemów sieci pamięci masowej (SAN) i sieciowych pamięci masowych (NAS). Dell świadczy również usługi związane z systemami pamięci masowej, wykorzystując w tym celu metodologie, narzędzia, rozwiązania i programy szkolenia użytkowników EMC. Nowy produkt EMC jest dostępny w ofercie Della pod nazwą Dell/EMC CX600.

Prawdopodobnie wkrótce EMC wprowadzi też małą macierz Clariion nowej generacji. Spekuluje się również, że jej producentem miałby zostać jeden z partnerów EMC. W tym kontekście wymienia się firmę Dell Computer.

Macierz Clariion CX600 znajduje się także w ofercie innego partnera EMC Fujitsu Siemens Computers pod nazwą FiberCAT CX600 (widoczna na zdjęciu). Wkrótce systemy Clariion mają pojawić się też w ofercie Unisysa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200