Sieciowe oko krawca

Ecora PatchMeister weryfikuje aktualność łat instalowanych na komputerach firmowych.

Ecora PatchMeister weryfikuje aktualność łat instalowanych na komputerach firmowych.

Ecora Software prowadzi serwis internetowy umożliwiający automatyczne tworzenie do- kumentacji technicznej dotyczącej konfiguracji serwe- rów Windows, NetWare, Solaris, aplikacji bazodanowych i routerów Cisco. Od niedawna oferuje też bezpłatne narzędzie PatchMeis- ter umożliwiające scentralizowa- ną, zautomatyzowaną identyfikację aktualności łat zabezpieczających instalowanych na komputerach i serwerach pracujących w sieci firmowej. Efekty działania Patch-Meister w zakresie sprawdzania aktualności zainstalowanych hot- fixów są zbliżone do uzyskiwa- nych za pomocą aplikacji Micro- softu - Baseline Security Analyzer. Tym, co odróżnia oba pakiety, jest sposób pracy i gromadzenia informacji z komputerów pracujących w sieci.

Podobny, ale inny

W odróżnieniu od MBSA aplikacja PatchMeister nie wymaga od użytkownika uprawnień administratora domeny. Wiele komputerów pracujących w sieci może przeskanować z wykorzystaniem standardowych mechanizmów NetBIOS (oczywiście, aby mieć dostęp do wszystkich komputerów, niezbędny jest status administratora). W odróżnieniu od MBSA aplikacja Ecory weryfikuje nie tylko systemową bazę Registry skanowanego komputera, ale także sprawdza fizyczną obecność plików danej poprawki na dysku, co pozwala jednoznacznie ocenić, czy łatę zainstalowano. PatchMeister pozwa- la na przeprowadzenie pełnej analizy komputerów pod kątem wyposażenia w aktualne poprawki systemu operacyjnego oraz aplikacji, takich jak Internet Explorer, IIS i SQL.

Wyniki skanowania komputerów w sieci firmowej można dowolnie formatować, analizując aktualność poprawek w pojedynczych komputerach, przekrojowo wg systemów operacyjnych czy aplikacji. Można też stworzyć raport wykazujący na których stacjach nie jest zainstalowany np. hotfix Q218473 - ze wskazaniem, gdzie nie musi, a gdzie jest wymagany. Poszczególne raporty mogą być również eksportowane do formatu HTML lub CSV.

Prosto z Microsoftu

PatchMeister opiera się na informacjach o poprawkach pochodzących wprost z Microsoftu. Aplikacja pośredniczy w dostępie do nich, automatycznie pobierając i aktualizując za pośrednictwem Internetu udostępnianą przez Microsoft bazę MSSECURE.XML. Baza ta zawiera aktualną listę poprawek, ich szczegółowe opisy oraz adresy, spod których można je pobrać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200