Kojarzenie plików z aplikacjami

Użytkownicy systemu Windows 95 wiedzą najczęściej, jak rozbudować funkcjonalność menu kontekstowego przez dodanie do niego zupełnie nowej operacji uruchamianej w przypadku napotkania plików o specyficznym formacie (np. z rozszerzeniem .TXT lub .DOC). Niewielu natomiast wie, że istnieje nie udokumentowana metoda definiowania w menu kontekstowym takich operacji, które nie odnoszą się do określonego rodzaju pliku, ale do wszystkich ich typów. Użytkownik może wtedy definiować operacje, które są uruchamiane w momencie kliknięcia prawym przyciskiem myszy na nazwie pliku nie skojarzonego z żadną aplikacją - są to pliki typu Unkown.

Użytkownicy systemu Windows 95 wiedzą najczęściej, jak rozbudować funkcjonalność menu kontekstowego przez dodanie do niego zupełnie nowej operacji uruchamianej w przypadku napotkania plików o specyficznym formacie (np. z rozszerzeniem .TXT lub .DOC). Niewielu natomiast wie, że istnieje nie udokumentowana metoda definiowania w menu kontekstowym takich operacji, które nie odnoszą się do określonego rodzaju pliku, ale do wszystkich ich typów.

Użytkownik może wtedy definiować operacje, które są uruchamiane w momencie kliknięcia prawym przyciskiem myszy na nazwie pliku nie skojarzonego z żadną aplikacją - są to pliki typu Unkown.

Opcja taka jest przydatna np. w przypadku konieczności przejrzenia takich plików, jak README.FST, MANUAL.BIN czy OUTPUT.LOG. Jeżeli nie są to pliki tekstowe o pojemności mniejszej niż 50 KB, nie ma sensu próba ich otwierania za pomocą edytora Notepad.

Lepiej otwierać takie zbiory przy użyciu edytora heksadecymalnego, który może czytać każdy format pliku. Wygodnym rozwiązaniem jest wywoływanie go przez menu kontekstowe, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pliku o nieokreślonym formacie. Windows 95 umożliwia odpowiednie skonfigurowanie menu kontekstowego.

A oto opis działań, jakie należy wykonać, aby do listy zawierającej różne rodzaje plików (które można kojarzyć z aplikacjami) dodać dwie kolejne pozycje: pliki typu Unkown oraz All.

Krok 1. Używając jednego z edytorów tekstu (np. Notepad) trzeba utworzyć plik tekstowy o nazwie ALLTYPES.REG i wpisać do niego pięć linijek o następującej treści:

REGEDIT4

[HKEY_CLASSES_ROOT\Unkown]

"EditFlags"=hex:02,00,00,00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*]

"EditFlags"=hex:02,00,00,00<$E""><$V10>

Krok 2. Plik ALLTYPES.REG należy zapisać w dowolnym folderze (lub pozostawić na pulpicie roboczym) i zamknąć edytor, a następnie wyszukać go i kliknąć prawym przyciskiem myszy. Po pojawieniu się na ekranie menu kontekstowego trzeba kliknąć na opcji Scalaj.

Po wykonaniu tej procedury baza danych Registry powiększyła się o cztery nowe linijki. Po wybraniu w Exploratorze opcji Widok, Opcje, File Types, pojawiają się dwa nowe typy plików ("*" i "Uknown"), z którymi można skojarzyć odpowiednie aplikacje, np. WordPad z pozycją Uknown. W przeciwieństwie do edytora Notepad, WordPad pozwala bowiem na otwieranie plików dowolnego formatu oprócz wykonywalnych. Zamiast programu WordPad można, oczywiście, zadeklarować inny edytor.

W celu skojarzenia plików nowego typu z edytorem należy w Exploratorze kliknąć opcje Widok, Opcje, File Types, z przewijanej listy Registered File Types wybrać pozycję Uknown, a następnie kliknąć przyciski Edit oraz New. W oknie dialogowym Action należy wpisać Open in WordPad, a w okienku Application "C:\Program Files\Accessories\Wordpad.exe" (cudzysłowy są konieczne, ponieważ w nazwie folderu Program Files pojawia się spacja). Jeśli teraz, po zamknięciu okien dialogowych, użytkownik kliknie prawym przyciskiem myszy na pliku nie skojarzonym poprzednio z żadną aplikacja, to w menu kontekstowym pojawi się nowa pozycja: Open in WordPad. I w ten sposób prawy przycisk myszy wykonuje jeszcze jedno pożyteczne zadanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200