Multimedialny notebook Extensa

Texas Instruments wprowadził na rynek notebook Extensa 560 CDT, kolejny model rodziny Extensa, wyposażony w procesor Pentium 75 MHz, szynę PCI, napęd CD-ROM o 4-krotnej szybkości i 16-bitową kartę dźwiękową. Jest to jeden z tańszych multimedialnych komputerów przenośnych. Jako produkt wieńczący ofertę rodziny urządzeń, jest on wyposażony w kilka przemyślanych i wypróbowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Texas Instruments wprowadził na rynek notebook Extensa 560 CDT, kolejny model rodziny Extensa, wyposażony w procesor Pentium 75 MHz, szynę PCI, napęd CD-ROM o 4-krotnej szybkości i 16-bitową kartę dźwiękową. Jest to jeden z tańszych multimedialnych komputerów przenośnych. Jako produkt wieńczący ofertę rodziny urządzeń, jest on wyposażony w kilka przemyślanych i wypróbowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Na początek - 33 dyskietki

Po włączeniu urządzenia rozpoczyna się automatyczny proces ładowania preinstalowanego na dysku twardym systemu operacyjnego Windows 95. W jego trakcie użytkownik może m.in. wybrać wersję językową systemu, niestety, bez wersji polskiej. Po zakończeniu instalacji zgłasza się program nadzorujący proces (Microsoft Create System Disks) z propozycją zapisu na 33 dyskietkach 1,44 MB, kopii bezpieczeństwa m.in. Windows 95. W notebooku wyposażonym w czytnik CD-ROM nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wydaje się, że najlepszą kopią bezpieczeństwa, a jednocześnie medium, z którego najpewniej ładuje się system operacyjny, jest dysk CD-ROM.

Budowa notebooka, możliwości konfiguracyjne

Extensa 560 CDT jest wyposażony w procesor Pentium 75 MHz, 8 MB RAM (maks. 40 MB), dysk stały 1,2 GB oraz zintegrowane urządzenie wskazujące w postaci dotykowego stolika, który odwzorowuje ruch palca po powierzchni na ruch kursora na ekranie.

Notebook ma kolorowy, ciekłokrystaliczny wyświetlacz z aktywną matrycą. Wyświetlacze tego typu, droższe o ponad 2000 zł od matryc pasywnych DualScan, są na tyle szybkie, że bez efektu "smużenia" można wyświetlać na ekranie wideoklipy. Jest to istotna cecha w przypadku komputerów multimedialnych, a jedną z zalet systemu Windows 95 jest dostępność Video for Windows, oprogramowania pozwalającego na uruchamianie sekwencji wideo zapisanych w plikach typu AVI.

Extensa 560 CDT jest przystosowana do edycji tekstów czy korzystania z arkuszy kalkulacyjnych. Jednocześnie wysoka jakość wyświetlacza z aktywną matrycą (TFT, 10,4", 640x480x16 mln kolorów) pozwala na pracę z oprogramowaniem graficznym, np. tworzenie prezentacji. Warto dodać, że droższy wyświetlacz TFT oferuje też szerszy kąt widzenia niż wyświetlacz typu DualScan (wyrazistość obrazu jest mniej zależna od kąta, pod którym oglądany jest ekran).

Notebook ma modularną konstrukcję - umożliwia on wymienną instalację w odpowiednim gnieździe, napędu dyskietek lub czytnika CD-ROM, a także wymianę dysku twardego lub zestawu akumulatorów. Zarówno możliwość wyjęcia akumulatorów (połączona z zamianą na inne naładowane), jak i dysku (w celu np. zamiany na dysk z innym systemem operacyjnym, innymi plikami lub o innej pojemności), mogą być bardzo przydatne w praktyce.

Pewnym utrudnieniem może być brak możliwości jednoczesnego korzystania z czytnika CD-ROM i napędu dyskietek, zwłaszcza dla użytkownika komputerów stacjonarnych, przyzwyczajonego do dostępności wszystkich urządzeń peryferyjnych. Jest to jednak rozwiązanie uniwersalne, które umożliwia dopasowanie konfiguracji do aktualnych potrzeb i zmniejszające wagę samego notebooka, choć oczywiście pełen zestaw peryferiów, zasilacza sieciowego i dodatkowych akumulatorów jest istotnym dodatkowym obciążeniem.

Zastosowany w notebooku akumulator NiMH pozwala na 1,5- godzinną, nieprzerwaną pracę - stopień jego naładowania na bieżąco monitoruje umieszczony w pasku START Widows 95 program Battery Meter. Warto dodać, że na miejsce napędu CD-ROM/ FDD można wstawić dodatkowy zestaw akumulatorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200