Procesor dla Internetu i systemów PDA

Digital Equipment Corp. wprowadził ma rynek nowy 32-bitowy procesor RISC StrongARM-110 (SA-110),

Digital Equipment Corp. wprowadził ma rynek nowy 32-bitowy procesor RISC StrongARM-110 (SA-110)

Nowy procesor skonstruowany został z myślą o instalowaniu go w podręcznych systemach klasy PDA (Personal Digital Assistant - osobisty asystent cyfrowy), terminalach współpracujących z siecią Internet czy innych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku (gry telewizyjne, telewizja interakcyjna itp.).

Konstrukcja procesorów SA-110 jest oparta na architekturze ARM opracowanej przez Advanced RISC Machine Ltd., od której to firmy Digital zakupił licencję na technologię. Układy są zasilane napięciem 1,65-2 V (zależnie od szybkości pracy zegara) i wydzielają bardzo małą moc wynoszącą 200-400 mW.

Digital produkuje procesory w trzech wersjach: 100, 160 i 200 MHz wytwarzanych przy użyciu technologii 0,35 mikrona. Efektywność nowych układów jest bardzo wysoka. I tak np. test porównawczy Dhrystone 2.1 wykazał, że poszczególne wersje procesora mają wydajność 115 MIPS (100 MHz), 185 MIPS (160 MHz) oraz 230 MIPS (200 MHz) - (MIPS - milion instrukcji na sek). Przy porównaniu mocy wydzielanej przez SA-110 do jego wydajności okazuje się, że jest to układ, który nie ma sobie równego na rynku. Współczynnik ten wynosi bowiem ponad 400 MIPS/W. Żaden z produkowanych obecnie procesorów nie może się pochwalić takim wynikiem.

Wiadomo, że SA-110 będzie stosowany w konstrukcjach podręcznych przenośnych systemów typu PDA. Układem zainteresowany jest szczególnie Apple, który zamierza wykorzystać go w komputerze PDA - Newton. Firma ta współpracowała aktywnie z Digitalem w fazie opracowywania procesora. W produkowanych obecnie przez Apple systemach MessagePad jest instalowany procesor ARM 610.

Wstępnie jak oceniają analitycy rynku, popyt na takie urządzenia jak: gry wideo, elektroniczne notesy, komputery PDA czy sprzęt wspierający pracę telewizji interakcyjnej rośnie tak szybko, że zapotrzebowanie przemysłu elektronicznego na procesory typu SA-110 może zwiększyć się w 1999 r. nawet do 29 mld sztuk. Widać więc, że gra warta jest świeczki i najnowszy produkt Digitala może być strzałem w dziesiątkę.

Procesorem StrongARM-110 interesują się też producenci sprzętu pracującego w środowisku sieci Internet. Chodzi tu głównie o stworzenie taniego terminala, za pomocą którego można byłoby korzystać z usług tej największej sieci komputerowej na świecie. Trudno, jak na razie, przewidzieć, w jakim stopniu SA-110 zagrozi opracowywanej przez Sun Microsystems Inc. rodzinie mikroprocesorów Java o podobnym przeznaczeniu. Układy te będą się różnić od SA-110 m.in. tym, że można na nich uruchamiać tylko aplikacje pisane w języku skryptowym Java. Jeśli chodzi o ceny, to są one zbliżone. Java ma kosztować 25-100 USD (zależnie od wersji), a procesory StrongARM-110 kosztują 29-49 USD (w partii 10 tys. sztuk).

Oprogramowanie narzędziowe dla procesorów linii SA-110, czyli programy uruchomieniowe, kompilatory i asemblery, a także systemy operacyjne oraz aplikacje są już dostępne i oferowane zarówno przez Digitala, jak i innych producentów oprogramowania wspierających architekturę ARM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200