Nie tylko zapamiętać, trzeba jeszcze umieć analizować

Tytuł tego materiału jest parafrazą powiedzenia Alana E. Poe (który użył słowa "obliczać" w miejsce "zapamiętać"), ale wydaje mi się, że dobrze oddaje on ideę i założenia Jasmine - nowego produktu firmy Computer Associates (CA). W Polsce CA jest bardziej znane z Visual Objects niż ze swych osiągnięć w zakresie zarządzania dużymi bazami danych (Open-Ingres), zintegrowanych aplikacji do kompleksowej obsługi przedsiębiorstwa czy pakietów do zarządzania systemami komputerowymi (CA-Unicenter).

Tytuł tego materiału jest parafrazą powiedzenia Alana E. Poe (który użył słowa "obliczać" w miejsce "zapamiętać"), ale wydaje mi się, że dobrze oddaje on ideę i założenia Jasmine - nowego produktu firmy Computer Associates (CA). W Polsce CA jest bardziej znane z Visual Objects niż ze swych osiągnięć w zakresie zarządzania dużymi bazami danych (Open-Ingres), zintegrowanych aplikacji do kompleksowej obsługi przedsiębiorstwa czy pakietów do zarządzania systemami komputerowymi (CA-Unicenter).

Jasmine

Na konferencji Demo '96 w styczniu br. firma Computer Associates zaprezentowała nowy system Jasmine (opracowany we współpracy z firmą Fujitsu) zawierający m.in. pakiet do zarządzania obiektowymi bazami danych, kompletny język do ich obsługi i środowisko do opracowania aplikacji. Jest to rozbudowany system o wielu nowatorskich cechach funkcjonalnych i rozwiązaniach technicznych, który - być może - wskazuje kierunek rozwoju nowych systemów obsługi baz danych.

Obiektowa baza danych Jasmine

Niezależnie od tego czy chcemy w bazie reprezentować reguły działalności gospodarczej, przechowywać dokumenty tekstowe, zapamiętywać dane multimedialne czy zapisywać dane relacyjne - Jasmine jest systemem konsekwentnie obiektowym. Jest to ważne o tyle, że obiekt wystarczy opracować raz, a potem używać go w wielu różnych miejscach, co pozwala m.in. na szybkie tworzenie aplikacji. Obiektowość bazy danych ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że pozwala na zapisanie w niej znacznie więcej informacji użytecznej do działania firmy. Uważa się, że ponad 90% informacji przekazywanych w typowym przedsiębiorstwie ma charakter niestrukturalny - czyli ma postać dokumentów tekstowych, obrazów, informacji dźwiękowych, wizualnych, sekwencji wideo, a nawet zwykłej rozmowy.

W przeciwieństwie do typowych baz relacyjnych, które są w stanie jedynie przechowywać duże obiekty binarne (Binary Large Objects - BLOB), Jasmine rozumie wewnętrzną strukturę dużych obiektów i ma możliwości ich analizowania oraz przetwarzania.

System Jasmine jest przystosowany do współpracy z Internetem (i sieciami typu Intranet wewnątrz firmy), pozwalając nie tylko na publikowanie dokumentów w tej sieci, ale także umożliwiając prowadzenie działalności handlowej, reklamy i in. Jakość prezentacji wzbogacają obiekty multimedialne przechowywane w bazie.

Jasmine zawiera wbudowane wsparcie dla systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych i obsługiwanych przez nie baz, a w szczególności dla systemów Open-Ingres, Oracle, Informix, DB2. Z punktu widzenia programisty i użytkownika dane zarządzane przez te systemy są prezentowane w postaci obiektów, co pozwala na korzystanie z metod używanych w Jasmine i bezpośredni dostęp do nich. Najlepszą integrację osiągnięto przy współpracy Jasmine z systemem Open-Ingres (także produkowanym przez CA).

Zintegrowane środowisko dla programisty

Jasmine zawiera wszystkie elementy niezbędne do tworzenia aplikacji - "od projektu do efektu". Wewnętrzny obiektowy serwer bazy danych działa jako rozproszone repozytorium (składnica) informacji o obiektach aplikacji, gotowych elementach, które można użyć do szybkiego składania aplikacji lub tworzenia jej prototypu. Możliwość zapamiętywania w bazie reguł działalności pozwala na ich realizowanie przez wstawianie elementów do końcowego produktu.

Wizualną formę aplikacji tworzy się za pomocą metody "naciśnij i przenieś", a zasadniczy program obliczeniowy (wykonywany na serwerze lub stacji roboczej) przygotowuje się za pomocą własnego języka programowania obiektowego. Usuwa on ponadto barierę między programowaniem a bazą danych: metody operują w bazie danych pod pełną kontrolą systemu transakcyjnego i bezpieczeństwa bazy. Jasmine pozwala na pisanie nowych metod obiektów (sposobu operowania na danych obiektu) w języku C++ lub Java.

Środowisko Jasmine można rozszerzać przez dołączanie bibliotek klas obiektów, opracowanych samodzielnie lub zakupionych od niezależnych producentów.

Architektura

Aplikacje Jasmine mają charakter rozproszony: można je wykonywać na stacji klienta jako samodzielne programy lub elementy składowe typowej przeglądarki Web; z serwerem bazy danych komunikują się w celu zlecenia mu wykonania prac wymagających większej mocy obliczeniowej lub prac wykonywanych tylko w jednym miejscu w celu utrzymania jednej kopii ważnego programu związanego z regułami działalności. Do serwera bazy sięgają także po niezbędne im dane multimedialne.

Zasadnicze cechy systemu:

  • Wydajny motor bazy danych - repozytorium definicji, obiektów, praw dostępu.

  • Obiektowa baza danych zapamiętująca zarówno złożone struktury obiektowe, jak i duże ilości danych multimedialnych, pozwalająca na wielokrotne dziedziczenie obiektów, metod i klas.

  • Język programowania obiektowego.

  • Biblioteka klas obiektów multimedialnych i użytkowych.

  • Dostęp do dawnych baz danych przez "opakowanie" ich w otoczkę obiektową.

  • Dostęp do funkcji systemu za pośrednictwem języka C++ oraz specjalnych elementów kontrolnych OLE, tzw. OCX.

    Serwer bazy danych Jasmine działa w systemach Windows NT i Unix; klientem, na którym działa aplikacja może być PC z Windows, Macintosh lub stacja unixowa z Motif.

    Środowisko do opracowania aplikacji zawiera pakiet autorski wykorzystujący bibliotekę klas multimedialnych do przetwarzania obrazów, edycji sekwencji wideo i dźwięku oraz rozpoznawania mowy. Dla ułatwienia współpracy z siecią Internet (lub Intranet) w pakiecie znajduje się moduł automatycznie przetwarzający dane z bazy na postać HTML, przystosowaną do włączenia we wzorce stronic opracowane za pomocą innych narzędzi.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200