Tania poularność

Microsoft udostępnił Windows NT World Wide Web Ser

Microsoft zdaje się wyciągać wnioski z lekcji, jaką dał mu Netscape. Teraz sam oferuje bezpłatnie internetowe oprogramowanie. Jedną z ostatnich propozycji jest serwer pajęczyny pod Windows NT.

Internet Information Server wraz z Windows NT Server Network Value Pack, można ściągnąć przez sieć z serwera WWW Microsoftu. Jednak należy pamiętać, że jest to co najmniej 3 MB danych (plus jeszcze 8 MB za wymagany Service Pack 3). Dla niecierpliwych oprogramowanie to dostępne jest także na dyskietkach (za 99 USD). Dzięki niemu można szybko stworzyć własny serwer WWW (a dodatkowo także FTP i Gopher), choć może się on okazać niewystarczający dla poważniejszych zastosowań. Jakkolwiek obsługuje protokół SSL (Secure Sockets Layer), to jednak już nie potrafi współpracować z serwerami Proxy i - co najważniejsze - nie ma żadnych narzędzi do przeszukiwania (jak np. WebFind zawarty w WebSite).

Dokumentacja towarzysząca serwerowi jest klarowna, choć traktuje o zbyt ogólnych zagadnieniach - właściwie można się bez niej obyć. Polecam jednak jeden rozdział, w którym omówione zostały zagadnienia bezpieczeństwa przy integracji Windows NT z TCP/IP. Internet Information Server jest zgodny z interfejsem programisty - Internet Server API, przygotowanym wspólnie przez Microsofta i Process Software (większa ilość informacji dostępna jest w Microsoft Developer Network).

Internet Information Server można połączyć z bazami danych działającymi pod nadzorem Microsoft SQL Server. Nie jest to zbyt wiele, jeśli o integrację serwerów pajęczyny z bazami danych idzie, ale należy oczekiwać, że to tylko pierwszy krok na drodze stworzenia dłuższej listy dostępnych połączeń z serwerami bazodanowymi.

Zdalna administracja nad serwerem jest ściśle związana z narzędziami, w jakie wyposażono Windows NT. Niestety ma to swoje złe strony - można tego dokonać jedynie na komputerze, na którym działa NT i zainstalowane jest Service Pack 3. Rozwiązania konkurencyjne nie narzucają takich wymogów - serwer Purveyor czy Netscape może być administrowany z poziomu typowych stron WWW.

Jeszcze jednym przykładem głębokiej integracji tego serwera z Windows NT jest wykorzystanie Performance Monitor, który jest narzędziem pracy administratora NT. Za jego pomocą można także monitorować wszystkie połączenia z serwerem Internet Information i wyświetlać dowolne ilości przesyłanych danych.

Osobiście miałem nieco kłopotu z instalacją tego serwera, choć do końca nie znam przyczyn. Nie powiodła się pierwsza próba instalacji z konta użytkownika z prawami administratora. Sukces odniosłem działając bezpośrednio z konta administratora.

Do testów wykorzystywałem komputer 66 MHz z procesorem 486 i 32 MB RAM. Sądzę, że to minimalna konfiguracja - przede wszystkim przydałoby się więcej pamięci. Ogólnie jest to dobry serwer dla początkujących i jedyny, który działa na wszystkich platformach sprzętowych obsługujących Windows NT - czyli opartych na procesorach Intela, MIPS, Alpha i PowerPC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200