Fuzja oczami analityków

Połączenie Cray Research i Silicon Graphics jest optymistytcznie oceniane dla przyszłości obu firm.

Połączenie Cray Research i Silicon Graphics jest optymistytcznie oceniane dla przyszłości obu firm.

"Wraz z utratą samodzielności przez Cray Research kończy się era przedsiębiorstw dostarczających wysoko specjalizowane urządzenia wąskiej grupie odbiorców" - twierdzą analitycy International Data Corporation (IDC). Ich zdaniem, Cray zyskuje w postaci Silicon Graphics silnego partnera, twardo trzymającego się rzeczywistości rynkowej, a SGI łączy się z firmą "oferującą zawsze najbardziej zaawansowane technologie dla najbardziej wymagającego klienta".

W stronę nowego klienta

Specjaliści IDC są zgodni, że przejęcie Craya umożliwi SGI wejście na nowe rynki technicznie i inżynierskie. Prawdopodobnie już w 1997 r., po dostosowaniu do siebie produktów obu przedsiębiorstw, SGI zacznie rozszerzać swój udział na rynkach technicznych. Proces ten utrwali się m.in. dzięki temu, że Silicon Graphics i Cray mają podobną wizję dostarczania urządzeń naukowcom i inżynierom oraz koncentrują się na podobnej architekturze projektowanych systemów - Scalable Node Architecture (Cray) i klastrów (SGI). Dotychczas w wielu, zarówno cywilnych, jak i rządowych instytucjach, 64-bitowe superkomputery Craya współpracowały z 64-bitowymi stacjami roboczymi Indigo.

Od czerwca br. Cray w coraz większy stopniu zacznie korzystać z możliwości dystrybucyjnych i marketingowych SGI. Mimo, że Cray jest przejmowany przez dużo większą firmę, jego inżynierowie będą mogli skoncentrować się na projektowaniu i serwisowaniu dużych systemów, na sprzedaży których zależy SGI.

Problemy do rozwiązania

Do zagrożeń IDC zalicza konflikt interesów i kultur obu przedsiębiorstw. SGI koncentruje się, w przeciwieństwie do Craya, na sprzedaży jak największej liczby urządzeń opartych na standardowych na rynku komponentach. Może to rodzić konflikty przy podejmowaniu decyzji dotyczących, np. skali inwestycji na badania i rozwój. Obie korporacje będą musiały także przekonać swoich dotychczasowych klientów, że fuzja w żaden sposób nie zakłóci dotychczasowych kierunków działań. Tym bardziej, że pewien problemem dla SGI stanowią obecnie systemy wektorowe Craya. Jeśli Silicon zrezygnuje z kontynuowania ich produkcji, większość ich posiadaczy zwróci się do NEC-a i Fujitsu.

Następna generacja systemów Cray Research opierać się będzie na Scalable Node Architecture wykorzystującej technologie Suna. Tym samym SGI będzie sprzedawać systemy oparte na 4 różnych architekturach: własne stacje robocze MIPS, wektorowa architektura Craya, systemy Craya oparte na procesorach Alpha i systemy CS6400 SPARC. Takie zróżnicowanie oferty - według IDC - może spowodować kłopoty ze sprawnym serwisem maszyn. SGI może zatem zdecydować się na zrezygnowanie z jednej z projektowanych platform.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200