Efektywna archiwizacja danych

W numerach 39/211 oraz 40/212 Computerworlda zamieszczony został artykuł opisujący cechy dobrego systemu archiwizacji danych. Według podanych w tamtym tekście kategorii ocenysystemu archiwizującego opisujemy program ARCserv firmyChayenne współpracujący z systemami Novell NetWare, DOS, MS Windows, Windows NT, OS/2, Unix i Macintosh.

W numerach 39/211 oraz 40/212 Computerworlda zamieszczony został artykuł opisujący cechy dobrego systemu archiwizacji danych. Według podanych w tamtym tekście kategorii ocenysystemu archiwizującego opisujemy program ARCserv firmyChayenne współpracujący z systemami Novell NetWare, DOS, MS Windows, Windows NT, OS/2, Unix i Macintosh.

Pierwszym kryterium podanych w wymienionych wcześniej numerach CW była "Pewność, że dane na kopii zapasowej sąi dentyczne z danymi, na których pracuję".ARCserve posiada opcje weryfikacji, czy zarchiwizowane dane można odczytać oraz porównuje dane zarchiwizowane z danymina dysku sporządzając przy tym raport o różnicach. Pliki,które podczas archiwizacji są otwarte (czyli wykorzystywane przez użytkowników sieci) system archiwizuje wielokrotnie (administrator ustala ilość prób lub nakazuje wykonywać jeaż do skutku). Możliwe jest także określenie, czy tego typu ponowna archiwizacja ma być wykonywana od razu po nieudanej próbie dostępu czy też po zakończeniu procesu archiwizacjiinnych plików. Ponowna archiwizacja pliku może być także wykonana po upływie określonego czasie od ostatniej próby. Archiwizacja może być wykonywana nie tylko na streamerachale także na innych urządzeniach - warunkiem jest by były one widoczne w sieci Novell NetWare. ARCserve obsługuje wszystkie urządzenia, do których może uzyskać dostęp porzez sterownik ASPI (Advanced SCSI Programming Interface). Jeśli są to urządzenia o dostępie swobodnym (np. dyski magnetooptyczne), ARCserve oferuje możliwość wykonania kopii wolumenu lub dysku (np. stacji DOS) na dysk magnetooptyczny. Taka kopia niczym się nie różni od oryginału i w razie awarii może być użyta natychmiast (bez odtwarzania danych) w zastępstwie oryginału. System kopiuje również informacje specyficzne dla sieci NetWare - uprawnienia do plików i katalogów, informacje o ograniczeniach przestrzeni dyskowej użytkowników, pliki systemowe (dla NetWare 3.1x) oraz rozwiązuje konflikty wynikające przy archiwizacji plików (za pomocą ustawianych opcji zdecydować można jak zachowa się ARCserve, gdy ponownie natrafi na taki sam plik do zarchiwizowania).

Przygotowanie kalendarza archiwizacji

System ARCserve posiada dwie opcje przygotowania kalendarza archiwizacji: automatyczną i dostosowaną do potrzeb i możliwości finansowych klienta. W pierwszym przypadku system sam proponuje jak będzie wyglądała archiwizacja i w jakich odstępach czasu będzie ona wykonywana. Jest to opcja w stylu "włącz i działaj" (plug and play), gdyż nie wymaga od operatora wykonania żadnych dodatkowych czynności po instalacji systemu. Wymaga natomiast sporej ilości taśm (dokładnie 21 według obliczeń w artykułach o cechach dobrego systemu archiwizowania danych). Druga opcja wymaga większego wysiłku ze strony administratora systemu archiwizacji, ale daje pełną elastyczność w projektowaniu własnego kalendarium archiwizacji: ich liczby i rodzajów kopii zapasowych jakie chcemy wykonywać. Po przygotowaniu listy zadań i ustaleniu w jakich odstępach czasu mają być wykonywane pozostaje nam tylko w odpowiednim czasie zmieniać taśmy (o ile nie mamy Autoloadera lub Jukeboxa). Przy tym można dodatkowo zadecydować co system ma robić, gdy trafi na taśmę inną niż oczekiwana: nie wykonać operacji, dodać dane na koniec taśmy, czy może sformatować taśmę traktując ją potem jak właściwą.

Współpraca z różnymi urządzeniami

W tej kategorii ARCserve nie spełnia do końca moich oczekiwań. Współpracuje wprawdzie z bardzo różnorodnymi

urządzeniami, ale nie pozwala na umieszczenie tych urządzeń w różnych lokalizacjach. Potrafi natomiast wykonywać kopie zapasowe z systemów NetWare, DOS, MS Windows, Windows NT, OS/2, Unix i Macintosh (te dwa ostatnie wymagają zakupu dodatkowych modułów). Umie też wykonywać kilka zadań jednocześnie na kilku różnych urządzeniach.

Inwentaryzacja kopii zapasowych

ARCserve tworzy własną bazę danych (opartą na systemie Btrieve) o wykonanych przy pomocy wszystkich urządzeń kopiach zapasowych. Ma możliwość wczytywania do swojej bazy danych informacji z taśm, na których archiwizację wykonano w innych lokalizacjach. Pozwala też odtworzyć zniszczoną bazę danych poprzez odbudowanie jej z taśm. W bazie przechowywane są również informacje o zadaniach archiwizacyjnych. Administrator może określić czasu przechowywania określonych informacji w archiwach, dzięki temu po ustalonym czasie baza zostaje automatycznie zmniejszona poprzez usunięcie najstarszych elementów. Zapobiega to nadmiernemu jej rozbudowaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200