Być inżynierem Novella

Certyfikowanych inżynierów Novella jest w Polsce niespełna tysiąc.

Certyfikowanych inżynierów Novella jest w Polsce niespełna tysiąc.

Żaden z posiadaczy tytułu Certyfikowany Inżynier Novella nie musi martwić się o pracę, gdyż każde przedsiębiorstwo, gdzie funkcjonuje sieć oparta na systemie NetWare, coraz częściej poszukuje wykwalifikowanych administratorów. Takich przedsiębiorstw jest w kraju zdecydowana większość.

Kwalifikacje certyfikowanego inżyniera sięgają jednak daleko poza sieć Novella w przeciętnym urzędzie czy zakładzie pracy. Po zdaniu siedmiu lub nawet ośmiu egzaminów otrzymana licencja świadczy o jego wysokich kwalifikacjach w obsłudze systemu NetWare, GroupWise czy Unixware. Polskie przedstawicielstwo Novella stawia także autoryzowanym sklepom resellerskim i stacjom serwisowym obowiązek zatrudniania przynajmniej jednego certyfikowanego inżyniera.

Droga przez mękę

W ramach kursów organizowanych przez autoryzowane centra szkoleniowe przyszły inżynier może wybrać jedną z czterech tzw. ścieżek odpowiadających produktom: NetWare 3.x (Certified Novell Engineer-3), NetWare 4.1 (CNE-4) i GroupWise. Przed sprzedażą systemu UnixWare firmie SCO Novell patronował też kursom obsługi tego produktu. Aby uzyskać tytuł CNE-3, trzeba przejść na początku 4 podstawowe kursy: podstawy administracji NetWare 3.x, zaawansowana administracja, laboratorium instalacji i konfiguracji, a także upgrade NetWare 3.x do wersji 4.1. "Droga przez mękę zakłada jeszcze zaliczenie kursów z technologii sieciowych i serwisu, a także jednego z 15 proponowanych fakultetów" - twierdzi Jerzy Osek z European Institute of Information Technology Education EIITE.

Łącznie przyszły inżynier ma obowiązek zebrania 19 pkt., co w praktyce oznacza zaliczenie 7 bądź 8 egzaminów. "W przypadku CNE-3 najtrudniejszymi z nich są testy z kursów Upgrade z NetWare 3.x do wersji 4.1, który zakłada opanowanie praktycznie całego materiału CNE-4, a także Service i Support" - dodaje Renata Korab, odpowiedzialna za szkolenia Novella w warszawskiej firmie CTS. Recertyfikowanych inżynierów Novella tzn. takich, którzy mając tytuł CNE-3 zdali dodatkowy egzamin na CNE-4, jest w Polsce 452.

"Dwa lata temu zostałem novellowym inżynierem, teraz przygotowuje się do recertyfikacji" - mówi Krzysztof Leśny, prezes Macsoftu. Jego zdaniem, egzaminy z NetWare są niezwykle trudne, gdyż nie tylko wymagają "znajomości tematu, ale także niemal poszczególnych sformułowań zawartych w dokumentacji technicznej". Dla Krzysztofa Leśnego tytuł CNA wiąże się z dużą satysfakcją porównywalną - jego zdaniem - z tytułem doktorskim lub profesorskim. Ponadto jego firma może używać tytułu Novell Networking Partner, a on sam - testować nowe produkty i jeździć po świecie jako uczestnik różnych prezentacji.

Od zdania pierwszego egzaminu uczestnik kursu ma rok na zdanie pozostałych sześciu, co - zdaniem Andrzeja Oseka - w zupełności wystarcza. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które uczestniczyły w kursach w całej Polsce i nie zdały egzaminów. "Ludzie dziwią się, że na testach największe szanse mają ci, którzy uczestniczyli w zajęciach, a nie osoby mające duże doświadczenie w obsłudze systemów" - mówi Renata Korab. Przypadków eksternistycznego zdobywania tytułu certyfikowanego inżyniera jest w związku z tym bardzo mało.

Podręczniki i szkoła informatyka

Do jesieni 1995 r. produktem Novella był Unixware obecnie prowadzony przez firmę Santa Cruz Operation. Szkolenia i certyfikaty wydawane były także na Unixware, jednak jak twierdzi Magda Kalbarczyk z firmy Altkom - "nie cieszyły się dużą popularnością wśród polskich użytkowników". Zdaniem Tomasza Surmacza z Novell Polska inżynierowie specjalizujący się w Unixware nie stracili swoich uprawnień związanych z otrzymaniem certyfikatów. "Teraz pewnie noszą tytuł inżynierów SCO" - dodaje Tomasz Surmacz. Przedstawiciel Altkomu twierdzi, że "gdyby znalazła się odpowiednia liczba chętnych, firma kontynuowałaby prowadzenie szkoleń z Unixware".

Na świecie tylko jedna firma zajmuje się organizacją egzaminów Novella i jest nim Sylvan Prometric. W Warszawie trzy z czterech ośrodków szkoleniowych producenta NetWare ma licencję na organizację testów. Renata Korab twierdzi, że przeprowadzane przez nich testy oparte są na specjalistycznym oprogramowaniu. "W ciągu pięciu minut od zakończenia egzaminu obliczane są wyniki testów i w postaci poświadczonych przez nas wydruków trafiają do Novella" - wyjaśnia Renata Korab. Stamtąd przychodzi oficjalne potwierdzenie zaliczenia egzaminu, a także same certyfikaty. Kursy muszą mieć odpowiedni poziom, aby spełniać warunki stawiane przez firmę Novell. "Należy do nich m.in. dostarczenie kursantowi tzw. Student Kit, w którym znajdują się wszystkie materiały edukacyjne, często wraz z płytą CD-ROM" - tłumaczy Waldemar Łabuda ze Szkoły Komputerowej Multitrade. Na zajęciach z podstaw administrowania jedno stanowisko komputerowe przypada na jednego studenta; na kursach zaawansowanych - wyjaśnia Waldemar Łabuda - "każda dwójka dysponuje serwerem i stacją kliencką".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200