Wyścig trwa...

Z Carlem D'Costa, szefem sprzedaży serwerów Hewlett-Packarda HP 9000 na Europę, rozmawia Michał Szafrański

Z Carlem D'Costa, szefem sprzedaży serwerów Hewlett-Packarda HP 9000 na Europę, rozmawia Michał Szafrański

Od dawna już mówicie o nowej generacji procesorów, oznaczonych symbolem PA-8000. Kiedy dostępne będą na rynku serwery wyposażone w te procesory? Jakie wyniki TPC-C będą one osiągały?

PA-8000 to nazwa nowej 64-bitowej architektury typu RISC. Pierwsze implementacje tego produktu są już dostarczane do naszych najważniejszych partnerów, ale nie wprowadziliśmy jeszcze na rynek serwerów z tym procesorem. Niemniej jednak PA-8000 znajdzie się we wszystkich produkowanych przez HP rodzinach serwerów. Obecnie "najsłabsze" z naszych serwerów to tzw. klasa D, klasa K to maszyny midrange, a klasa T -serwery korporacyjne. Nowe serwery z PA-8000 zaprezentujemy pod koniec br. Najpierw w klasie K, potem T, a na samym końcu D. Wydajność nowego procesora będzie zależała od klasy serwera, w którym będzie on dostarczany. Dla

przykładu, w klasie K oczekujemy wyniku powyżej 6000 transakcji na minutę.

Kolejną generacją procesora, nad którą obecnie pracujecie, jest PA-8200. Kiedy on będzie dostępny na rynku i jak wyglądać będą jego wyniki w zestawieniu z PA-8000?

PA-8200 to nowszy model procesora PA-8000, z szybszym zegarem i kilkoma innymi usprawnieniami. Jest to

architektura roku 1997. W tym roku prezentujemy PA-8000, rok później PA-8200, a w 1997 r. prawdopodobnie PA-9000. Trudno na razie mówić, o ile szybszy będzie PA-8200 od PA-8000 - ciągle mamy jeszcze dwa lata do premiery pierwszego z tych procesorów. Wstępne prognozy podajemy zawsze mniej więcej na rok przed prezentacją systemów z nowymi procesorami. Oczywiście procesor ten będzie szybszy - z uwagi na zastosowanie zegara o większej częstotliwości - niż PA-8000, podobnie jak PA-8000 będzie szybszy od PA-7200. Szacujemy, że wydajność w przypadku serwerów klasy K, po włożeniu do nich PA-8000, wzrośnie o ok. 100%. Jest to możliwe dzięki unikalnej architekturze PA-8000, które może wykonywać zarówno instrukcje 32-, jak i 64-bitowe. Zwiększenie wydajności będzie widoczne na wszystkich używanych dotąd aplikacjach. Bez przeróbek będą one działały o 100% szybciej na PA-8000. PA-8200 będzie jeszcze szybszy, ale szczegóły podam dopiero za rok.

Niektórzy z waszych konkurentów twierdzili, że HP nie jest w stanie umieścić w jednym komputerze więcej niż 12 procesorów PA. Niedawno zaprezentowaliście maszynę T520 z 14 procesorami. Jaki jest limit?

Przy mierzeniu wydajności maszyny, np. za pomocą testów TPC-C, a w przyszłości TPC-D, bardzo istotny jest cały szereg parametrów, które muszą być zgrane w systemie. Aby dostarczać dobre wyniki TPC-C trzeba dograć częstotliwość procesorów, pamięć, mechanizmy przetwarzania wieloprocesorowego, system operacyjny, kompilator, oprogramowanie bazodanowe - tj. obszar, na którym pokazujemy swoją wydajność - nie do końca liczy się liczba procesorów. Dla przykładu - 4 procesory HP równe są ok. 20 procesorom Suna. Podobnie z maszynami Digitala - nasz 100 MHz procesor równy jest ich 300 megahercowemu. Obecnie nasz T520 może mieć 12 procesorów. Ogłosiliśmy, że możemy go rozbudowywać do 14 procesorów, co jest znakomitym rozwiązaniem dla aplikacji obsługujących hurtownie danych i wspomagających procesy decyzyjne. Możemy wbudować jeszcze więcej procesorów, ale - jak już mówiłem - to nie tylko liczba procesorów decyduje o wydajności systemu. Te wszystkie procesory trzeba jeszcze dostroić tak, by optymalnie pracowały z systemem.

Coraz ściślej współpracujecie z Intelem. Kiedy klienci zobaczą pierwsze efekty tej współpracy i kiedy wprowadzicie na rynek nową rodzinę serwerów intelowskich?

Nową rodzinę serwerów intelowskich wprowadzimy pod koniec dekady, czyli przed rokiem 2000. Osobiście wierzę jednak, że nastąpi to nieco wcześniej. W ciągu najbliższych kilku miesięcy z pewnością będzie słychać o tym więcej - zarówno od nas, jak i od Intela. To, co będzie istotne dla naszych klientów, to fakt, że kolejne edycje procesorów HP i Intela będą ze sobą zgodne. Uniwersalny będzie także - opracowany dla nowego procesora, znanego pod kryptonimem P7 - system operacyjny, nad którym pracują wspólnie HP, SCO i Novell. W projekcie tym uczestniczy już prawie 60% producentów oprogramowania unixowego. Nowy 64-bitowy Unix będzie wspólny dla nich wszystkich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200