Większy wybór drukarek GDI

Canon wprowadza na polski rynek nowy model drukarki laserowej dla Windows

Canon wprowadza na polski rynek nowy model drukarki laserowej dla Windows.

Canon Inc. wprowadza na rynek LBP-460, nowy model popularnej drukarki laserowej GDI o rozdzielczości 300 dpi przeznaczonej do użytku domowego lub małych biur.

LBP-460 jest przystosowana do pracy pod systemem Windows standardowo wykorzystując Windows Printing System, ale może też drukować w oknie DOS zapewniając emulację PCL 4 (jest zgodna z drukarką HP LaserJet wyposażoną w Microsoft Z1A Font series II Cartridge). Jako drukarka typu GDI nie posiada ona procesora, choć standardowo ma pamięć buforową o pojemności 128 KB. LBP-460 wyposażono w 2-kierunkowy port równoległy Centronics, wielofunkcyjny podajnik na 100 kartek papieru, automatyczny system poprawy jakości wydruku (Automatic Image Refinement), a oprogramowanie sterujące jej pracą generuje informacje dźwiękowe, o ile komputer ma zainstalowaną kartę dźwiękową i głośniki. Zgodnie z panującą modą LBP-460 nie posiada żadnych przycisków sterujących (również wyłącznika sieciowego) - jej praca sterowana jest programowo. Drukuje na papierze grubości 64-135 g/m2, a także foliach, etykietach i kopertach.

Urządzenie pracuje z nominalną szybkością 4 str./min, a czas wydruku pierwszej strony wynosi ok. 21 s. Należy jednak pamiętać, że rzeczywista szybkość pracy drukarek GDI, wykorzystujących intensywnie procesor oraz pamięć RAM komputera, zależy istotnie od jego wydajności. Współpraca LBP-460 ze starszymi modelami komputerów, np. z procesorem 386 20 MHz i 4 MB RAM jest możliwa, ale wydruk 12 stron tekstu przygotowanego pod edytorem Word zajął ok. 8 min - czas ten został wykorzystany głównie na opracowanie map bitowych stron. Stosowana przez drukarki GDI metoda przesyłania opracowanych przez procesor komputera obrazów bitowych powoduje z kolei, że czas druku grafiki jest względnie krótki. Jego jakość jest też, jak na popularne urządzenie powszechnego użytku, wysoka i to zarówno przy wydruku grafiki, jak i tekstów.

Oficjalna premiera i prezentacja LBP-460 odbyła się na targach CeBIT, choć pierwszy egzemplarz Canon prezentował już podczas konferencji prasowej w Warszawie podczas Komputer Expo. Drukarka ma być w najbliższym czasie dostępna w Polsce. Jak informują przedstawiciele dystrybutora, będzie ona obecnie oferowana wraz z angielską dokumentacją i wersją sterownika. Jest to pewna niedogodność dla użytkowników polskich wersji Windows - podczas instalacji oprogramowania jest zgłaszana niezgodność wersji językowych, a spolonizowane menu menedżera wydruku jest zastępowane przez angielskie.

Drukarka jest urządzeniem masywnym - waży 6,2 kg i ma wymiary 336 x 319 x 249 mm. Według danych producenta pojemnik z tonerem wystarcza na wydrukowanie ok. 2500 stron tekstu (pokrycie 5%).

Przy obecnym wzroście popularności systemu Windows oraz szybko rosnącej wydajności komputerów, względnie tanie i oferujące wysoką jakość druku laserowe drukarki GDI mają dużą szansę na zwiększenie udziału w rynku. Canon LBP-460 będzie konkurować z już obecnymi w Polsce tej klasy i typu urządzeniami oferowanymi przez NEC (SuperScript) oraz OKI (Okipage). Sukces tego modelu w znacznej mierze zależeć będzie od marketingu (mimo że Canon jest znanym i liczącym się na świecie producentem drukarek, w Polsce dopiero teraz zamierza intensywnie rozwijać sprzedaż swoich produktów tego typu), przystosowania drukarek do potrzeb polskich odbiorców, a przede wszystkim ceny, która obecnie nie została jeszcze ustalona.

Drukarka laserowa Canon LBP-460 jest przeznaczona do współpracy z komputerami PC wyposażonymi w system Windows, czyli tzw. drukarka GDI nie zawierająca procesora i pamięci RAM do przechowywania pełnej informacji o wydruku. Urządzenia tego typu są względnie tanie i przeznaczone dla użytkowników nie wymagających wysokiej wydajności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200