Nowy cennik czy nowy Internet w Polsce

Zakończył pracę Zespół Ekspertów powołany przez Komitet Badań Naukowych. Jego zadaniem było wskazanie docelowego modelu finansowania Internetu w Polsce. Zespół w końcowym raporcie odciął się od idei taryfikacji ruchu i wezwał do stworzenia Strategicznego Programu Rządowego rozwoju Internetu w Polsce. Jednak uczestnicy kuluarowych rozmów ocenili opracowanie Zespołu Ekspertów jako zbyt powierzchowne i ogólnikowe. Raport jedynie w części spełnił pokładane wcześniej oczekiwania i nie daje jasnych odpowiedzi na wiele kluczowych pytań.

Zakończył pracę Zespół Ekspertów powołany przez Komitet Badań Naukowych. Jego zadaniem było wskazanie docelowego modelu finansowania Internetu w Polsce. Zespół w końcowym raporcie odciął się od idei taryfikacji ruchu i wezwał do stworzenia Strategicznego Programu Rządowego rozwoju Internetu w Polsce. Jednak uczestnicy kuluarowych rozmów ocenili opracowanie Zespołu Ekspertów jako zbyt powierzchowne i ogólnikowe. Raport jedynie w części spełnił pokładane wcześniej oczekiwania i nie daje jasnych odpowiedzi na wiele kluczowych pytań.

Zgodnie z sugestią Małgorzaty Kozłowskiej, podsekretarz stanu w KBN, NASK powinien przedstawić nowy cennik za usługi internetowe do końca lutego br. Jednocześnie realizowanych jest wiele niezależnych inicjatyw "okołointernetowych", włącznie z budową własnych międzynarodowych łączy przez firmy komercyjne.

Bez emocji

Konferencja zorganizowana przez KBN, podczas której przedstawione zostały wyniki pracy Zespołu Ekspertów, przebiegła nadzwyczaj spokojnie. Dyskusja o raporcie była krótka i konkretna. Profesor Witold Karczewski, przewodniczący zespołu, wystąpił z apelem o rozpoczęcie akcji popierania rozwoju Internetu w Polsce, tak aby zainteresować Strategicznym Programem Rządowym Urząd Rady Ministrów.

Profesor Tomasz Hofmokl, dyrektor NASK, jeszcze raz przypomniał, że cennik jest jedynie algorytmem rozkładu kosztów przypadających na jednego użytkownika. Kierownictwo KBN w nieformalny sposób zobowiązało NASK do przedstawienia do końca bieżącego miesiesiąca propozycji nowych regulacji opłat za Internet w Polsce, które miałyby obowiązywać od początku kwietnia - po okresie obowiązującego aktualnie moratorium na maksymalny wzrost opłat. Małgorzata Kozłowska wyraziła nadzieję, że tryb ogłoszenia nowego cennika będzie zupełni inny niż w listopadzie zeszłego roku. Jej zdaniem jego wprowadzenie będzie poprzedzone dyskusją środowiskową. "Wierzę, że NASK nie popełni dwa razy tego samego błędu" - stwierdziła Małgorzata Kozłowska.

Nowe siły

Zainteresowanie obecnych budziła internetowa oferta firm komercyjnych. Wszyscy byli jednak przekonani, że nawet niezależne wyjścia na świat nie pozbawią NASK-u roli hegemona - przynajmniej w najbliższym czasie.

Budowa własnych łączy międzynarodowych rodzi jednak pewne trudności techniczne, związane z obsługą ruchu. Wszyscy woleliby uniknąć dziwnej sytuacji, w której w Polsce istniałyby zupełnie niezależne odnogi Internetu. A łączenie sieci, zdaniem specjalistów, może sprawiać pewne kłopoty związane z routingiem dynamicznym. NASK obawia się, że musiałby ponosić koszty obsługi ruchu inicjowanego przez innego operatora. "Nowa sytuacja rodzi zupełnie nowe i nieoczekiwane problemy. Musimy jeszcze uważnie przyjrzeć się jak poradzić sobie z niekorzystnymi zjawiskami, które są nie do uniknięcia, a wynikają z niedostatków architektury i protokołów Internetu" - mówi Andrzej Zienkiewicz, dyrektor techniczny NASK.

Operatorzy starający się o własne łącza zagraniczne zapewniają o rychłym podjęciu rozmów z NASK-iem w sprawie ustanowienia połączeń poziomych w obrębie kraju, który wyraża do tego gotowość, ale rezultatów rozmów na razie przewidzieć się nie da.

Uprzedmiotowienie

W opinii większości dyskutantów NASK powinien otrzymywać dotacje jedynie na określone cele, a nie samą działalność. Przedstawiciele MAN-ów wskazywali, że zmiana modelu finansowania Internetu powinna być stopniowa. Ich zdaniem na obecnym etapie zamiast NASKu, pieniądze z KBN-u powinny otrzymywać sieci miejskie. Propozycje te spotkały się z ripostą, że zmierzają one do rozwarstwienia rynku usług sieciowych na lokalny i krajowy.

Niektórzy przedstawiciele nauki nie ukrywali, że "ceny dla sfery niekomercyjnej winny być ulgowe", jednak Małgorzata Kozłowska stanowczo zaprzeczyła, by takie rozwiązanie było możliwe. Jej zdaniem niedopuszczalna byłaby sytuacja, w której NASK wycofałby się jedynie do obsługi ośrodków naukowo-akademickich.

Przeciwko dalszemu dofinansowaniu NASK-u protestują komercyjni usługodawcy Internetu. "Dlaczego mam płacić podatki na finansowe zasilanie naszej konkurencji?" - pytał Marek Peryt, właściciel firmy odpowiedzialnej za realizację IBM Global Network w Polsce.

Marek Car, prezes Polskiej Społeczności Internetu, wyraził zadowolenie, że raport Zespołu Ekspertów w dużej mierze pokrywa się ze stanowiskiem PSI. Jego wielką obawę budzi możliwość uznania przez Ministerstwo Łączności działalności internetowej, jako "powszechnej usługi telekomunikacyjnej". Taka metamorfoza miałaby bardzo daleko idące konsekwencje - na mocy zapisów obowiązującej dzisiaj ustawy o łączności na łączność międzynarodową monopol uzyskałaby TP S.A. Zdaniem Marka Cara jest to groźba całkiem realna, bowiem Andrzej Zieliński, minister łączności, w odpowiedzi na interpelację poselską Krzysztofa Króla z KPN w sprawie nowego cennika, napisał m.in. - "warunki do wprowadzenia powszechności świadczenia usług teleinformatycznych w zakresie wybranych kategorii tych usług powstaną w Polsce w najbliższych latach".

Wojciech Hałka z Ministerstwa Łączości poinformował, że ministerstwo przedstawi w III kw. br. dokument, określający strategię tworzenia regulacji prawnych, na bazie których w 1997 r. miałyby powstać dwie nowe ustawy o telekomunikacji i poczcie. Prawdopodobnie w tych aktach prawnych znajdą się osobne zapisy dotyczące Internetu.

Marek Car wyraził ubolewanie, że sprawą rozwoju Internetu w Polsce nie interesuje się rządowa Rada ds. Teleinformatyki. Podobną opinię wyraziła Małgorzata Kozłowska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200