Nie od razu Kraków zbudowano

mBank do zarządzania zawartością internetowego serwisu informacyjnego zastosował narzędzie DynaXML 2.0.

mBank do zarządzania zawartością internetowego serwisu informacyjnego zastosował narzędzie DynaXML 2.0.

Nie od razu Kraków zbudowano

<b>WOJCIECH BOLANOWSKI</b>, doradca departamentu bankowości elektronicznej Bre Banku SA

Pod koniec lipca br. mBank uruchomił nową wersję serwisu internetowego. Zmiany nie sprowadzają się jednak tylko do wprowadzenia nowej szaty graficznej, struktury serwisu i jego systemu nawigacji. Pięcioosobowy zespół zajmujący się obsługą redakcyjną serwisu internetowego został bowiem wyposażony w nowe narzędzie do zarządzania jego treścią - platformę DynaXML 2.0 J2EE firmy AMG.Net. "Uruchamiając mBank, wyszliśmy z założenia, że skoro mamy prostą ofertę, to komunikacja z klientem również będzie prosta. Jedynymi modyfikacjami wprowadzanymi na stronach WWW miały być zmiany oprocentowania i regulaminów" - opowiada Wojciech Bolanowski, doradca Departamentu Bankowości Elektronicznej BRE Banku SA. Wraz z poszerzaniem oferty banku zwiększało się zapotrzebowanie na elastyczność systemu zarządzania zawartością.

Nie tylko aktualności

Od chwili uruchomienia pracownicy pierwszego polskiego banku wirtualnego korzystali z prostego systemu redakcyjnego umożliwiającego edytowanie wyłącznie strony z aktualnościami. Pozostałe elementy serwisu były modyfikowane przez informatyków wprowadzających zmiany w plikach źródłowych. Nie było możliwe zarządzanie grafiką, brakowało funkcji obsługi obiegu dokumentów.

"Nowy system oferuje większą elastyczność. Pozwala m.in. na przypisywanie pracownikom ról i nadawanie im na tej podstawie różnych uprawnień. Zwiększono także liczbę elementów podlegających zmianom z poziomu systemu redakcyjnego. Redagowane są już nie tylko wiadomości, komunikaty i ich krótkie zapowiedzi, ale także ankiety, tabele, wykresy oraz cała struktura działu FAQ" - mówi Wojciech Bolanowski. - "Wraz z nowym systemem wprowadzono możliwość formatowania tekstu, dołączania grafiki oraz zmian w strukturze strony poświęconej konkursom i promocjom".

Prosto z Worda

Nowy system redakcyjny zastosowany w mBanku już wcześniej znalazł zastosowanie w innych projektach internetowych BRE Banku: izzyBanku, Multiporcie i Multibanku. DynaXML 2.0 J2EE pozwala przede wszystkim na tworzenie i redagowanie treści przez przeglądarkę WWW w trybie WYSIWYG. Oprogramowanie umożliwia też współpracę z pakietem biurowym Microsoftu. Autorzy mogą tworzyć dokumenty w Wordzie lub Excelu, które są zapisywane bezpośrednio do bazy danych dokumentów. DynaXML 2.0 J2EE ma moduły wspierające obieg dokumentów, dzięki czemu możliwa jest kontrola procesu redakcyjnego, zarządzanie rolami użytkowników i przydzielanymi im uprawnieniami, a także obsługa dokumentów wielojęzycznych.

Treść dokumentów jest przechowywana w relacyjnej bazie danych. W tym celu w mBanku zastosowano bazę danych MySQL. Serwerem aplikacyjnym dla całego systemu jest Orion Application Server.

Wszystkie elementy pojawiające się na stronach internetowych generowanych przez DynaXML są obiektami znajdującymi się w jednej bazie danych. Zarządzanie zawartością polega na tworzeniu obiektów i przypisywaniu im poszczególnych stron wraz ze wskazaniem roli, w jakiej występują. Jako podstawowy mechanizm wymiany danych zastosowano technologię XML.

DynaXML 2.0 J2EE to druga wersja tego systemu. Pierwotnie był on tworzony w technologii Perl. Jego przebudowa pod kątem pracy w środowisku J2EE pozwoliła na integrację DynaXML z platformą Dynamo firmy ATG.

Ku dynamicznym treściom

mBank planuje w ciągu najbliższych miesięcy wzbogacenie DynaXML 2.0 o system publikacji Dynamo, na który składają się elementy wspierające handel elektroniczny, obsługę portali i tzw. e-CRM. "Na razie zadowalamy się generowaniem tradycyjnych, statycznych stron HTML z bazy systemu redakcyjnego. Docelowo zamierzamy wdrożyć platformę Dynamo, która pozwoli tworzyć te strony dynamicznie" - zapowiada Wojciech Bolanowski.

Oprogramowanie ATG Dynamo umożliwiłoby bankowi personalizowanie wyświetlanych informacji. Dzięki temu mBank mógłby wykorzystać np. mechanizm scenariuszy, pozwalający na planowanie sposobu interakcji systemu z klientem. Dzięki prostemu, wizualnemu interfejsowi pracownicy banku mogliby tworzyć zaawansowane scenariusze typu "jeżeli klient zaloguje się w serwisie, wyślij do niego mail" lub "jeśli klient wykona daną czynność, zaprezentuj mu odpowiednią ofertę".

Zapis projektu

Wdrożenie: System zarządzania zawartością serwisu internetowego DynaXML 2.0 J2EE

Cel: Umożliwienie edytowania większości elementów witryny mBanku z poziomu systemu redakcyjnego wg mechanizmu ról pracowników

Technologie: Baza danych MySQL, serwer aplikacyjny Orion Application Server

Wykonanie: AMG.Net

Osoba odpowiedzialna: Wojciech Bolanowski, doradca Departamentu Bankowości Elektronicznej BRE Banku SA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200