Komunikaty z Communicatora

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie korzystać z systemu firmy RedDot.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie korzystać z systemu firmy RedDot.

Obecnie dostępna w Internecie strona Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) powstała przed czterema laty. Jej autorem jest pracownik, który z zamiłowania projektuje witryny internetowe. "Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przy jej tworzeniu jest Microsoft Frontpage. Nie dysponujemy żadnym systemem wspierającym zarządzanie treścią, dlatego każda modyfikacja na stronie musi być dokonywana przez osobę znającą HTML" - mówi Zygmunt Danek, odpowiedzialny w KPRM za wdrożenie systemu zarządzania zawartością. Przetarg na wykonanie nowej witryny wygrał Softbank, który zaoferował system zarządzania treścią niemieckiej firmy RedDot Solutions.

Wersja profesjonalna

W przetargu na system dla KPRM wzięło udział 8 firm. "Przygotowując założenia przetargu, doszliśmy do wniosku, że interesuje nas wyłącznie sprawdzone oprogramowanie dużych firm zagranicznych. Obawialiśmy się uzależnienia od niewielkiego dostawcy, który mógłby dyktować nam warunki dotyczące późniejszej obsługi" - opowiada Zygmunt Danek. - "Na decyzji o wyborze RedDot zaważył stosunek możliwości do ceny".

Oprogramowanie RedDot jest oferowane w dwóch wersjach: Express i Professional. W KPRM zdecydowano się na drugą wersję. System oferowany jako Express pozwala na korzystanie z systemu jedynie przez pięciu równoczesnych użytkowników. Tymczasem obsługą prasową KPRM zajmuje się kilkunastu pracowników Centrum Informacji Rządu (CIR). Ponadto RedDot Content Management Server Express nie ma np. funkcji wspierających obieg dokumentów, kontrolowania wersji czy wsparcia dla stron wielojęzycznych. Twórcy planują udostępnienie angielskiej wersji witryny KPRM w kilka tygodni po premierze wersji polskiej.

Czerwone kropki

Pracownicy CIR odpowiedzialni są za przekazywanie informacji dziennikarzom, a także wykonywanie zdjęć i przygotowywanie materiałów publikowanych później jako komunikaty medialne i umieszczane na witrynie internetowej. "Jeszcze do niedawna, jeśli spotkania odbywały się poza Warszawą, informacje były dyktowane przez telefon i przygotowywane w Kancelarii. Teraz wysyłane są pocztą elektroniczną. Pracownicy CIR zostali wyposażeni w telefony Nokia Communicator" - mówi Zygmunt Danek. Docelowo, w ciągu kilku miesięcy, pracownicy za pośrednictwem tych telefonów będą mogli również zdalnie redagować stronę.

Edytowanie zawartości stron serwisu odbywa się poprzez przeglądarkę. Użytkownik loguje się na serwerze RedDot, a jego tożsamość jest potwierdzana w domenie Windows NT. Oprogramowanie umożliwia określenie obszarów strony, do edytowania których uprawnieni są poszczególni użytkownicy.

Dzięki zaimplementowanemu w rozwiązaniu mechanizmowi dynamicznego podglądu redagowanej strony autor może na bieżąco kontrolować wprowadzane zmiany. Moduł workflow pozwala zdefiniować, czy dany użytkownik ma prawo samodzielnie publikować dokument na stronach, czy też jest wymagane wcześniejsze jego zatwierdzenie przez zwierzchnika. Po zatwierdzeniu dokonanych zmian jest generowana nowa strona, na której są aktualizowane wszystkie odsyłacze.

Nowa strona, nowy serwer

Premiera nowej witryny ma się odbyć w ciągu 2 miesięcy. Dotychczas serwis KPRM był udostępniany przez serwery rządowe, ale jego nowa wersja ma być uruchomiona na serwerach firmy zewnętrznej. Dodatkowymi elementami wzbogacającymi serwis KPRM mają być bezpłatne subskrypcje informacji rządowych, grupy dyskusyjne, a także sporadycznie organizowane czaty z pracownikami Kancelarii i rządu.

Zapis projektu

Wdrożenie: Stworzenie nowej witryny KPRM (http://www.kprm.gov.pl/) i wdrożenie systemu zarządzania zawartością

Cel: Uatrakcyjnienie stron KPRM, usprawnienie pracy redaktorów obsługujących witrynę

Technologie: RedDot Content Management Server Professional, Windows NT, SQL Server

Wykonanie: Softbank

Osoba odpowiedzialna: Zygmunt Bartłomiej Danek, KPRM

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200