Technologia łączenia serwerów

Compaq Computer Corp. oraz Sun Microsystems prowadzą pracę nad zdefiniowaniem standardu superszybkich połączeń pomiędzy komputerami i pamięciami dyskowymi pracującymi w klastrach.

Compaq Computer Corp. oraz Sun Microsystems prowadzą pracę nad zdefiniowaniem standardu superszybkich połączeń pomiędzy komputerami i pamięciami dyskowymi pracującymi w klastrach.

Compaq i Sun wraz z Western Digital Corp. oraz AMP opracowały już specyfikację Fibre Channel Optical Connector (FCOC) określającą zasady i sposób przyłączenia wielu komputerów do jednej, wspólnej pamięci dyskowej za pomocą techniki światłowodowej. "Wkrótce technologia ta udostępniona zostanie innym producentom" - zapowiadają przedstawiciele Suna i Compaqa.

"Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której technologia fibre channel będzie pracowała w środowiskach heterogenicznych i będzie zgodna ze standardem Plug-and-Play" - mówi Mark Davis, odpowiedzialny w firmie Sun za dział pamięci dyskowych - "aby zrealizować te założenia wszyscy musimy używać tego samego rodzaju połączenia".

Western Digital rozpocznie dostarczanie produktów zgodnych ze specyfikacją FCOC już w lutym tego roku. Jak na razie nie określono jeszcze ceny tego typu rozwiązania, ale przedstawiciele WDC zapowiadają, że będzie ono umożliwiało odczytywanie i przesyłanie danych z prędkością 100 Mbps, co uczynić ma z niego najbardziej efektywną tego typu konstrukcję na rynku.

"Jeżeli spojrzymy na inne dostępne rozwiązania tego typu i porównamy ich koszty, to okaże się, że są one od trzech do 20 razy droższe przy uwzględnieniu kosztu za megabajt" - mówi Jeff Vogel, szef marketingu Western Digital. Pierwsze w kolejce do wykorzystania produktów bazujących na specyfikacji fibre channel są Sun i Compaq. Firmy te nie poinformowały jeszcze z jakich rozwiązań i którego z producentów będą korzystać. Obecnie Compaq wykorzystuje rozwiązanie ServerNet firmy Tandem - technologię umożliwiającą łączenie serwerów w klastry.

"W technologii klastrowej istnieją trzy rodzaje połączeń: sieć sama w sobie i podłączenie do niej, podłączenie do pamięci dyskowych oraz podłączenie do pozostałych serwerów w klastrze" - mówi Mike Perez, wiceprezes działu inżynierskiego firmy Compaq - "W zależności od założonego celu stosujemy różne technologie połączeń, co nie stwarza żadnych konfliktów i problemów w finalnym produkcie".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200