Parę słów o integracji systemów

Aby państwo mogło nazywać się nowoczesnym, musi wykazać się wysokim wskaźnikiem informatyzacji swoich organizacji, firm i przedsiębiorstw. Z kolei informatyzacja związana jest nierozerwalnie z popularnym ostatnio terminem 'integracji systemów'. Polsce daleko jeszcze do nowoczesności - jesteśmy w tyle nie tylko za krajami Europy Zachodniej, ale nawet takimi, jak Czechy czy Węgry. Pojęcie integracji nie jest jeszcze u nas powszechnie znane i panuje wokół niego pewne zamieszanie.

Aby państwo mogło nazywać się nowoczesnym, musi wykazać się wysokim wskaźnikiem informatyzacji swoich organizacji, firm i przedsiębiorstw. Z kolei informatyzacja związana jest nierozerwalnie z popularnym ostatnio terminem 'integracji systemów'. Polsce daleko jeszcze do nowoczesności - jesteśmy w tyle nie tylko za krajami Europy Zachodniej, ale nawet takimi, jak Czechy czy Węgry. Pojęcie integracji nie jest jeszcze u nas powszechnie znane i panuje wokół niego pewne zamieszanie.

W każdej dziedzinie ludzkiej działalności istnieją słowa - wytrychy, których znajomość ma świadczyć o "byciu na czasie". Często używane są one jak zaklęcia przez szamanów od marketingu, którzy słusznie wierzą, że mają one cudowny wpływ na potencjalnych klientów. Oporny i nieprzekonany klient po usłyszeniu paru zdań suto okraszonych tajemniczo brzmiącymi skrótami i anglojęzycznymi zwrotami przestaje mieć jakiekolwiek wątpliwości co do kompetencji swojego partnera. Często jest tak, że obydwie strony dokładnie nie wiedzą co te słowa znaczą, ale wszyscy ich używają, bo w ten sposób znajdują się w lepszym towarzystwie.

Świat biznesu informatycznego ma oczywiście swoje przykłady takich wytrychów. Najczęściej nadużywanym w ostatnim czasie terminem jest integracja systemów (systems integration). W Polsce integratorem systemów nazywa się prawie każda firma, od wytwórców komputerów poprzez producentów oprogramowania aż po firmy instalujące sieci komputerowe. Przyjrzyjmy się więc, co integracja systemów oznacza w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Co to jest integracja systemów?

Według Gartner Group, integracja systemów to "duży i zindywidualizowany projekt (o wartości ponad 1 mln USD) systemu informacyjnego (customized IS project), który rozwiązuje istotny problem dla organizacji (firmy, przedsiębiorstwa) oraz wymaga wielu składników, takich jak sprzęt komputerowy, usługi profesjonalne, oprogramowanie i telekomunikacja".

Poprzez usługi profesjonalne Gartner Group rozumie "usługi konsultingowe, tworzenie oprogramowania, szkolenie czy outsourcing". Typowe projekty integratora systemów, to stworzenie systemu dla banku, firmy ubezpieczeniowej czy też systemu administracji podatkowej (np projekt Poltax). Nie należy także zapominać o tym, że muszą to być projekty duże i "rozwiązujące istotne problemy dla organizacji".

System informacyjny stworzony przez integratora to coś więcej, niż prosta suma sprzętu i oprogramowania. Oczekuje się od niego głębokiej wiedzy funkcjonalnej o swoim kliencie, to znaczy wiedzy na temat branży, sposobu prowadzenia działalności, technik pracy, tendencji rozwojowych, rynku czy konkurencji.

Dzięki wiedzy technicznej integratora mamy pewność, że zainstalowany system będzie spełniał wymagania techniczne takie, jak niezawodność, wydajność, otwartość. Dzięki wiedzy funkcjonalnej mamy pewność, że nasze problemy zostaną rozwiązane właściwie, i że dzięki nowemu systemowi uzyskamy przewagę nad konkurencją. Typowe problemy spotykane przez integratorów, to zła obsługa klienta, wysokie koszty operacyjne, brak możliwości szybkiego wprowadzania nowych usług, brak aktualnych informacji o stanie firmy, zły przepływ informacji i słaba jej dostępność wewnątrz firmy. Dlatego im gruntowniejsza wiedza funkcjonalna integratora, tym większą możemy mieć pewność, że zastosowanie technologii informatycznej otworzy przed naszą organizacją/firmą zupełnie nowe perspektywy. Nie otworzą ich ani okablowanie strukturalne ani markowe komputery; do tego potrzebne jest skojarzenie (stąd integracja) wiedzy technicznej i funkcjonalnej. Innymi słowy, nowoczesna technologia jest dla integratora systemów jedynie narzędziem, przy pomocy którego rozwiązywane są problemy danego przedsiębiorstwa.

Nie da się ukryć, że wiele tych nieporozumień wynika z faktu, iż pojęcie integracji systemów jest pojęciem nowym w Polsce. Tak naprawdę, mieliśmy dotychczas w Polsce niewiele takich projektów. Najbardziej znanym z nich jest projekt Poltax. Zawierał on wszystkie elementy integracji systemów:

  • projekt był duży - z punktu widzenia czasu trwania, wartości kontraktu i liczby pracujących nad nim osób

  • zindywidualizowany - Poltax nie jest gotowym pakietem sprzedawanym z "półki"

  • zakładał tworzenie oprogramowania - stanowi ono znaczną część kontraktu

  • rozwiązywał istotny problem organizacji - w tym przypadku poprawienie obsługi podatników, polepszenie przestrzegania prawa podatkowego itd.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200