Zaiskrzy w przyszłym roku

Sun Microsystems przedstawia plany rozwoju procesora UltraSPARC.

Sun Microsystems przedstawia plany rozwoju procesora UltraSPARC.

W maju br. pojawiły się nieoficjalne informacje o harmonogramie prac nad kolejny- mi procesorami UltraSPARC. Firma tylko częściowo potwierdziła prasowe doniesienia. Teraz Sun ujawnił więcej szczegółów i przedstawił plany sięgające 2005 r.

Zegary i mikrony

UltraSPARC IV pojawi się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2003 r. Będzie taktowany zegarem o częstotliwości 1,2 GHz. Większość sprzedawanych obecnie przez Sun Microsystems serwe- rów jest zbudowana z wykorzystaniem procesorów UltraSPARC III z zegarami 900 i 1050 MHz. Po przyszłorocznej premierze firma zamierza równolegle oferować systemy z unowocześnionymi układami UltraSPARC IIIs o częstotliwości 1,2 GHz i UltraSPARC IV. Z czasem układy starszej generacji będą wycofywane.

UltraSPARC IV będzie zbudowany w technologii copper interconnect z wykorzystaniem procesu produkcyjnego 0,13 µm. Wersje procesora taktowane zegarem 2 GHz pojawią się w 2004 r. Rok później powinien zo- stać wprowadzony pierw- szy układ kolejnej generacji - UltraSPARC V. Pierwsze egzemplarze będą taktowa- ne zegarem z częstotliwością 1,8 GHz, ale docelowo mają osiągnąć co najmniej 3 GHz. UltraSPARC V będzie wytwarzany w procesie 0,9 µm.

Wiadomo również, że Sun będzie rozwijał procesor UltraSPARC w wersji IIIi aż do chwili, gdy częstotliwość taktowania osiągnie 1,4 GHz. Wówczas zostanie wprowadzony model UltraSPARC IVi, którego pierwsza wer- sja ma pracować z zegarem 1,6 GHz. W przyszłości zegar UltraSPARC IVi będzie działał z częstotliwością 3 GHz.

Intelowski rodzynek

Po połączeniu HP i Compaqa, Sun zmuszony jest konku- rować na rynku serwerów z większymi od siebie rywalami, których na dodatek wspiera Intel dążący do upowszechnienia architektury Itanium. Przedstawiciele Suna konsekwentnie podkreś-lają zalety samodzielnego tworzenia procesorów. Pozwala to według nich lepiej konstruować systemy poprzez ściślejsze wiązanie procesora z innymi elementami komputera.

W bardzo ograniczonym zakresie, tylko w serii komputerów linuxowych określanych roboczo Big Bear, Sun zamierza wykorzystywać układy Intela. Szczegóły dotyczące serwera ujawni prezes Scott McNealy podczas sierpniowej konferencji LinuxWorld. Z nieoficjalnych informacji wynika, że serwer trafi na rynek pod nazwą Co- balt LX50 i będzie tworzony z wykorzystaniem procesorów Pentium III 1,4 GHz. Zostanie on wyposażony w dwa dyski twarde 72 GB i przez firmę będzie pozycjonowany jako serwer: pocztowy, plików i mediów. Sun wykorzysta w nowych komputerach samodzielnie opracowaną wersję Sun Linux. Wcześniej na niektórych urządzeniach dedykowanych firma instalowała Red Hat Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200