Czy już nadszedł czas na notebooka?

30% komputerów sprzedawanych w USA to notebooki, w Japonii prawie połowa. W Polsce tylko co dziesiąty PC to notebook, ale popyt stale rośnie.

30% komputerów sprzedawanych w USA to notebooki, w Japonii prawie połowa. W Polsce tylko co dziesiąty PC to notebook, ale popyt stale rośnie.

Czy już nadszedł czas na notebooka?

Compaq EVO N800

Na polski rynek wprowadzane są nowe modele komputerów, ale z punktu widzenia użytkownika mogłoby się wydawać, że rzadko oferują one istotnie nową jakość - najczęstszą modyfikacją jest wydajniejsza wersja procesora. Tymczasem architektura i wyposażenie notebooków ciągle się zmieniają. Dotyczy to przede wszystkim elementów znanych już wcześniej ze świata biurkowych PC, które stają się wyposażeniem notebooków. Przykłady: zintegrowane interfejsy FireWire od niedawna implementowane w większości wyższej klasy komputerów przenośnych, standardem są wbudowane karty sieciowe Ethernet, jako opcja pojawiają się bezprzewodowe karty sieciowe IEEE 802.11b, nagrywarki CD-RW i odtwarzacze DVD.

Niezmiennie od lat najmniej widoczny jest postęp w wydłużaniu czasu pracy przy autonomicznym zasilaniu, który z reguły wynosi nadal tylko 2-4 godz. Niestety, w tej dziedzinie nie należy oczekiwać zmian - wydajność akumulatorów nie zwiększa się wraz ze wzrostem wydajności procesorów i większą liczbą elementów wyposażenia.

Procesory i chipsety

Czy już nadszedł czas na notebooka?

HP Omnibook V6200

Po wprowadzeniu przez Intela procesorów Pentium 4-M pojawiała się nowa generacja notebooków wyposażonych w te układy. Obecnie są one już instalowane nie tylko w sprzęcie najwyższej, ale również średniej klasy. Najwydajniejszy procesor dla notebooków to oferowany od końca czerwca br. Pentium 4-M 2 GHz. Intel udostępnił też nowe chipsety 845MP, które obsługują szynę systemową 400 MHz, pamięci DDR i są wyposażone w kontrolery USB 2.0. Wszystkie te elementy pojawiły się w najnowszych modelach przenośnych.

Tanie, popularne komputery przenośne, a także modele najlżejsze, ważące do 2 kg, są wciąż wyposażane w procesory Celeron lub Pentium III-M. Te ostatnie będą stopniowo wycofywane z oferty i zastępowane Pentium 4-M.

Użytkownikom, którzy wymagają wysokiej wydajności komputerów, niektóre mniej znane firmy, np. Eurocom, proponują notebooki wyposażone w procesory przeznaczone dla stacjonarnych PC. Są one dość tanią alternatywą dla przenośnych stacji roboczych, znajdujących się w ofercie innych producentów, takich jak Fujitsu-Siemens, Hewlett-Packard lub IBM. Choć najnowszy notebook Eurocom 8800 z 15,7" wyświetlaczem może być wyposażony w Pentium 4 2,5 GHz, to waży prawie 5 kg i bez dodatkowych akumulatorów może pracować tylko ok. 2 godz.

Bezprzewodowe notebooki

Czy już nadszedł czas na notebooka?

Notebooki na lato - najnowsze modele komputerów przenośnych

Interfejsy bezprzewodowe (IEEE 802.11, Bluetooth) coraz częściej są stosowane w notebookach. Większość producentów w najnowszych seriach sprzętu oferuje modele z wbudowanymi antenami i kartami IEEE 802.11b. Natomiast implementacja standardu Bluetooth pozostaje rzadkością.

Największą przeszkodą w popularyzacji połączeń bezprzewodowych są ciągłe zmiany technologiczne - dla standardu IEEE 802.11b (pasmo 2,4 GHz) o maksymalnej przepustowości 11 Mb/s pojawiła się konkurencja - IEEE 802.11a (54 Mb/s, 5 GHz), a jednocześnie jest przygotowywana nowa, wydajniejsza specyfikacja IEEE 802.11g (2,4 GHz). Interfejsy 802.11a są niezgodne z 802.11b i choć nie są jeszcze dostępne w notebookach, to stwarzają niepewność co do przyszłego rozwoju technologii. Natomiast specyfikacja 802.11g ma być zgodna z 802.11b, ale jej implementacja nastąpi prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Dlatego też niektórzy producenci, jak Toshiba, zapewniają, że nowe modele ich notebooków ze zintegrowanym złączem IEEE 802.11b są przystosowane do instalowania interfejsu IEEE 802.11a, a więc w przypadku modyfikacji sieci bezprzewodowej nie będzie konieczna wymiana sprzętu - wystarczy upgrade.

Popularyzacja kilku odmiennych standardów sieci bezprzewodowych może zniechęcić użytkowników. Dlatego opracowywane są układy scalone do obsługi komunikacji z różnymi sieciami bezprzewodowymi. Ich cena będzie jednak wyższa niż procesorów specjalizowanych.

DVD i CD-RW

W prawie wszystkich nowych modelach można zastąpić napędy CD czytnikami DVD, nagrywarkami CD-RW lub zintegrowanymi napędami DVD/CD-RW. Pod tym względem, jeśli pominąć 2-3-krotnie mniejszą wydajność przenośnych napędów optycznych, notebooki nie ustępują komputerom stacjonarnym. Na razie brak jeszcze nagrywarek DVD-RW dla notebooków, ale prawdopodobnie pojawią się one na rynku pod koniec br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200