Serwerowy atak

Hewlwtt-Packard wprowadza na rynek nowy ośmioprocesorowy serwer LXr Pro8.

Hewlwtt-Packard wprowadza na rynek nowy ośmioprocesorowy serwer LXr Pro8.

Trzy tygodnie temu pisaliśmy o nowym serwerze Hewlett-Packarda NetServer LC II przeznaczonym dla małych firm oraz jako serwer grupowy (obsługujący od 20 do 100 użytkowników) w sieciach korporacyjnych. W grudniu firma przypuściła szturm na rynek korporacyjny i wprowadziła dwa nowe modele serwerów NetServer LH II, który wyposażony może być w dwa procesory Pentium II 266 MHz lub 300 MHz, oraz ośmioprocesorowy NetServer LXr Pro 8.

Problem ośmiu procesorów

Do niedawna maksymalnie w ramach jednego serwera pracować mogły najwyżej cztery procesory Pentium Pro. I chociaż systemy operacyjne, np. Windows NT, pracować już mogą na większej ilości procesorów, to na rynku niedostępna była technologia umożliwiająca fizyczne umieszczenie takiej ilości procesorów w ramach jednej maszyny.

Jedyne architektury ośmioprocesorowe opracowane zostały przez firmy Axil i NCR, które oferują już serwery wyposażone w osiem procesorów. Serwer firmy NCR, WorldMark 4380 otrzymał nawet nagrodę za najlepszy serwer wystawiany na tegorocznych targach Comdex. Alternatywne rozwiązanie opracowywane jest także przez firmę Corollary przejętą niedawno przez Intela. Intel zapowiada jednak, że premiera jego własnej technologii ośmioprocesorowej nastąpi nie wcześniej niż za rok i dostępna będzie ona z chwilą premiery architektury Deschutes.

Jedynymi producentami, którzy zdecydowali się oferować serwery ośmioprocesorowe (poza Axil i NCR) zanim Intel udostępni swoją oficjalną specyfikację są firmy Hewlett-Packard i Data General licencjonujące technologię Adaptive Memory Crossbar firmy Axil oraz Digital, który korzysta z architektury OctaScale firmy NCR. Inni producenci, tacy jak np. Compaq i IBM, zdecydowali się poczekać aż Intel dostarczy technologię Deschutes. To daje istotną przewagę firmie Hewlett-Packard, która walczy z Compaq'iem o przewodnictwo na rynku serwerów intelowskich.

Atak na korporacje

LXr Pro 8 przeznaczony jest dla rynku korporacyjnego i jego stosowanie zalecane jest wszędzie tam, gdzie dotychczas kilka serwerów intelowskich realizowało to samo zadanie (np. obsługę bazy danych) lub też gdzie przydatna byłaby konsolidacja obsługi różnych aplikacji na jednym serwerze.

LXr Pro 8 to obecnie najsilniejsza maszyna intelowska w ofercie Hewlett-Packarda. Dedykowany jest on do pracy pod kontrolą systemu Windows NT Server. Serwer dostarczany jest w obudowie typu rack (szafa przemysłowa), która pomieścić może do czterech takich ośmioprocesorowych serwerów. Mogą one pracować niezależnie od siebie bądź też być parami łączone w klastry za pośrednictwem oprogramowania Microsoft Cluster Server.

Pojedynczy serwer może być wyposażony maksymalnie w osiem procesorów Pentium Pro 200 MHz, 8 GB pamięci SDRAM oraz wewnętrzne dyski twarde o pojemności 27 GB. Po zastosowaniu zewnętrznej macierzy przestrzeń dyskowa zwiększa się do 964 GB.

Nowy serwer jest zgodny z architekturą I2O i możliwe będzie jego zaktualizowanie do nowych procesorów Deschutes Intela, które pojawią się na rynku w przyszłym roku. Aktualizacja polegać będzie na wymianie kart procesorów (na każdej z nich znajdują się dwa procesory) na nowe. W obudowie serwera znajduje się dodatkowa ilość miejsca, która umożliwi instalację nowych kart nawet jeśli będą miały one większe wymiary niż obecnie stosowane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200