Optimus chce integracji

Utworzenie wspólnej spółki z Lockheed Martin ma pomóc nowosądeckiej firmie w zaistnieniu na rynku integracji systemów.

Utworzenie wspólnej spółki z Lockheed Martin ma pomóc nowosądeckiej firmie w zaistnieniu na rynku integracji systemów.

Zmianę wizerunku Optimusa SA, który jest postrzegany przede wszystkim jako producent komputerów PC, przedstawiciele nowosądeckiej spółki zapowiadają od kilku lat. W tym czasie firma angażowała się w działalność na rynku telekomunikacyjnym, wydawnictwa multimedialne, świadczenie usług internetowych. Drugą sferą zainteresowania prezesa Kluski ma być jednak integracja systemów. Ta dziedzina ma być najważniejsza w działalności spółki. W ubiegłym roku miała ona zaledwie 7% udział w ogólnych obrotach holdingu (35 mln zł). W roku 1997 ma wzrosnąć on do 10%.

Nie tylko myśliwce

Jednym z partnerów Optimusa w osiągnięciu silnej pozycji na konkurencyjnym rynku rozwiązań informatycznych ma być amerykański potentat Lockheed Martin (LM). Firma, która zabiega o kontrakt na sprzedaż myśliwca wielozadaniowego dla polskiej armii, jest także jednym z największych dostawców systemów informatycznych dla administracji USA. Jej roczne przychody ze sprzedaży oprogramowania wynoszą 7 mld USD, przy całkowitych obrotach sięgających 27 mld USD.

Lockheed Martin i Optimus w ciągu najbliższych trzech miesięcy zamierzają powołać spółkę joint venture, w której obie firmy mają mieć po połowie udziałów. Jej zadaniem byłaby sprzedaż rozwiązań dla administracji i klientów korporacyjnych w Polsce, a także docelowo w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. LM dostarczy technologie, zbliżone do sprzedawanych instytucjom federalnym w USA, w tym departamentom: skarbu i obrony. „Wybraliśmy Polskę jako centrum naszych działań w Europie Wschodniej z kilku powodów. Jest ona w tym regionie najbardziej zaawansowana we wprowadzaniu zasad wolnego rynku, jak również posiada dobry system szkolnictwa wyższego. Nie bez znaczenia było także jej strategiczne położenie na kontynencie europejskim” - stwierdził Terry Drabant, prezes Lockheed Martin Federal Systems, który w imieniu korporacji podpisał porozumienie.

Nowosądecka spółka ma natomiast pomóc w wejściu LM na polski rynek. „Do momentu powołania nowej spółki będą prowadzone badania rynku, aby ustalić priorytety co do przyszłych zadań” - stwierdził Roman Kluska, prezes Optimusa SA. Nowa firma, której na razie nie nazwano, weźmie także udział w planowanym przetargu na systemy logistyczne, kierowania oraz symulacyjne dla polskiej armii.

Systemy i okablowanie

Wśród potencjalnych klientów przedstawiciele Optimusa wymieniają administrację i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Firma ma własne rozwiązanie dla szpitali (moduł obsługi pacjenta), które jest już wdrażane w dziewięciu ośrodkach służby zdrowia. Spółka zamierza uczestniczyć w przetargu organizowanym przez ministerstwo zdrowia na systemy wspomagające pracę tego typu instytucji. Projekt, finansowany przez Bank Światowy, obejmie szpitale mające 200-250 łóżek (ich liczbę szacuje się na ok. 200). W skład holdingu wchodzi spółka Optimus PetroInform, zajmująca się tworzeniem oprogramowania m.in. dla przedsiębiorstw z branży chemicznej.

Dotychczas nie udało się Optimusowi podpisać umowy na wdrożenie systemów wspomagania zarządzania klasy MRP II. Obecnie firma przygotowuje się do przyszłorocznych przetargów w Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego w Nowym Sączu (z Baan Polska) i holdingu Horteksu (z JBA). Przedstawiciele firmy liczą też na zawarcie porozumienia z SAP Polska.

W tym roku największe kontrakty Optimusa dotyczyły okablowania strukturalnego dla rejonowych ośrodków pracy (80 budynków, wartość 1 mln USD) oraz stworzenia systemu wspierania zarządzania miastem w Bydgoszczy. Optimus bierze udział w produkcji oprogramowania i zamierza sprzedawać je innym urzędom miejskim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200