Z interfejsem FireWire

Adaptec i SHL Design wprowadzają na rynek urządzenia standardu IEEE 1394.

Adaptec i SHL Design wprowadzają na rynek urządzenia standardu IEEE 1394.

Porty IEEE 1394 (FireWire) - traktowane już od dawna jako technologia, która stanie się de facto standardem, jeśli chodzi o szeregową transmisje danych - zyskały nowych sprzymierzeńców. Adaptec zaprezentował dwie karty IEEE 1394 i miniwieżę standardu Device Bay, opracowaną przez SLH Design, w której można instalować urządzenia działające zgodnie ze specyfikacją IEEE 1394. Wszystkie trzy produkty mają być dostępne już w styczniu 1998 r.

Potrzeba opracowania interfejsu szeregowego nowej generacji, który pracowałby znacznie szybciej niż tradycyjne rozwiązania, występuje już od dość dawna. Wzrastająca pojemność dysków, objętości plików i popularyzacja multimediów wymagają szybszej wymiany danych z urządzeniami zewnętrznymi. Możliwości opracowanego wiele lat temu, szeregowego portu RS232, zostały obecnie wyczerpane. Problemy te może rozwiązać interfejs IEEE 1394. Jak dotąd, jedynymi urządzeniami pracującymi zgodnie z tym standardem były kamkordery i cyfrowe kamery wideo. Cyfrowe łącze IEEE 1394 ma tę zaletę, że obrazy wideo nie muszą być poddawane konwersji na postać analogową, co znacznie zwiększa ich jakość. Można oczekiwać, że wkrótce interfejs ten będzie również instalowany w takich urządzeniach peryferyjnych, jak drukarki, skanery, dyski itd.

Jedną z największych zalet IEEE 1394 jest to, że dane mogą być przesyłane z prędkością 200 MB/s po kablu o długości do 72 m. Natomiast kolejne urządzenia w łańcuchu dołączonym do portu mogą być instalowane co 4,5 metra, ponieważ technologia ta bazuje na podobnej koncepcji, co interfejs SCSI.

Adaptec zaprezentował dwie karty IEEE 1394 - HotConnect 8920 oraz HotConnect Ultra 8945. Zestaw HotConnect 8920 składa się z karty wyposażonej w łącze PCI oraz okablowania i oprogramowania do odbierania i rejestrowania obrazów generowanych przez kamerę wideo lub cyfrowy aparat fotograficzny. Natomiast HotConnect Ultra 8945 jest kombinacją portu 1394 i adaptera Wide SCSI. W skład zestawu wchodzi karta AHA-8945 PCI, okablowanie 1394 i SCSI oraz odpowiednie oprogramowanie. Łącze SCSI może przesyłać dane z maksymalną szybkością 40 MB/s i pozwala na dołączenie ok. 15 urządzeń peryferyjnych. W praktyce każda z kart pozwala na komunikację z prędkością 25 MB/s. Zestaw 8920 ma kosztować ok. 300 USD, a 8945 ok. 900 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200