Bezpieczne przetwarzanie rozproszone

Rozmowa z Rayem Lanem, prezesem i dyrektorem generalnym Oracle Corporation.

Rozmowa z Rayem Lanem, prezesem i dyrektorem generalnym Oracle Corporation.

Sukces Windows NT i baz danych Microsoft zagrażają pozycji Oracle. Jak firma zamierza walczyć z Microsoftem?

Po pierwsze, Microsoft jest liderem - można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ma monopol - w zakresie systemów operacyjnych PC. Natomiast my przewodzimy w dziedzinie systemów zarządzania bazami danych dla przedsiębiorstw. Odnośnie produktów i wymagań użytkowników działamy więc w całkowicie różnych segmentach rynku.

Należy także przyjrzeć się, w jakim kierunku obie firmy zmierzają i dla kogo są przeznaczone ich produkty. Jeżeli spróbujemy ocenić, jak będzie wyglądał rynek za pięć lat, to na pewno trzeba zwrócić uwagę na dwa segmenty rynku. Jeden to platformy i aplikacje dla przedsiębiorstw - uważamy, że tu nadal będziemy liderem. Sądzę, że Microsoft będzie z nami konkurował w zakresie platform i aplikacji personalnych na PC. Drugi segment rynku to produkty zapewniające dostęp z Internetu do infrastruktury i aplikacji. Dotyczy to także zwykłych użytkowników komputerów; Microsoft ma tu większy udział w rynku - my nie działamy w tym segmencie wcale.

Wróćmy do pytania o bazy danych...

Microsoft dawno temu kupił kod źródłowy od firmy Sybase, ulepszył produkt znany obecnie jako SQL Server, mający cechy relacyjnej bazy o podstawowych możliwościach w zakresie obsługi baz danych. Nikt nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że Oracle7, a teraz Oracle8 (dostępny od lipca 1996 r.) i SQL Server są produktami porównywalnymi. Nasz produkt ma większe możliwości niż ich. Jeżeli dojdziemy do pewnego poziomu wymagań w przedsiębiorstwie, produkt Microsoftu nie spełnia tych wymagań i nie zapewnia skalowalności zgodnej z wymaganiami użytkowników. Jeżeli wymagania w przedsiębiorstwie są niewielkie: jest tylko kilku użytkowników albo będą wykorzystywane podstawowe cechy serwera baz danych SQL, to Microsoft może konkurować zarówno ceną, jak i ilością. Tak więc Microsoft rywalizuje w dziedzinie baz danych. Lecz ich serwer nie oferuje takich możliwości, jakie mają produkty Oracle’a, co dowiedziono wielokrotnie. Nie zapewnia ani odpowiednich właściwości funkcjonalnych, ani skalowalności dla średnich i dużych baz danych. Konkuruje natomiast skutecznie w dolnym segmencie rynku. Za kilka lat może się to zmienić; sądzę jednak, że nasze doświadczenie w zakresie budowania systemów zarządzania danymi, serwerów baz danych pozwolą nam utrzymać się przed nimi.

Nie możemy jednak zwlekać. Microsoft ma produkt od wielu lat. Jest więc odpowiednia ilość danych, aby oceniać udział rynkowy na platformie Windows NT - jedynej, na jakiej działa ich system. Jak podaje IDC, ich udział w tym rynku wynosi 33-35% i tendencją do zmniejszania, nasz 34-36%.. Ostatni rok nie był dobry dla Microsoftu, jeśli chodzi o bazy danych, lecz firma ta nie traktuje go jako najważniejszy. Wprawdzie Microsoftowi zależy na tym , by osiągać sukces na rynku baz danych, ale bardziej na rynku systemów operacyjnych.

Czy Oracle Applications ma przejąć znaczną część biznesu baz danych Oracle?

To różne dziedziny działalności. Jedna - to infrastruktura systemowa, której najważniejszym elementem są systemy zarządzania bazami danych. Umieściłbym tu także serwery Web, nasz pakiet Interoffice oraz narzędzia do budowania aplikacji. Są to elementy infrastruktury i naszym celem jest zmniejszanie kosztów, które klient ponosi na infrastrukturę.

Druga dziedzina to kosztowne, pakietowe aplikacje dla biznesu. Nie sądzę, aby konkurowały one ze sobą, notują bowiem wzrost w różnym tempie, co wpływa na ich udział w obrotach Oracle. Jeśli pominiemy usługi, obecnie bazy danych to 60-65% naszego biznesu, aplikacje - 20-25%, pozostałe - narzędzia i produkty komunikacyjne (middleware). W ciągu kilku lat aplikacje będą dostarczać nam 40% dochodu, udział baz danych zmaleje do 50%, może 45%, reszta to nadal będą narzędzia. Obroty ze sprzedaży aplikacji Oracle'a rosną najszybciej i spodziewam się, że ten stan utrzyma się przez pewien czas.

W dziedzinie baz danych rozpoczęliśmy realizację strategii w postaci Oracle8. Na rynku nie ma żadnego produktu, który mógłby dorównać Oracle8 pod względem skalowalności i właściwości funkcjonalnych.

W zakresie aplikacji jesteśmy drugim ich dostawcą na świecie - pierwszy to SAP, o miejsca trzecie i czwarte walczą Baan i PeopleSoft. My mamy udział równy połowie udziału SAP, PeopleSoft ma połowę naszego udziału.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200