Skarby w hurtowni

Jednym z najcenniejszych zasobów firmy są zgromadzone przez nią dane, pod warunkiem że mogą być dobrze wykorzystywane do podejmowania decyzji gospodarczych, finansowych i produkcyjnych.

Jednym z najcenniejszych zasobów firmy są zgromadzone przez nią dane, pod warunkiem że mogą być dobrze wykorzystywane do podejmowania decyzji gospodarczych, finansowych i produkcyjnych.

W każdym zinformatyzowanym przedsiębiorstwie wytwarza się codziennie ogromne ilości danych operacyjnych, które mogą poważnie wzmocnić pozycję firmy na rynku, pod warunkiem użycia ich do wspomagania procesów decyzyjnych. Istnieje także wiele źródeł informacji zewnętrznych, takie jak firmy zajmujące się badaniami rynkowymi, serwisy giełdowe, ośrodki badania opinii publicznej czy organizacje normalizacyjne.

Badania dowodzą, że liczba informacji wytwarzanych w przedsiębiorstwach wzrasta dwukrotnie co 5 lat, co powoduje, że cierpią one na nadmiar danych. Poważnym problemem jest natomiast uzyskanie użytecznej informacji na podstawie często sprzecznych z sobą danych, niespójnych, o różnych formatach i strukturach, rozproszonych po całym przedsiębiorstwie - w sieci serwerów, na mainframie i w PC użytkowników.

Systemy przetwarzania transakcyjnego OLTP były (i są nadal) tworzone w celu przyspieszenia procesów obsługi powtarzających się operacji: systemy komputerowe służą do obsługi takich uciążliwych operacji, jak: księgowanie, wprowadzanie zamówień, rozliczanie płatności, obsługa magazynu itp. Większość danych w systemach operacyjnych ma postać najdogodniejszą do przetwarzania, natomiast mało użyteczną, jeśli próbuje je wykorzystać pracownik firmy, nie związany bezpośrednio z działalnością operacyjną.

Stworzenie hurtowni danych, która - w częściowo lub całkowicie automatycznym procesie - wybierze właściwe dane z baz operacyjnych i umieści je w hurtowni danych w postaci zrozumiałej dla użytkowników końcowych, daje możliwość efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów informacyjnych. Hurtownia danych służy do tego, aby polepszyć sprawność podejmowania decyzji, wspieranych informacjami zawartymi w danych korporacyjnych.

Użytkownicy systemów komputerowych żądają lepszego dostępu do danych w firmie. Zmienił się model współpracy działu informatyki przedsiębiorstwa i użytkowników. Do niedawna, aby uzyskać raport zawierający dane firmowe, należało zamówić u informatyków program pobierający je, uruchomić go, poczekać na wydruk, i otrzymywało się 300-stronicowy druk, wymagający dokładnej analizy. Obecnie końcowy użytkownik danych jest aktywnym uczestnikiem procesu ich przetwarzania, często sam tworzy lokalne bazy danych lub skomplikowane arkusze obliczeniowe, zawierające potrzebne mu informacje, sam je analizuje i używa wyników analizy do tworzenia bardziej wyszukanych zapytań analitycznych, obejmujących coraz większe zasoby danych korporacyjnych.

Użytkownik danych analizuje je sam, a nie tylko czyta raporty dostarczane przez informatyków firmowych. Hurtownie danych muszą zapewnić mu możliwość dokonywania skomplikowanych analiz, łatwość dostępu do danych i właściwe narzędzia.

Dla kogo hurtownia danych?

Hurtownie danych to nie pomysł ani moda ostatnich lat. Budowano je od początku istnienia systemów komputerowych. Ponieważ ich koszt był duży, to używano je tylko tam, gdzie potencjalne korzyści z ich użycia również były duże. Sytuacja się zmieniła. Usprawnione narzędzia do automatycznej implementacji hurtowni danych, systemy klient/serwer, przyjazne graficzne środowisko użytkowe i nowe rozwiązania technologiczne systemów do zarządzania bazami danych umożliwiają budowę stosunkowo tanich hurtowni danych.

Obserwujemy szybki przyrost liczby tworzonych hurtowni danych, ponieważ rozwiązania techniczne w tej dziedzinie spełniają oczekiwania użytkowników. Nowe metody, platformy i narzędzia stworzyły wielu firmom szansę opracowania hurtowni danych dla własnych potrzeb, po atrakcyjnej cenie. Obecnie więc hurtownia danych to pomysł dla każdej firmy, która ma dużo danych operacyjnych i chce je lepiej wykorzystać.

Projektowanie hurtowni danych

Hurtownię danych się buduje, nie kupuje. Wprawdzie najwięksi dostawcy rozwiązań informatycznych i producenci systemów zarządzania bazami danych oferują "hurtownie z półki", ale nadal są to produkty wymagające ścisłej współpracy z zespołem konsultantów producenta lub jego partnerów oraz intensywnego szkolenia licznego zespołu informatyków w firmie. Ponadto są to produkty przeznaczone raczej do tworzenia tematycznych minihurtowni danych niż wielkich hurtowni dla całego przedsiębiorstwa.

Należy więc przyjąć, że za realizację hurtowni będą odpowiadać informatycy w firmie, którzy - przystępując do tej pracy - muszą opierać się na dobrym projekcie. Trzeba rozwiązać kilka istotnych problemów i podjąć kilka ważnych decyzji, zanim przystąpi się do tworzenia hurtowni danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200