SAN - sieć przyszłości

Najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania promują nową ideę sieci lokalnych.

Najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania promują nową ideę sieci lokalnych.

W połowie października br. odbyło się pierwsze zebranie głównych producentów oprogramowania oraz sprzętu sieciowego, którzy dyskutowali nad nową architekturą sieci komputerowych. SAN, co w rozwinięciu oznacza Storage Area Networks. Jest to koncepcja, która umożliwi użytkownikom szybki dostęp do danych, przechowywanych w sieci korporacyjnej, bez jednoczesnego przeciążania sieci LAN.

W jaki sposób ma być zrealizowane to zadanie? Według twórców tej idei, wystarczy wydzielić z wszystkich serwerów pracujących w sieci całą pamięć dyskową, w której przechowywana jest np. duża baza danych, i połączyć ją za pośrednictwem wydzielonej szybkiej sieci komputerowej, niezależnej w żaden sposób od sieci LAN, a podłączonej jedynie do serwerów.

Korzyści

Sieciom SAN przyświecają dwa podstawowe cele. Pierwszy z nich to zapewnienie szybkiej magistrali komunikacyjnej między serwerami, które w ten sposób mogłyby wszystkie mieć nieograniczony (pod względem przepustowości) dostęp do danych, przechowywanych w sieci korporacyjnej. Drugi to wycofanie z sieci LAN ruchu powodowanego przez serwery replikujące i wymieniające między sobą informacje zawarte w bazie danych. Dzięki równemu dostępowi do pamięci dyskowych nie będą one musiały udostępniać sobie tych danych.

Ponadto zapytania użytkowników będą mogły być obsługiwane przez jego podstawowy serwer i nie będą musiały być przesyłane do innych serwerów, które w standardowych sieciach LAN odpowiedzialne są za obsługę baz danych.

Koncepcja SAN daje także inne korzyści. Przede wszystkim rozwiązuje złożony problem archiwizowania danych, przechowywanych w różnych miejscach sieci korporacyjnej - w sieciach SAN dane przechowywane są w jednym miejscu. Pozwala także uniezależnić dane od serwerów. Dzięki temu, że zapytania użytkowników mogą być obsługiwane przez dowolny serwer, można w każdym momencie wyłączyć któryś z serwerów i zastąpić go nowym urządzeniem. Znacznie upraszcza to czynności administracyjne, np. uaktualnienie systemu operacyjnego na serwerze itp.

Technologia

Do budowy sieci SAN ma być wykorzystana technologia Fibre Channel. Jej istotną zaletą jest fakt, że jest ona zdecydowanie szybsza od magistrali SCSI, do której zazwyczaj podłączone są pamięci masowe serwerów. Pozwala jednocześnie budować magistrale o większym zasięgu niż SCSI (mogą mieć one nawet do 10 km długości) i znosi limit urządzeń podłączonych do jednej magistrali.

Zaletą tej technologii jest także niezależność od platformy sprzętowej oraz systemu operacyjnego. Nad rozwiązaniami Fibre Channel pracują już takie firmy, jak: Hewlett-Packard, Sun Microsystems, EMC i Compaq.

Architektura sieci SAN jest także w pełni zgodna z ideą klastrów, gdzie najczęściej pamięć masowa wydzielona jest z serwerów i udostępniana niezależnie od nich dla wszystkich maszyn pracujących w klastrze. To pozwala dobrze rokować koncepcji tych sieci.

Jak, gdzie, kiedy?

Storage Area Networks pozostają na razie jedynie w fazie wczesnych projektów. Najbardziej zaangażowane w popularyzację tej idei są firmy: Compaq, Novell, Computer Network Technology, Seagate Software oraz Strategic Research. Stworzyły one nawet grupę, która nazywa się The Storage Networking Industry Association. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się w połowie października br. Kolejne zapowiadane jest na koniec roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200