Nowe milenium w sieci

Problemy związane ze zmianą daty w 2000 r. dotyczą także sieci komputerowych.

Problemy związane ze zmianą daty w 2000 r. dotyczą także sieci komputerowych.

Nie wszyscy wiedzą, że ostatnio szeroko rozważany problem roku 2000 dotyczy nie tylko komputerów, serwerów i aplikacji pracujących wyłącznie na komputerach typu mainframe. Dotknąć on może w istotny sposób także aplikacji klient/serwer, pracujących w sieciach LAN i to nie ze względu na błędy koncepcyjne w tych aplikacjach. Problem roku 2000 dotyczy bowiem także sieci korporacyjnych, a dokładniej urządzeń, które w sieciach tych pracują.

Świadomość tego faktu jest o tyle istotna, że - według przewidywań analityków Gartner Group - co najmniej połowa firm, które uzależnione są od problemu roku 2000, nie będzie odpowiednio przygotowana do jego rozwiązania przed grudniem 1999 r.

Współpraca

W przypadku urządzeń sieciowych jedną z największych trudności w rozwiązaniu problemu roku 2000, o której rzadko wspominają producenci, jest wzajemna współpraca różnych produktów. Nie wystarczy bowiem, gdy jeden z producentów dostarczanego sprzętu zapewni, że jego urządzenie nie obawia się kolejnego milenium. Kiedy w sieci będzie pracować jedno urządzenie, które nie radzi sobie z tym problemem, to w wariancie najbardziej pesymistycznym zablokuje ono pracę całej sieci lub też zakłóci ją w dużym stopniu. Na razie nikt jeszcze nie przeprowadzał testów, czy routery i koncentratory firmy X potrafią po 2000 r. poprawnie współpracować z systemem zarządzania siecią firmy Y.

Jednym z największych zmartwień jest wymiana danych. Ponieważ odbywa się ona w przypadku wielu instalacji między aplikacjami pracującymi na maszynach klasy mainframe a zwykłymi klientami sieciowymi (komputerami PC), to należy upewnić się, czy techniki poprawiające problem roku 2000 po stronie mainframe'a są w pełni kompatybilne z poprawkami po stronie klienta. Jeśli serwer i jedna z jego końcówek interpretują dwa zera jako dwie różne daty, to w wymienianych między nimi danych także pojawią się te rozbieżności. Kiedy np. firma ma system AS/400 połączony z klientami Lotus Notes, to każde makro napisane w tej aplikacji, a przyporządkowane AS/400 zawiedzie, jeśli nie będzie przystosowane do zmiany daty.

Poczta elektroniczna

Oprogramowanie poczty elektronicznej chyba jest elementem systemu informatycznego najbardziej zależnym od dat i czasu. W zależności od stosowanego oprogramowania serwerowego i klienckiego może okazać się, że w pierwszym dniu pracy w nowym tysiącleciu część listów zostanie wykasowana, ponieważ program "pomyśli", że daty są zbyt przestarzałe.

Największe problemy jednak będą mieli administratorzy. Przykładowo najstarsze listy będę wysyłane najwcześniej, ponadto system może odmówić wysłania nowych wiadomości, których ważność, ze względu na datę, dawno - jego zdaniem - minęła. 1 stycznia 2000 r. możemy utracić listy z poprzedniego dnia, bo system uzna, że mają one już 100 lat.

Zdaniem specjalistów Gartner Group, problem dotyczy także narzędzi wykorzystywanych m.in. do śledzenia i kontrolowania przesyłanej poczty, ponieważ mogą okazać się one bezużyteczne List, który wysłany w sieci lokalnej przechodzi przez inny system, może mieć problemy z dotarciem do adresata, ponieważ większość bramek internetowych automatycznie rejestruje nadawcę.

Serwery i stacje robocze

Potencjalnie największym "obszarem", którego dotknie problem roku 2000, są setki i tysiące serwerów i stacji klienckich pracujących w sieciach lokalnych. Dlaczego? Jedno słowo: BIOS. Moduł ten, zawierający podstawowe procedury obsługi urządzeń zewnętrznych, instalowany w komputerach i serwerach, ustala także aktualny czas na podstawie wartości odczytywanych z zegara czasu rzeczywistego, który zapamiętuje czas komputera. Jeśli BIOS nie zostanie zawczasu przystosowany do roku 2000, wszystkie informacje dotyczące dat będą uznawane za błędne. Zdaniem firmy konsultingowej Greenwitch Mean Time Ltd., 93% tych układów wyprodukowanych przed rokiem 1996 nie jest przystosowanych do zmiany daty z końcem tego wieku. Układy, które powstały po roku 1996, w nieco większym stopniu spełniają wymagania roku 2000, ale mimo to aż 47% z nich należałoby wymienić. W wielu stosowanych systemów komputerowych nie ma dat wcześniejszych niż sprzed roku 1980, a w starszych ich wersjach nie można wprowadzić także daty późniejszej niż 31 grudnia 1999 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200