Konferowanie czas zacząć

Tanie systemy wideokonferencyjne w Internecie są technicznie coraz lepsze.

Tanie systemy wideokonferencyjne w Internecie są technicznie coraz lepsze.

Gros zastosowań najtańszych tego typu systemów to działalność amatorska. Konieczne inwestycje w postaci nabycia prostej kamery są wprawdzie niewielkie, ale na przeszkodzie praktycznemu stosowaniu tych systemów ideokonferencyjnych stoją przeciążenia, tak dokuczliwe w sieci globalnej. Dlatego też wideokonferencje nabrały większego znaczenia w Polsce - nasza odnoga Internetu jest mniej obciążona niż sieć w Stanach Zjednoczonych. Inaczej przedstawia się sytuacja w intranetowych sieciach wewnętrznych, gdzie systemy te mogą działać poprawnie. Dostępne dzisiaj aplikacje (bezpłatnie lub za niewielką opłatą), takie jak NetMeeting czy CUSeeMe cechuje coraz większa dojrzałość. To już poprawnie działające aplikacje, które dysponują zoptymalizowanymi technikami przesyłania danych wideo.

NetMeeting 2.1 (beta)

Ten bezpłatny produkt Microsoftu jest uznawany za najpopularniejsze narzędzie służące do prowadzenia wideokonferencji zgodnie ze standardem H.323. Program zawiera usprawnienia, które mogą być wykorzystane dopiero w Windows 98 (np. specjalne sterowniki wideo). NetMeeting w tej wersji wyglądem przypomina OutLooka. Można w nim wyświetlać w postaci foldera adresy i listę dokonanych połączeń. Program zawiera opcję, pozwalająca na współdzielenie dokumentów.

CU-SeeMe 3.1

Wersja 3.1. aplikacji służącej do prowadzenia prostych wideokonferencji zawiera ulepszony mechanizm przesyłania obrazów, dzięki czemu wzrasta szybkość działania programu. Wprowadzona została obsługa protokołu H.323, co umożliwia użytkownikom prowadzenie widekonferencji, korzystając z różnych programów zgodnych z tym standardem, np. NetMeeting Microsoftu czy Video Phone Intela. Niestety, nie odbywa się to poprzez proste połączenia klientów różnych systemów - muszą oni korzystać z serwera MeetingPoint. Zupełnie inny niż w wersjach 2.1.1. i poprzednich jest interfejs użytkownika, zawierający dwa podstawowe okna. Phone Book to katalog zawierający komplet informacji potrzebnych do nawiązania połączeń z innymi użytkownikami albo serwerami MeetingPoint. Natomiast Conference Room to okno, w którym wyświetlane są informacje o każdym z uczestników wideokonferencji wraz z przesyłanym przez nich obrazem. Zdolność do równoległego prezentowania kilku strumieni danych wideo stanowi o jego przewadze nad konkurencyjnymi produktami. Niestety, brakuje możliwości współdzielenia dokumentów.

Program dostępny jest wersjach na Windows 95 i NT oraz MacOS. Kosztuje około 70 USD (www.wpine.com).

Serwer MeetingPoint Conference 3.0 (beta)

Jest uniwersalnym serwerem, służącym do obsługi różnych wideokonferencyjnych programów klienckim wykorzystujących popularne standardy kodowania przesyłanego obrazu wideo - takie jak H.323 czy T.120. Zarządzanie serwerem jest możliwe z poziomu narzędzia opartego na Javie (co pozwala nadzorować serwer z poziomu przeglądarki). MeetingPoint Conference Server zawiera bazę użytkowników, pozwalającą na określenie ich praw dostępu. Serwer jest skalowany - w przypadku instalacji znacznie obciążonych można łączyć ze sobą kilka serwerów. Program oferuje rozbudowane możliwości oszczędzania zajętości pasma: jeśli strumień danych wideo jest kierowany do grupy użytkowników (np. znajdujących się w jednej sieci firmowej), to jest on rozdzielany dopiero na najbliższej znajdującym się serwerze. Podobnie baza informacji o użytkownikach pozwala na wysyłanie do nich tylko tyle danych, ile mogą odebrać (z uwagi na wielkość dysponowanego łącza).

Jest to produkt firmy White Pine Software (www.wpine.com).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200