Komórka informatyczna

W Erze GSM jest mniej pracowników niż zainstalowanych komputerów PC.

W Erze GSM jest mniej pracowników niż zainstalowanych komputerów PC.

Polska Telefonia Cyfrowa SA, operator sieci telefonii komórkowej Era GSM - działając na niezwykle konkurencyjnym rynku - musi z informatyki czynić narzędzie skuteczne i ważne w walce o pozyskanie klientów i usprawnienie działalności. W odpowiedzi na potrzeby działów biznesowych PTC rozpoczęto wdrożenie narzędzi do dogłębnego wyszukiwania danych (data mining) produkcji SAS Institute. Od początku przyszłego roku ma z nich korzystać kilkudziesięciu pracowników działów merytorycznych. Do wykorzystania tych narzędzi konieczne jest zbudowanie hurtowni danych. Ma ona zawierać dane o wszystkich rozmowach przeprowadzonych przez klientów w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Dzięki zebraniu informacji w jednym miejscu będzie można analizować zagęszczenie rozmów, wzorce zachowań poszczególnych grup klientów, ich upodobania i profile. "Będziemy mogli przygotowywać skuteczniejsze promocje, sprawdzać, gdzie nasze usługi najlepiej się sprzedają, podejmować lepsze decyzje o kierunkach rozbudowy sieci" - twierdzi Leszek Wisłowski, zastępca dyrektora departamentu informatyki.

W realizację projektu zaangażowanych jest ok. 30 osób, wśród których jedynie trzy są informatykami, pozostali to pracownicy innych działów (m.in. marketingu, finansowego i zarządzania siecią). Wdrożenie jest realizowane we współpracy z Digital Equipment. "W tego typu wdrożeniach połowę stanowi praktyka zdobyta przy innych instalacjach, tak więc można zastosować gotowe rozwiązania, natomiast pozostała część pracy to nowe doświadczenia i konieczność przystosowania się do konkretnych potrzeb. Niemalże w każdym kraju występują inne warunki prowadzenia działalności, odmienny jest rynek, struktura firmy i jej kanały sprzedaży. To wszystko należy uwzględnić w projektach informatycznych. Ale i tak w przypadku tak dużego projektu, jak hurtownia danych, większą część kosztów stanowi zakup sprzętu i licencji na oprogramowanie" - mówi Michael Gerth, kończący w PTC misję budowy i prowadzenia działu informatyki. Przedstawiciele PTC nie chcieli ujawnić wielkości budżetu przeznaczonego na realizację tego projektu, ale można sądzić, że będzie to największa do tej pory hurtownia danych w Polsce. Zgromadzonych w niej zostanie 300-400 GB danych w centralnej bazie opartej na technologii Oracle'a. Spływające do niej informacje z baz operacyjnych będą akutalizowane raz dziennie. Administracją hurtowni danych ma zajmować się jedna osoba.

Odcięty intranet

PTC zakończyła budowę sieci korporacyjnej w technologii ATM o przepustowości 155 Mb/s. Łączy ona centralę w Warszawie (trzy lokalizacje), oddziały w Katowicach, Poznaniu i Gdańsku oraz osiem sklepów firmowych. Pozwala na transmisję w czasie rzeczywistym danych, głosu i obrazu - w przyszłości za pośrednictwem sieci będą przeprowadzane wideokonferencje. Intranet oparty na szkielecie ATM służy także do tworzenia wewnętrznych grup dyskusyjnych i wysyłania z sieci faksów.

Pracownicy Polskiej Telefonii Cyfrowej w Polsce mają dostęp do intranetu. Ponadto wszyscy, którzy tego potrzebują (prawie połowa pracowników), korzysta z poczty elektronicznej. Mogą oni używać jej jedynie w celach służbowych. Aby zapewnić bezpieczeństwo, firma fizycznie oddzieliła swoją sieć korporacyjną od Internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200