Środowisko z komputera

Informatyka obecnie może wspierać różne obszary zarządzania przedsiębiorstwem - od produkcji, finansów, aż do zarządzanie jakością. Każde wdrożenie w tych obszarach świadczy o poziomie organizacyjnym firmy. Zastosowanie informatyki w zarządzaniu środowiskiem naturalnym wg normy ISO 14000 jest wymogiem czasu - wszyscy bowiem odczuwają degradację środowiska. Stanowi to kolejne, ciekawe zadanie dla informatyki.

Informatyka obecnie może wspierać różne obszary zarządzania przedsiębiorstwem - od produkcji, finansów, aż do zarządzanie jakością. Każde wdrożenie w tych obszarach świadczy o poziomie organizacyjnym firmy. Zastosowanie informatyki w zarządzaniu środowiskiem naturalnym wg normy ISO 14000 jest wymogiem czasu - wszyscy bowiem odczuwają degradację środowiska. Stanowi to kolejne, ciekawe zadanie dla informatyki.

W Fabryce Maszyn FADROMA SA we Wrocławiu wdrażanie systemu zarządzania środowiskiem wykonano poprzez zintegrowany system komputerowy.

Pierwszym posunięciem było powołanie osoby, jako pełnomocnika zarządu, odpowiedzialnej za wszystkie zagadnienia związane z wdrażaniem systemu zarządzania środowiskiem i rozwojem informatyki, dając jej szeroki zakres uprawnień. Ustalone zostały zasady współpracy pełnomocnika z zarządem. Uznano, że podczas realizacji projektu nie będą wprowadzane zmiany bez jego zgody, a ocena przedsięwzięcia przez zarząd będzie odbywać się okresowo, np. raz na kwartał.

Do zadań pełnomocnika należy ustalenie szczegółowego harmonogramu wdrażania i przedstawienie projektu rozwiązań organizacyjnych. Pełnomocnik ma obowiązek sporządzania miesięcznego raportu dla potrzeb zarządu, który powinien zawierać zwięzłe omówienie przyjętych rozwiązań oraz ewentualny wykaz niezgodności powstałych podczas wdrażania. Zarząd ma być informowany na bieżąco o postępie prac oraz przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych i zastosowaniu informatyki.

Nieformalne grupy zadaniowe

Zarząd nie wyznaczył grup koordynacyjnych i zespołów wdrożeniowych. Uznano, że dyskusje w grupie będą niepotrzebną stratą czasu, a trudno będzie ustalić osobę odpowiedzialną za ewentualne niepowodzenia.

Za wdrożenie systemu zarządzania środowiskiem odpowiedzialna jest jedna osoba - pełnomocnik zarządu. On też powołuje - wg własnego uznania - tzw. nieformalne grupy zadaniowe do rozwiązywania problemów cząstkowych (definiowania stanowisk pracy, zasad budowy rekordów, zapisu technologii) i określa osoby odpowiedzialne za nadzór danych komputerowych.

Wykorzystanie informatyki

Pierwszy etap prac polega na uzupełnianiu lub przeredagowaniu informacji zawartych w bazie danych. Dotyczy to następujących zbiorów:

  • głównego

  • stanowisk pracy

  • technologicznego

  • strukturalnego.
Jako pierwszy przystępuje do pracy personel, zajmujący się przygotowaniem procesów produkcji. W fazie przygotowania danych i ich zapisywania należy wyróżnić opis tych materiałów i technologii, które mogą mieć wpływ na degradację środowiska. Niektóre pozycje materiałów i opakowań zapisane w zbiorze głównym są usuwane lub oznaczane odpowiednimi kodami materiałów nie zalecanych pod względem ekologicznym. Opisy procesów technologicznych są uzupełniane o operacje kontroli ekologicznej, wykazy instrukcji szczegółowych, kody związane z nadzorem ekologicznym. Uzupełniane są również struktury wyrobów w zakresie nowych wariantów kompletowania wyrobów oraz stosowanych materiałów eksploatacyjnych.

Drugi etap polega na wprowadzeniu danych o emisji substancji szkodliwych w różnych punktach pomiarowych przedsiębiorstwa. Przewidujemy automatyczne dokumentowanie -w jaki sposób, w jakim stopniu i kiedy nastąpiło negatywne oddziaływanie na środowisko.

We wszystkich działaniach uwzględniana jest strategia ponownego użycia określonych pozycji. Dotyczy to postępowania w zakresie odpadów produkcyjnych, recyklingu wyrobów sprawnych i zużytych. W tym zakresie są uzupełniane zbiory technologiczne, dotyczące obróbki wstępnej oraz technologii remontów i naprawy maszyn. W przypadku pozycji szczególnie niebezpiecznych ekologicznie - drukowane będą odpowiednie przywieszki, określające np. miejsce wywozu na odpowiednie wysypisko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200