Zjednoczone produkty

HP iPaq, HP ProLiant - to nowe nazwy, do których muszą przywyknąć klienci nowego HP.

HP iPaq, HP ProLiant - to nowe nazwy, do których muszą przywyknąć klienci nowego HP.

Zjednoczone produkty

<b>Tomasz Bator</b>, dyr. ds. produktów w dziale rozwiązań dla przedsiębiorstw

Zjednoczone produkty

<b>Anna Rawska</b>, kierownik ds. produktów mobilnych i bezprzewodowych w dziale osobistych systemó komputerowych

Zjednoczone produkty

<b>Wojciech Zawada</b>, dyr. ds. produktów w dziale osobistych systemów komputerowych

Na pierwszy rzut oka oferta produktów "intelowskich" w nowym HP została zdziesiątkowana. Zniknie z rynku kilka dobrze znanych marek komputerów. Jak podkreślają jednak przedstawiciele firmy, integracja linii produktowych Compaqa i HP będzie przeprowadzana stopniowo. W sytuacji gdy dwie zbliżone serie produktów zastąpi jedna, klientom zostanie zaoferowana tzw. ścieżka migracji. Do końca br. klienci nie powinni mieć problemu z zakupem jakiegokolwiek produktu starego HP i Compaqa. Serwis tych urządzeń i sprzedaż materiałów eksploatacyjnych mają być prowadzone jeszcze przez kilka lat.

PC i stacje robocze

Niewielkie zmiany zajdą w segmencie komputerów typu desktop i przenośnych. Nowe HP planuje zachowanie w ofercie komputerów "domowych" Compaq Presario i HP Pavilion, które mają mocną pozycję na rynku światowym (zwłaszcza w USA, w Polsce praktycznie niedostępne). W tym przypadku zostaną zachowane nazwy Compaq i HP. Według Wojciecha Zawady, dyrektora ds. produktów w Dziale Osobistych Systemów Komputerowych, nie istnieją plany integracji tych linii i co najmniej przez rok mają być one oferowane niezależnie. "Dotychczas Compaq i HP były dosyć słabo obecne na rynku komputerów domowych w Polsce. Zamierzamy zaktywizować działania w tym segmencie" - mówi Wojciech Zawada.

Inaczej będzie w przypadku komputerów do zastosowań biznesowych, które stanowiły trzon oferty obu firm w Polsce. Do końca roku mają być jeszcze oferowane równolegle komputery HP Vectra i Compaq Evo, ale w przyszłości pozostanie tylko Evo. Zostaną scalone również narzędzia służące do zarządzania PC: Insight Manager stosowany w komputerach Compaqa i pakiet HP Top-Tools. Narzędzia te będą nosić nazwę Insight Manager.

Nie zmieni się w najbliższym czasie zakres produkcji fabryki Compaqa w Szczecinie. "Nadal będzie ona produkować komputery Evo D300V dla małych i średnich firm" - twierdzi Wojciech Zawada. Nowe HP planuje poszerzenie produkcji, ale nie ujawnia jeszcze żadnych związanych z tym szczegółów.

Notebooki

W przypadku komputerów przenośnych sytuacja wygląda podobnie jak w biznesowych PC. Obecnie równolegle oferowane są linie notebooków HP Omnibook i Compaq Evo, które na przełomie roku zostaną zintegrowane w jedną linię Evo. Urządzenia będą wykorzystywać technologie znane dotychczas użytkownikom Compaqa, np. Multibay i Multiport.

Nie znana jest jeszcze przyszłość linii notebooków przeznaczonych do zastosowań domowych. Produktem takim jest np. Compaq Presario, który - według Wojciecha Zawady - cieszy się w Polsce dużym powodzeniem. Ze względu na relatywnie niską cenę jest wykorzystywany nie tylko przez indywidualnych użytkowników, ale również przez małe firmy. "Błędem byłaby rezygnacja z tej linii, ale na razie nie podjęto żadnej decyzji co do jej przyszłości. Nie wiadomo w jakiej formie będzie ona kontynuowana - czy będą dwie linie: Presario i Pavilion, czy tylko jedna. Decyzja taka nie jest jeszcze podjęta ani nawet w żaden sposób sygnalizowana" - mówi Anna Rawska, kierownik ds. produktów mobilnych i bezprzewodowych w Dziale Osobistych Systemów Komputerowych.

Komputery naręczne

Jeszcze w lipcu br. na rynek trafią nowe modele komputerów naręcznych iPaq z serii H3900 z procesorem XScale 400 MHz. Będą to ostatnie modele iPaq oferowane z logo Compaqa. Jesienią br. powinna się pojawić nowa generacja komputerów pod marką HP iPaq.

Z serii komputerów naręcznych Jornada w ofercie nowego HP na dłużej pozostaną modele wyposażone w klawiaturę. Pozostałe modele będą oferowane tylko do czasu jesiennej premiery HP iPaqa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200