Wykładowcą być

W takcie kursu czy szkolenia informatycznego, uczestnicy często zastanawiają się, jakie kwalifikacje ma człowiek, który prowadzi zajęcia i czy trudno mu było zdobyć tę pracę.

W takcie kursu czy szkolenia informatycznego, uczestnicy często zastanawiają się, jakie kwalifikacje ma człowiek, który prowadzi zajęcia i czy trudno mu było zdobyć tę pracę.

Firmy szkoleniowe działające w Polsce zatrudniają rzesze wykładowców, którzy prowadzą bardziej lub mniej zaawansowane kursy i szkolenia o tematyce komputerowej. Są to atrakcyjne miejsca pracy, które powinni zajmować ludzie o odpowiednich predyspozycjach i kwalifikacjach.

Ogłoszenia, ogłoszenia...

Głównym sposobem poszukiwania wykładowców przez firmy szkoleniowe jest dawanie ogłoszeń w prasie. W odpowiedzi na nie zgłaszają się bardzo różni ludzie: pracownicy innych firm szkoleniowych szukający lepszych warunków pracy, nauczyciele informatyki czy nawet przedmiotów nie związanych z komputerami, a także osoby bez żadnego doświadczenia w nauczaniu i często z niewielką wiedzą komputerową, które nagle odkryły w sobie powołanie do nauczania innych. O tym, kto zostanie zatrudniony, decyduje bardzo często intuicja osoby odpowiedzialnej za zatrudnianie wykładowców. Wiele firm odstępuje od szczegółowego sprawdzania ich wiedzy czy zdolności. O przydatności do pracy najczęściej zadecydują dopiero uczestnicy kursów, gdyż to na podstawie ich ocen (ankiety wypełniane pod koniec kursu) są klasyfikowani wykładowcy.

Osoby, które nie mają przygotowania do prowadzenia kursów zatrudniane są najczęściej na niepełny etat lub umowę zlecenie. W trakcie pracy nabywają niezbędnego doświadczenia i w przypadku pozytywnej oceny ich zajęć, są zatrudniani w pełnym wymiarze godzin.

Kim są wykładowcy?

Wykładowcami w firmach szkoleniowych są głównie ludzie młodzi, przebojowi, dynamiczni, łatwo nawiązujący kontakt z innymi. Wbrew pozorom, informatycy z wykształcenia stanowią wśród nich niewielki procent. Są to studenci ostatnich lat lub absolwenci wyższych uczelni technicznych, często o specjalnościach nie mających nic wspólnego z informatyką czy komputerami. Zdarza się, że bardzo dobrymi szkoleniowcami są osoby o wykształceniu humanistycznym (poloniści, historycy, lingwiści). Z kolei dobrzy informatycy często nie sprawdzają się jako wykładowcy, gdyż nie potrafią przekazać wiedzy innym, nawiązać kontaktu z grupą. A wykładowcy, oprócz dużej wiedzy, muszą posiadać określone cechy charakteru - łatwość nawiązywania kontaktów, cierpliwość czy poczucie humoru. Pozwala to nawiązać bezpośredni kontakt ze słuchaczami i stworzyć sympatyczną atmosferę podczas kursu - niezbędne warunki udanego szkolenia.

W związku z ciągłymi zmianami i pojawiającymi się nowymi produktami na rynku komputerowym, osoby prowadzące szkolenia muszą być otwarte na przyjmowanie nowej wiedzy i ciągłe dokształcanie się. Polskie firmy szkoleniowe często wysyłają swoich pracowników na zagraniczne kursy. Jest to forma inwestycji - często po takim przeszkoleniu wykładowca jest w stanie poprowadzić nowy kurs, którego nie było w dotychczasowej ofercie firmy.

Wspólną cechą wykładowców jest to, że zagadnienia komputerowe są zwykle ich życiową pasją.

Początek kariery?

W większości firm szkoleniowych panuje dobra, niemal rodzinna atmosfera. Szkoleniowcy z zasady stanowią zżytą, związaną z firmą grupę. Mimo to zdarza się, że zmieniają pracę. Praca instruktora stwarza wyjątkowe pokusy - często wykładowcy są „podkupowani” przez firmy, których kierownictwo było na kursie i wiedza oraz kompetencje prowadzącego zajęcia wywarły na nich takie wrażenie, że zdecydowali się zaproponować mu pracę. Głównie oferty te przyjmują osoby które pracę szkoleniowca traktują jako przystanek na drodze do dalszej kariery.

Częstym rozwiązaniem stosowanym przez firmy szkoleniowe, mającym zapobiec odchodzeniu pracowników, spowodowanym koniecznością wyboru między pracą wykładowcy a konsultanta, specjalisty czy wdrożeniowca, jest zezwalanie swoim pracownikom na współpracę z innymi firmami.

<hr size=1 noshade>Andrzej Stołecki jest pracownikiem jednej z warszawskim firm szkoleniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200