Ósmy Oracle

Oracle zrezygnował z rozwijania środowiska programistyznego Sedona.

Oracle zrezygnował z rozwijania środowiska programistyznego Sedona.

Po kilku latach zapowiedzi, pod koniec czerwca br. odbyła się publiczna premiera obiektowo-relacyjnej bazy danych Oracle8. Pokaz wydajności bazy pracującej jako zarządca hurtowni danych 3,2 TB zlokalizowanej na klastrze czterech serwerów HP udowodnił, że wydajność bazy Oracle8 jest ok. 50 razy większa niż Oracle7.1 i ok. 5 razy większa niż Oracle7.3. "Aby osiągnąć podobny wynik z Microsoft SQL Servera, trzeba by czekać wiele miesięcy" - powiedział Ellison. Podczas prezentacji testów wydajnościowych prezes Oracle'a porównywał możliwości nowej bazy do właściwości SQL Servera, natomiast nie odniósł się ani razu do Informixa i Sybase, największych po Oracle i IBM, dostawcach serwerów baz danych.

Braki narzędziowe i systemowe

Zapowiadane razem z Oracle8 nowe narzędzie do tworzenia aplikacji Sedona prawdopodobnie nie pojawi się na rynku. Zdaniem Ellisona nie spełnia ono oczekiwań programistów i nie zapewnia przewagi nad dostępnymi narzędziami Designer/2000 i Developer/2000, uzupełnionymi o możliwości tworzenia aplikacji dla Internetu.

Brak Sedony oznacza także, że firma nie ma zestawu narzędzi pozwalającego na opracowanie kompletnych aplikacji korzystających z komunikacji między obiektami i aplikacjami za pośrednictwem mechanizmów CORBA, stanowiących podstawę architektury NCA. Przedstawiciele Oracle'a twierdzą, że ten brak szybko uzupełnią niezależni producenci narzędzi.

Oracle8 nie pozwala na razie na korzystanie z języka Java do pisania zapamiętanych procedur, co uniemożliwia niezależnym producentom opracowanie komponentów do składania aplikacji, korzystających ze wszystkich możliwości serwera bazy danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200