Naturalne komponenty DCOM

Firma Software AG proponuje tworzenie komponentów aplikacji w języku Natural.

Firma Software AG proponuje tworzenie komponentów aplikacji w języku Natural.

Pod koniec 1995 r. niemiecka firma Software AG zawarła porozumienie z Microsoftem o przeniesieniu sieciowego OLE (zwanego inaczej Distributed Component Object Model – DCOM) na 18 platform unixowych w celu umożliwienia komunikowania się aplikacji i obiektów z tych środowisk z aplikacjami i obiektami w Windows NT. Po półtora roku pracy pojawiły się pierwsze efekty tej idei w postaci DCOM For The Enterpise (DCOM FTE): obecnie dostępna jest realizacja DCOM FTE na platformie Solaris, do końca roku mają być dostępne wersje dla kilku innych platform unixowych, w roku 1998 ma zaś pojawić się wersja DCOM FTE dla dużych maszyn IBM pracujących pod kontrolą systemu MVS.

DCOM jest znaczącym konkurentem innych rozwiązań komunikacji między aplikacjami a obiektami, np. architektury CORBA. Dzięki dużej penetracji środowiska Windows i coraz większej akceptacji Windows NT 4.0 jako platformy uruchamiania aplikacji i baz danych, DCOM znajduje coraz więcej zwolenników (w Windows NT 4.0 jest dostępny bezpłatnie).

Aplikacje dla DCOM

Podczas objazdowej prezentacji swych produktów Software AG demonstrowała w Polsce możliwości, jakie zapewnia jego sztandarowy produkt do opracowania aplikacji – pakiet narzędziowy Natural. Obecnie został on wzbogacony o możliwość tworzenia komponentów programowych DCOM i kompletnych aplikacji dla środowiska DCOM.

Elementy programowe DCOM pozwalają na składanie z nich aplikacji i łączenie jej z typowymi programami biurowymi (edytor, poczta elektroniczna, arkusz obliczeniowy); technika DCOM umożliwia wielokrotne używanie komponentów opracowanych w przedsiębiorstwie lub kupowanych na rynku.

Aplikacje i komponenty DCOM utworzone w jednym środowisku za pomocą języka Natural mogą być bez zmian przenoszone na inne platformy (wymagają jedynie przekompilowania).

Natural jest językiem 4GL stosowanym powszechnie do tworzenia aplikacji dla serwera baz danych Adabas, chociaż może być także używany we współpracy z innym bazami danych. W Polsce jest stosowany w wielu ośrodkach ZETO, które w końcu marca br. podpisały umowę z firmą Software AG na korzystanie z serwerów baz danych Adabas C (działających na dużych komputerach IBM) i narzędzi do tworzenia aplikacji.

Obecnie dostępna jest nowa wersja składniowa tego języka (Syntax Level 3), wzbogacona o możliwości tworzenia komponentów programowych. Natural działa na Windows 3.x, 95 i NT, wielu wersjach Unixa, Digital OpenMVS, IBM MVS i Siemens-Nixdorf BS2000.

Natural współpracuje z generatorem aplikacji Construct (tworzącym kod aplikacji w C++ lub w Cobolu) i repozytorium danych o obiektach, modułach programowych i komponentach aplikacji – Predict.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200