Konkurencja obiektowa

Najwięksi dostawcy brokerów obiektowych toczą coraz ostrzejszą walkę o dominację na rynku produktów do komunikacji obiektowej.

Najwięksi dostawcy brokerów obiektowych toczą coraz ostrzejszą walkę o dominację na rynku produktów do komunikacji obiektowej.

Komunikacja między obiektami i aplikacjami w środowisku przetwarzania rozproszonego toczy się między firmami oferującymi produkty zgodne ze specyfikacją CORBA a Microsoftem, który oferuje środowisko DCOM (na razie nadające się do używania jedynie w systemach Windows). Ponieważ większość dużych korporacji jest wyposażona w sprzęt i systemy od wielu dostawców, produkty korzystające z komunikacji obiektowej CORBA są lepiej przystosowane do ich potrzeb. Do niedawna na rynku prawie nie było takich produktów.

Jednakże po ustabilizowaniu się specyfikacji CORBA 2.0 zainteresowanie tymi produktami gwałtownie wzrosło, zarówno ze strony dostawców, jak użytkowników.

O rynek klientów korporacyjnych walczą trzej najwięksi dostawcy brokerów obiektowych (Object Request Broker): irlandzka firma Iona Technologies oraz dwie firmy amerykańskie Visigenic Software i BEA Systems.

Iona Technologies

Wyraźnym liderem na rynku jest firma Iona, której obecne obroty wynoszą ok. 50 mln USD. Firmie bardzo jednak przeszkadza znaczna odległość jej siedziby w Dublinie od głównych amerykańskich rynków zbytu. Iona ze swym produktem Orbix była pierwsza na rynku; co okazało się równie zaletą, jak wadą. Większość zainteresowanych firm miała okazję poznać ten produkt, nim pojawili się inni poważni konkurenci. Jednakże początkowy brak potrzeb na takie produkty spowodował, że Orbix jest w znacznej mierze nastawiony na korporacje wyposażone w mainframy i z tego powodu mniej nadaje się dla potrzeb firm posiadających różnorodny sprzęt unixowy. Firma nie zapewnia także na razie możliwości współpracy Orbixa z produktami Java.

Broker Iona Orbix jest używany przez wiele dużych korporacji (np. Boeing) oraz operatorów telekomunikacyjnych.

Visigenic Software

Visigenic - oferujący VisiBroker - w ciągu trzech lat urósł z 5 do 17 mln USD i przekształcił się (dzięki zakupowi małego zespołu programistów Post Modern) z firmy oferującej sterowniki ODBC w poważnego producenta oprogramowania typu middleware.

Visigenic VisiBroker jest dostępny w wersji C++ i Java. Jest to też jedyny z brokerów, który zawiera wbudowane wsparcie dla techniki komunikacji obiektowej COM (Common Object Model) i DCOM (Distributed COM) Microsoftu.

Visigenic jest stosunkowo dobrze osadzony na rynku, gdyż jego broker obiektowy jest używany przez takich producentów baz danych jak Oracle, producenta systemów sieciowych Novell, producenta narzędzi Borlanda oraz jest włączany przez Netscape w pakiet Communicator.

BEA Systems

BEA jest firmą młodą: powstała w wyniku zakupu od Novella przez grupę prywatnych inwestorów praw do kodu źródłowego monitora transakcji Tuxedo.

Nieco później BEA kupiła od Digitala prawa do brokera Object Broker oraz do technologii asynchronicznej komunikacji obiektowej Message Q.

BEA ma duże szanse zaakceptowania swych produktów, gdyż zamierza połączyć w jednym produkcie monitor Tuxedo niezbędny do obsługi dużych aplikacji transakcyjnych z technikami komunikacji obiektowej.

Problemy ze zgodnością

Mimo deklarowanej pełnej zgodności brokerów ze specyfikacją CORBA 2.0, nie wszystkie aplikacje i obiekty zarządzane przez jeden z brokerów, mogą komunikować się z aplikacjami i obiektami zarządzanymi w innym systemie komputerowym przez inny broker. Jest to poważny problem, który starają się rozwiązać tacy najwięksi dostawcy technologii obiektowych jak IBM. Firma współpracuje z SunSoft, Iona i Visigenic w celu zapewnienia zgodności brokerów. IBM jest także producentem techniki komunikacji obiektowej SOM i DSOM, realizowanej głównie w systemach firmowych OS/2 i AIX. Zgodność ze standardami de facto, jakimi obecnie wydają się być technologie Iona Orbix i Visigenic VisiBroker, stanowić może poważne wsparcie jej własnej techniki obiektowej.

Czarny koń

Obecnie nie da się przewidzieć, która z tych firm i które z rozwiązań technicznych osiągnie największy sukces w produktach do komunikacji obiektowej. Każda z firm obawia się jednak powszechnego zaakceptowania rozwiązania niestandardowego, jakimi są techniki komunikacji obiektowej COM (Common Object Model) i DCOM (Distributed COM), oferowane przez Microsoft.

COM jest obecny na każdym PC z Windows, natomiast DCOM stanowi integralną część Windows NT i jest obecnie przenoszony przez niemiecką firmę Software AG na platformy unixowe i mainframy.

Nie ulega wątpliwości, że tak długo jak PC będą stanowiły podstawowe wyposażenie sprzętowe użytkownika korporacyjnego, przeważać będzie COM i DCOM. Słabością DCOM jest brak komunikacji z dawnymi aplikacjami na dużych i średnich komputerach, ale wiele firm oferuje już mosty (gateway) łączące komputer na biurku z COM z aplikacjami na dowolnym sprzęcie posługującym się komunikacją obiektową zgodną z CORBA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200