Dostępny jedynie w subskrypcji

Firma SunSoft wprowadza na rynek nową wersję systemu operacyjnego Solaris 2.6.

Firma SunSoft wprowadza na rynek nową wersję systemu operacyjnego Solaris 2.6.

11 czerwca br. odbyła się oficjalna premiera nowej wersji systemu operacyjnego Solaris firmy SunSoft. Solaris 2.6, bo takim numerem opatrzono nową wersję, jest pakietem pełnym usprawnień o większej wydajności niż poprzednia jego wersja. Wprowadza liczne modyfikacje w dziedzinie wydajności baz danych i wbudowanego serwera WWW, a także przepustowości kanałów wejścia/wyjścia.

Choć pakiet oficjalnie nazywa się Solaris 2.6, to firma Sun zdecydowanie stara się odchodzić od numerowania tego produktu. Przedstawiciele firmy preferują nazwę Web-enhanced release (pakiet wzbogacony o integrację z WWW).

Subskrypcja

Od marca ub.r. SunSoft oferuje klientom jednoroczne „automatyczne uaktualnienia” systemu Solaris w myśl założeń programy „Get Current/Stay Current”. Po uiszczeniu niewielkiej opłaty, użytkownicy otrzymują co pewien czas krążek CD, zawierający łaty i uaktualnienia do systemu operacyjnego. Umożliwia to administratorom posiadanie na zarządzanych przez nich serwerach najbardziej aktualnej wersji systemu.

Chociaż dotąd program ten był opcjonalny, wersja 2.6 systemu ma go ustanowić de facto standardem kupowania i aktualizowania nabytej kopii Solarisa. Dwuroczna subskrypcja systemu i wszystkich poprawek do niego w przypadku podstawowej wersji (uruchamianej na stacjach roboczych) ma kosztować 130 USD – 60 USD taniej niż zwykła cena systemu. Dwuletnia subskrypcja wersji serwerowej będzie kosztować 700 USD, w porównaniu do 475 USD, które trzeba zapłacić za Solarisa 2.5.1.

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie cena standardowego pakietu Solaris 2.6 (bez subskrypcji). Prawdopodobni nie będzie oficjalnej ceny, gdyż SunSoft zamierza wypromować model subskrypcyjny. Steve MacKey, odpowiedzialny w SunSoft za sprzedaż Solarisa, przewiduje, że do pojawienia się na rynku kolejnej, pełnej wersji systemu oznaczonej numerem 2.7 (planowanej na drugą połowę 1998 r.) subskrypcja stanie się jedyną metodą sprzedaży Solarisa. Pozwoli ona użytkownikom stopniowo aktualizować użytkowane oprogramowanie poprzez instalację napływających poprawek, co ma ułatwić proces migracji.

Ułatwienia i usprawnienia

Sun, podobnie jak inni producenci systemów unixowych, stara się w jak największym stopniu upraszczać jego interfejs graficzny oraz sposoby, w jaki komunikuje się on z użytkownikiem. Kolejne tego efekty widać w Solarisie 2.6. Użytkownik podczas instalacji systemu witany jest przez specjalny program Web Start napisany w Javie, który upraszcza proces instalacji. Web Start może być użyty także podczas instalacji oprogramowania Solstice Jump Start, służącego do wykonywania zdalnej, jednoczesnej instalacji wielu kopii systemu Solaris na wielu stacjach pracujących w sieci.

Sun zmienił także format plików pomocy (znanych jako AnswerBook) z PostSriptu na bardziej popularny w ostatnim czasie HTML.

Trzecie z ułatwień i usprawnień dedykowane jest dla firm piszących oprogramowanie działające na platformie Solaris. Jest nim specjalny program o nazwie appcert, którego zadaniem jest sprawdzanie, czy przygotowana przez programistę aplikacja jest w pełni zgodna z systemem Solaris. Appcert drukuje listę wszystkich odwołań do różnych bibliotek i interfejsów programistycznych API wykonywanych przez testowaną aplikację i stwierdza, czy korzysta ona wyłącznie ze standardowych interfejsów i bibliotek systemu.

Ostatnia z modyfikacji dotyczy nie tyle aspektów technicznych, co sposobu sprzedaży nowej wersji systemu. Ma ona ułatwić podjęcie decyzji osobom odpowiedzialnym za zakupy oprogramowania systemowego w firmach. Solaris sprzedawany będzie bowiem w bardziej „modularny” sposób i ma oferować cztery dodatkowe, oddzielnie nabywane moduły. Będą to odpowiednio: workgroup, enterprise, desktop i Internet. Przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników i rozszerzają możliwości podstawowych wersji desktop i server systemu Solaris. Przykładowo: moduł desktop dedykowany będzie dla zaawansowanych i wydajnych stacji graficznych i ma rozszerzać możliwości przetwarzania grafiki. Moduł Internet przeznaczony jest do budowania profesjonalnych usług internetowych i oferowania dostępu do tego medium.

Jako pierwszy na rynku pojawi się moduł workgroup (już w sierpniu). Kolejne dostępne będą pod koniec br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200