Bluebird - uniwersalna wersja OS/2

IBM przygotowuje nową wersję systemu operacyjnego dla komputerów PC i NC

IBM przygotowuje nową wersję systemu operacyjnego dla komputerów PC i NC

IBM zademonstrował po raz pierwszy publicznie na początku maja br. najnowszą wersję systemu OS/2. Oprogramowanie pozwala na dopasowanie do potrzeb konkretnego środowiska pracy i może służyć do instalowania klientów różnych platform - od komputerów PC do komputerów sieciowych. System, któremu nadano roboczą nazwę Blubird, przechodzi obecnie intensywną fazę testów beta.

Blubird składa się z dwóch elementów: systemu operacyjnego instalowanego po stronie klienta i zestawu programów usługowych rezydujących w pamięci serwera, które zarządzają środowiskiem pracy.

Co nowego?

Nowa wersja systemu OS/2 różni się od poprzedniej tym, że zawiera wiele narzędzi administracyjnych, które rezydują po stronie serwera. Jak twierdzi Anthony Brown, dyrektor działu IBM Personal Software Products Division, Bluebird pozwala doświadczonemu administratorowi systemu informatycznego na zdalne wykonywanie wielu zadań, takich jak np. instalowanie w pamięci klientów niezbędnych sterowników urządzeń.

Nowa wersja systemu OS/2 korzysta z technologii Remote Initial Program Load, dzięki której klient może uruchomić procedurę "boot" (inicjacja oprogramowania klientowskiego) korzystając z usług serwera. Klient może wtedy uzyskać dostęp do dowolnej aplikacji rezydującej w sieci komputerowej. Oprogramowanie klienta można instalować zarówno na standardowych komputerach PC, jak i w pamięci takich stanowisk pracy, które nie mają dysku twardego.

"Użytkownicy mogą wykonywać te wszystkie operacje już dzisiaj korzystając z usług systemu OS/2 Warp instalowanego po stronie klienta oraz oprogramowanie rezydującego w pamięci serwera. Nowy OS/2 różni się w zasadzie tylko tym, że oferuje dodatkowe narzędzia do administrowania systemem informatycznym", dodaje A. Brown.

Dla kogo i za ile?

IBM nie zdecydował się jeszcze, w jaki sposób sprzedawać nową wersję OS/2. Rozpatrywane są dwie możliwości. Jedna polega na sprzedaży licencji na tych samych zasadach jak obecnej wersji systemu OS/2. Druga przewiduje natomiast, że użytkownik płaciłby za zainstalowanie serwera, a wysokość opłaty zależałaby od liczby stanowisk pracy.

Podczas demonstracji pakietu Bluebird na zorganizowanej przez IBM konferencji Technical Interchange specjaliści zapewnili, że produkt można instalować w każdym środowisku: zarówno na serwerach jak i w pamięci notebooków ThinkPad. Na konferencji zademonstrowano np. taką konfigurację serwera, która obsługuje środowisko składające się z klienta Lotus Notes, przeglądarki sieci WWW (pakiet Netscape w wersji dla systemu OS/2) i wirtualnej maszyny Java.

IBM pracuje jednocześnie nad okrojoną wersją systemu OS/2, przystosowaną do instalowania na komputerach sieciowych NC. Program będzie zawierał oryginalne jądro systemu OS/2 plus elementy wspierające język Java i przeglądarkę sieci WWW. IBM zamierza posłużyć się technologią opracowaną przez Netscape. Oprogramowanie ma być skierowane do testów beta w najbliższych miesiącach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200