Wielki może wszystko

IBM, mając ugruntowane zaplecze technologiczne, konsekwentnie rozwija dział IBM Global Services.

IBM, mając ugruntowane zaplecze technologiczne, konsekwentnie rozwija dział IBM Global Services.

Wielki może wszystko

Grzegorz Tomasiak, dyrektor generalny IBM Polska

W roku 2001 IBM Polska odnotował spadek przychodów ogółem, przy jednoczesnym 34-proc. wzroście przychodów ze sprzedaży oprogramowania (największy dotyczy Tivoli i rozwiązań bazodanowych) i 54-proc. ze sprzedaży usług, których udział w całości przychodów IBM Polska przekroczył 30%. Jest to odbicie zauważalnego w całej korporacji trendu, który został wzmocniony po objęciu na początku marca 2002 r. stanowiska dyrektora zarządzającego przez Samuela Palmisano, twórcę sukcesu IBM Global Services. Dział usług przynosi dziś 40% przychodów IBM i zatrudnia ponad 160 tys. pracowników na całym świecie, czyli niemal połowę ogólnej liczby zatrudnionych. W roku 2001 Global Services, po raz pierwszy w historii IBM, osiągnął wyższy przychód niż pion sprzętu komputerowego (40,7% vs 38,9% udziału w przychodach ogółem), choć jeszcze w 2000 r. sprzęt komputerowy generował 42,7% przychodów IBM.

Przygotowani na wszystko

Interesujące jest, że ze sprzedaży usług konsultingowych pochodzi zaledwie 1/5 przychodów działu usług IBM w Polsce. Kolejna 1/5 - ze sprzedaży usług outsourcingowych, przy czym zbudowane w połowie 2000 r. kosztem 2 mln USD centrum danych IBM służy nadal przede wszystkim jednemu klientowi z sektora finansowego, dla którego de facto zostało zbudowane. "Tak naprawdę dopiero w tym roku zbudowaliśmy infrastrukturę, pozyskaliśmy polskich specjalistów i mamy potencjał, by szukać następnych klientów" - mówi Krzysztof Chełpiński, dyrektor działu IBM Global Services w Polsce, za najbardziej perspektywiczne uznając sektory finansowy, telekomunikacyjny i publiczny. Ten ostatni mógłby stać się interesującym klientem na usługi outsourcingowe, o ile udałoby się upowszechnić koncepcję partnerstwa prywatno-publicznego, zgodnie z którą inwestycje komunalne są finansowane ze środków przedsiębiorstwa prywatnego, a zyski z eksploatacji dzielone między partnera prywatnego i publicznego do czasu spłacenia inwestycji, która przechodzi wówczas na własność partnera publicznego.

Nadal największe znaczenie z punktu widzenia przychodów IBM Polska mają relatywnie proste usługi okołoproduktowe: instalacja, obsługa i serwis sprzętu komputerowego, budowa sieci rozległych, ośrodków obliczeniowych, instalacji bezpieczeństwa. Największe projekty ub.r. to wymiana sprzętu i budowa ośrodka obliczeniowego w KGHM Polska Miedź, budowa centrum danych w obsługującym BZ WBK Taleksie i projekt integracji aplikacji w Polkomtelu.

Wielkie apetyty

Ten rok może być interesujący ze względu na możliwą zmianę rozkładu udziałów w polskim rynku IBM i Hewlett-Packard. Przychody z usług w obu firmach rosły w podobnym tempie (IBM - 54% wzrostu przychodów z usług w 2001 r. w stosunku do 2000 r., HP - 52%) i stanowią podobny udział w przychodach ogółem. Nie zmienia to faktu, że w wartościach bezwzględnych udział HP w polskim rynku jest ponaddwukrotnie większy niż udział IBM. Jednocześnie HP był w ub.r. największą polską firmą usługową. Teraz wiele zależy od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzone połączenie z Compaq Computer. Jeśli przebiegnie pozytywnie, HP utwierdzi pozycję lidera na polskim rynku. Jeśli jednak fuzja napotka problemy, będzie to szansa dla IBM.

Wielki może wszystko

IBM

Ten rok pokaże również, jak radzi sobie dział Data Management Solutions w ramach Grupy Oprogramowania IBM Polska, utworzony pod koniec grudnia ub.r. z grupy pracowników polskiego oddziału przejętego przez IBM Informixa.

IBM otwarty

Sam Palmisano deklaruje oparcie strategii rozwoju oprogramowania na systemie operacyjnym Linux, potwierdzając obrany kierunek rozwoju porozumieniami z Red Hat i SuSE. W polskim oddziale IBM są zatrudnione zaledwie 3 osoby specjalizujące się w tej platformie. IBM-owi udało się jednak podpisać znaczący kontrakt na zainstalowanie w Centralnym Ośrodku Obliczeniowym PKO BP mainframe'a IBM eServer z900 z systemem Linux i bazą danych DB2. Na razie jest to jedyny tego rodzaju kontrakt.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200